Dzwonek irlandzki - opis, wymagania, uprawa, porady praktyczne
Dzwonek irlandzki (Moluccella laevis) w niczym nie przypomina dobrze znanych dzwonków (Campanula). Podczas gdy popularny dzwonek ogrodowy zachwyca białymi, różowymi i niebieskimi kwiatami, dzwonek irlandzki tworzy okazałe zielone kielichy, zebrane w gęste kwiatostany. Zielone dzwonki sprawdzą się w ogrodzie naturalistycznym, nowoczesnym lub romantycznym. Urodę kwiatów podkreśli barwny ślaz, lawenda lub ozdobne trawy. Zielone dzwonki nadają się na kwiat cięty i jako oryginalna ozdoba suchych bukietów. Przeczytaj, jakie wymagania uprawowe ma dzwonek irlandzki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dzwonkach.
Moluccella laevis – dzwonek irlandzki w ogrodzie
Dekoracyjny gatunek z rodziny jasnotowatych wywodzi się ze wschodnich obszarów Morza Śródziemnego. Dzwonek irlandzki należy do roślin jednorocznych. Coraz częściej można go spotkać w naszych ogrodach. Roślina dorasta do około 100 cm wysokości. Mocno rozkrzewia się, a zielone kielichy zdobią ogród do jesieni. Biały skromny kwiat nie stanowi wartości dekoracyjnej. Wydziela niezbyt przyjemny zapach. Zielone okrągławe i ząbkowane liście oraz zielone kielichy, o średnicy do 5 cm, ściśle pokrywają pustą w środku prostą łodygę. Najlepsze dla dzwonków stanowisko, to słoneczna rabata, o średnio wilgotnym, gliniasto-piaszczystym i przepuszczalnym podłożu oraz gleba, o obojętnym i lekko kwaśnym odczynie pH.
Wymagania uprawowe ogrodowych dzwonków to dbałość o stale wilgotne podłoże. Konieczne jest umiarkowane regularne podlewanie kwiatów, zwłaszcza w czasie suchego i upalnego lata. Stanowisko odchwaszczamy, a rośliny zasilamy płynnym nawozem uniwersalnym, co zapewni dzwonkom irlandzkim obfitość kwiatów i liści. Nawóz stosujemy od czerwca do września. Płynny nawóz do kwitnących roślin, po rozcieńczeniu wodą, według zaleceń, zawartych na etykiecie, stosujemy pod rośliny. Unikamy zwilżania liści i kwiatów, które możemy zasilać preparatami dolistnymi.
W czasie wietrznej aury łodygi dzwonków mogą ulec złamaniu, dlatego warto podeprzeć rośliny palikami. Dzwonek irlandzki jest odporny na atak szkodników oraz na choroby grzybowe - jeśli podlewanie kwiatów nie będzie zbyt obfite. Pielęgnacja Moluccella laevis polega na jesiennym usunięciu zaschniętych roślin. Czynimy to w październiku i w listopadzie. Wycięte zdrowe dzwonki nadają się na kompost.
Uprawa dzwonków – wysiewamy nasiona molucelli
Uprawa molucelli nie jest trudna. Najczęściej rozmnaża się roślinę przez nasiona, wysiewane w marcu do doniczek. Przed zakupem nasion sprawdźmy datę produkcji, umieszczoną na torebce z nasionami – stary materiał siewny ma mniejszą zdolność kiełkowania. W 1 g mieści się około 160 nasion. Moczymy je w lekko ciepłej wodzie, przez 24 godziny, po czym wysiewamy do doniczek, wypełnionych wilgotnym, żyznym i przepuszczalnym podłożem. Pojemniki przykrywamy folią, co zapewni utrzymanie właściwej wilgoci. Kiełki pojawią się po około 10 dniach.
Po 3 tygodniach młode roślinki należy przepikować do wielodoniczek. Paletę ustawiamy w słonecznym miejscu, o temperaturze 18 stopni Celsjusza. Pielęgnacja roślinek to dbałość o umiarkowane podlewanie, tak, by ziemia w doniczkach pozostawała dostatecznie wilgotna. Na rabatki kwiatowe można sadzić dzwonki w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Oryginalne kwiaty pojawią się w drugiej połowie czerwca.
Nasiona dzwonków irlandzkich można wysiewać wprost do gruntu, na przełomie kwietnia i maja. Pamiętajmy, że Moluccella laevis potrzebuje wilgotnego podłoża oraz słonecznej rabaty. Nasiona umieszczamy w zagłębieniu, na głębokości do 3 cm i przysypujemy ziemią, delikatnie ugniatając miejsce siewu. Odpowiednia rozstawa dla molucelli wynosi 30 cm x 30 cm. Rabatkę lekko podlewamy. Roślina zakwitnie w lipcu i będzie zdobiła nasze rabatki do września. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy dzwonka karpackiego?
Zielony dzwonek irlandzki – zastosowanie
Jednoroczny dzwonek irlandzki to popularna dekoracyjna roślina, wykorzystywana w różnych typach ogrodów. Doskonale sprawdzi się wśród innych wysokich kwiatów, takich jak dzwonek ogrodowy, ślaz lub lilie. Ciekawym towarzystwem dla zielonej molucelli może okazać się dynia ozdobna, której barwę i niecodzienny kształt dodatkowo podkreślą zielone dzwonki. Molucella jest częstą ozdobą nowoczesnych ogrodów, preferujących jednorodną kolorystykę roślin.
Moluccella laevis nadaje się na cięty kwiat. Jeśli pragniemy zastosować w naszym mieszkaniu wyjątkową żywą dekorację z molucelli, powinniśmy udać się do ogrodu o poranku. Kwiaty, pozyskane w czasie letniego dnia, szybko utracą świeżość. Dzwonki umieszczamy w wysokim wazonie, po uprzednim usunięciu liści. Urok zielonych dzwonków podkreślą proste szklane pojemniki, pozbawione zdobień. Ścięte rośliny, przeznaczone do suszenia, umieszczamy w przewiewnym i ciemnym miejscu, co pozwoli zachować kwiatom atrakcyjną zieleń.
Dzwonki irlandzkie cenione są we florystyce. Kwiaciarnie oferują żywe i suche bukiety, w których molucella stanowi efektowny element. Często pędy dzwonków barwione są specjalnymi barwnikami, przeznaczonymi dla żywych roślin. Stosowane jest także preparowanie kwiatw i pielęgnacja w glicerynie, co umożliwia wykorzystywanie roślin w bukieciarstwie przez cały rok. Warto tworzyć nietypowe jesienne kompozycje roślinne, w których swoje miejsce znajdzie i dynia ozdobna, i bukiet molucelli.