Campanula portenschlagiana – uprawa i zastosowanie dzwonków

Dzwonek dalmatyński – opis gatunku i wybór stanowiska w ogrodzie

Wieloletnie byliny wywodzą się z Dalmacji. Wyróżnikiem gatunku są niebieskofioletowe gwiazdkowe kwiatki, zebrane w krótkie grona, na które składa się około 10 kwiatów. Soczyście zielone nerkowate liście, na brzegach ząbkowane, osadzone są na rozkrzewionych, lekko płożących się pędach. Rośliny tworzą zwarte kępy, dorastające do 20 cm wysokości. Kwiat dzwonek, o długości około 2 cm, zakwita w czerwcu i dekoruje roślinę do końca lipca. Dzwonek dalmatyński jest przystosowany do życia w czasie suszy, dzięki długim rozłogom, wnikającym w każdą skalną szczelinę.

W ogrodach sprawdza się uprawa byliny w miejscach słonecznych i półcienistych, w podłożu o zasadowym i obojętnym odczynie pH. Dzwonki preferują lekkie i przepuszczalne gleby – od ubogich i suchych do umiarkowanie wilgotnych i średnio żyznych. Należy unikać nasadzenia roślin w podłożu gliniastym, o słabym wsiąkaniu wody. Bylina jest całkowicie mrozoodporna.

Dzwonek dalmatyński chętnie sadzony jest w skalnych ogrodach, zdobi murki, suche tarasy i ogrody bylinowe. Urocze liczne kwiatuszki pięknie wyglądają na tle wyższych bylin. Barwne kompozycje tworzy z innymi skalnymi roślinami, a także z innymi dzwonkami. Dzwonek brzoskwiniolistny, dorastający do 90 cm wysokości, stanowi dekoracyjne tło dla niższych lub płożących się Campanula, takich jak dzwonek dalmatyński, dzwonek Poszarskiego, czy dzwonek karpacki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach polecanych do cienia?

Kwiat dzwonek – sadzenie i pielęgnacja rośliny

Campanula portenschlagiana możemy sadzić w grupach po 2-3 rośliny lub pojedynczo. Na 1 m2 sadzimy około 11-15 dzwonków, w odstępach 30 x 40 cm. Bylina szeroko rozrośnie się, okrywając podłoże zwartymi poduchami. Pielęgnacja roślin polega na ich przycięciu po przekwitnięciu, w lipcu, by ponownie obficie pokryły się kwiatuszkami we wrześniu. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów również wydłuży czas kwitnienia. W czasie dłuższych okresów bezdeszczowych, dzwonki należy podlewać.

Dzwonek dalmatyńskimożemy rozmnożyć poprzez podział kępy na wiosnę lub po przekwitnięciu – jesienią. Dobrym sposobem jest także pobranie pędów bocznych lub oderwanych przy nasadzie. Rynek ogrodniczy oferuje miłośnikom dzwonków gotowe sadzonki. Cena sadzonki w doniczce wynosi około 5 zł.

- Do popularnych odmian, uprawianych w ogrodzie oraz w doniczce należą Campanula portenschlagiana ‘Clockwise Deep Blue’ i Campanula portenschlagiana ‘Porto’. Ich cena to około 12 zł za ukorzenioną sadzonkę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dzwonkach.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Kwiat dzwonek stanowi dekorację balkonów i tarasów, bowiem możemy z powodzeniem uprawiać bylinę w doniczce. Zwisające kwitnące pędy prezentują się szczególnie efektownie w wiszących pojemnikach. Pielęgnacja byliny w doniczce polega na umiarkowanym podlewaniu – roślina nie toleruje przelania. Należy podlewać dzwonki, gdy przeschnie górna warstwa podłoża, zwracając uwagę, by nie zamoczyć liści. Po przekwitnięciu przycinamy silnie pędy, co zapewni dzwonkowi ponowne kwitnienie i zachowanie ładnego pokroju. Po przeprowadzeniu zabiegu, bylinę zasilamy, np. nawozami wieloskładnikowymi lub kompostem.

Campanula – opis innych popularnych gatunków

Dzwonek gargański Campanula garganica- liliowobiała roślina pochodzi z Dalmacji. Niziutkie płożące się kępy o wysokości 10 cm, obficie pokryte drobnymi jasnofioletowymi kwiatami z białym środkiem. Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia. Dzwonek gargański charakteryzuje się zwartym pokrojem. Chętnie uprawiany jest w ogródkach skalnych, na obrzeżach rabatek, a także w pojemnikach, zdobiąc balkony i tarasy. Może być wykorzystany jako efektowna okrywa niedużych ogrodowych zakątków. Zaleca się sadzenie około 10 sztuk na 1 m2. Najlepszym stanowiskiem uprawowym są nasłonecznione miejsca, o lekkiej i przepuszczalnej glebie. Dzwonek nie toleruje miejsc podmokłych. Jest mrozoodporny, zimą nie wymaga ochrony. Na wiosnę wysiewa się nasiona lub, po przekwitnięciu rośliny, dzieli się bryłę korzeniową, rozmnażając dzwonki, a także przeprowadzając odmłodzenie kęp.

- Popularną atrakcyjną odmianą jest Campanula gałganica ‘Erinus major’. Na niskich poduchach kwitną liczne niebieskopurpurowe kwiatuszki, w kształcie gwiazdek. Odmiana należy do mało wymagających. Dobrze rośnie w słońcu i w lekkim zacienieniu. Obficie kwitnie w lipcu i w sierpniu.

Dzwonek brzoskwiniolistny Campanula persicifolia - ciemnoniebieski dzwonek jest krajową byliną, której wąskie liście przypominają ulistnienie brzoskwini. Roślina wyróżnia się okazałymi kwiatami i prostymi łodygami, osiągającymi wysokość od 30 cm do 90 cm. Na 1 m2 zaleca się sadzenie około 10 dzwonków. Bylina efektownie prezentuje się w kompozycjach z chabrem białawym, pajęcznicą liliowatą, dyptamem oraz z innymi niewysokimi bylinami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dzwonku brzoskwiniolistnym?

- Piękna odmiana - Campanula persicifolia ‘Alba’- tworzy duże białe dzwonki, pięknie komponujące się z dzwonkami niebieskimi i innymi barwnymi bylinami.

Dzwonek Poszarskiego Campanula poscharskyana - ozdobna bylina, podobnie jak dzwonek dalmatyński, wywodzi się z Dalmacji. Charakterystycznym wyróżnikiem gatunku są delikatne liliowoniebieskie kwiaty, sercowate liście, o długości 3 cm oraz płożące się pędy, osiągające do 70 cm długości. Roślina bardzo silnie się rozrasta, tworząc wspaniałe barwne kobierce. Dzwonki znajdują zastosowanie w ogrodach skalnych. Kwitną od czerwca do września. Rozmnażanie polega na podziale bryły korzeniowej lub na wysiewaniu nasion. Ze względu na szerokie rozrastanie się kęp, zaleca się sadzenie 15 dzwonków na 1 m2.

- Ciekawą odmianą jest Campanula poscharskyana ‘Lisduggan Variety’ – bylina o różowych kwiatach, kwitnąca od czerwca do początków września. Roślina dorasta do 20 cm wysokości.

Dzwonek karpacki Campanula carpatica – kwiat dzwonek w stanie naturalnym spotykany jest w Karpatach. Lubi stanowiska zasobne w wapń, niezbyt wilgotne, słoneczne, między kamieniami. Na wiotkiej lekko pokładającej się łodyżce, osiągającej długość około 40 cm, rozwijają się ciemnoniebieskie kwiaty oraz szorstkie sercowato-jajowate liście. Długi okres kwitnienia pozwala cieszyć się urodą roślin od czerwca do początków października. Dzwonek karpacki znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, nadaje się do obsadzania murków i skarp. Tworzy oryginalne kompozycje kwiatowe, sadzony z rojnikami, skalnicami i rozchodnikami. Na 1 m2 sadzimy około 25 sztuk dzwonków. Wśród odmian dzwonków karpackich znajdują się rośliny o kwiatach o różnych odcieniach koloru niebieskiego oraz odmiany o białych dzwonkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny