Mirabilis jalapa – opis gatunku

Dziwaczek jalapa to roślina jednoroczna. W naturze dziwaczki to byliny, jednak w naszych warunkach klimatycznych nie utrzymują się tak długo. Ma około 70-80 cm wysokości, wytwarza bardzo mocno rozgałęzioną krzewinkę, składającą się z gęstych, sztywnych pędów i jajowatych, lekko zaostrzonych liści. Na szczycie pędów pojawiają się ładne kolorowe kielichy.

Kwiaty dziwaczek bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie, dobrze wyglądają także na rabatach. Są zróżnicowane pod względem kolorystyki. Mogą mieć żółty kolor, bywają także pomarańczowe, różowe i czerwone. Bardzo interesująco prezentują się te dwubarwne. Co najciekawsze, jednodniowy kwiat potrafi zmienić swój kolor. Rośliny kwitną od lipca do końca sierpnia. Każdy pojedynczy kwiat otwiera się w nocy i oszałamiająco pachnie, żyje tylko jeden dzień i natychmiast jest zastępowany przez kolejny. Kwiaty mają lejkowaty kształt, są jednolite. Przypominają wyglądem kwiaty powojów. Dziwaczek jalapa przez cały okres kwitnienia jest obsypany drobnymi kwiatami.

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) – wymagania


Bylina pochodzi z egzotycznego klimatu, dlatego wymaga bardzo konkretnego stanowiska i ma dość duże potrzeby. Zwłaszcza świetlne. Musi mieć także dostatecznie ciepło. Dziwaczek jalapa wymaga gleby żyznej i dobrze wilgotnej. Nie lubi przelania, jednak susza jest dla niego o wiele bardziej niebezpieczna. Najobficiej kwitnie na zasobnych w składniki odżywcze stanowiskach.

Dziwaczek jalapa sadzi się w grupach i na rabatach. Jako soliter nie oddaje swojego wyjątkowego uroku. Na stałe miejsce wysadza się go w połowie maja, optymalna rozstawa to 50 x 50 cm, ponieważ ma tendencję do szybkiego rozrastania się.

Dziwaczek jalapa to bardzo popularna roślina, która świetnie sprawdza się w ogrodzie. Piękne, kolorowe kwiaty przepięknie wygladają na sporej wielkości krzewinkach.
Dziwaczek jalapa - jak sadzić, uprawiać, pielęgnować ten piękny kwiat?

Dziwaczek jalapa – nasiona, wysiew i sadzenie

Kwiaty dziwaczek rozmnażają się przez podział karp lub przez nasiona. Roślina dobrze rozmnaża się z nasion, należy jednak kupić je w sklepie ogrodniczym. Te pozyskiwane z roślin nie dają gwarancji uzyskania ładnych i mocno kwitnących egzemplarzy. Nasiona dziwaczka jalapa wysiewa się do inspektu. Wysiew należy przeprowadzić wczesną wiosną, po kilku tygodniach sadzonki będą już na tyle wysokie, że można je wsadzić na całe miejsce.

Jak sadzić dziwaczka? Na dobrze przygotowanej, spulchnionej i nawiezionej glebie. Należy zrobić kilka otworów i umieścić w nich delikatnie rozsady. Dziwaczki bardzo dobrze się przyjmują. Sadzenie przeprowadza się po „zimnej Zośce”, czyli w połowie maja.

Roślinę można rozmnożyć tylko poprzez podział kęp. Bulwiaste korzenie należy podzielić na dwie części, karpy wykopuje się jesienią, a na wiosnę rozkraja się je na dwie lub trzy części. Roślina bez żadnego problemu się rozmnaża, a kępy dobrze się ukorzeniają w nowym miejscu.

Uprawa dziwaczka jalapa w ogrodzie

Uprawa dziwaczka jalapa nie jest szczególnie skomplikowana. Roślina potrzebuje dość regularnego i częstego podlewania. Zwłaszcza w czasie upalnych lat należy regularnie nawadniać roślinę, szczególnie, jeśli jest posadzona na szybko przesychającym podłożu. Nie można także zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu mechanicznym. Roślina, zwłaszcza młode siewki, mogą być wrażliwe na konkurencję chwastów. Zimą karpy rośliny przechowuje się w suchym, chłodnym miejscu. Można je umieścić w skrzynce z trocinami lub suchym piaskiem.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Dziwaczek jalapa potrzebuje także regularnego nawożenia. Dzięki temu będzie obficie kwitł i ciągle wytwarzał nowe, pachnące kwiaty. Nawożenie należy przeprowadzać często, bo co 10-14 dni. Wtedy podlewa się rośliny roztworem nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości fosforu i potasu. Można także zastosować posypowy, granulowany nawóz i lekko wmieszać go w glebę wokół krzewinek na głębokości 20 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny