Campanula carpatica – wymagania uprawowe dekoracyjnej byliny

Dzwonek karpacki – opis gatunku

Bylina w stanie naturalnym występuje w Karpatach, jednak nie obserwuje się rośliny na obszarze Polski. Wyróżnia się wiotkimi rozgałęzionymi i bogato ulistnionymi łodyżkami, które pokładają się lub są wyprostowane. Szorstkie liście przybierają sercowaty kształt w partiach dolnych oraz są równowąskie w górnej części łodygi. Kwitnienie byliny przypada na miesiące letnie i początek jesieni - od lipca do początków października. Ozdobą gatunku są dzwonkowate ciemnoniebieskie lub białe duże kwiaty, o średnicy około 3 cm. Wyrastają z szypułek, pojedynczo lub po kilka naraz. Kępy bylin mogą dorastać do 40 cm wysokości.

Dzwonek karpacki rośnie na glebach wapiennych, podczas gdy dzwonek alpejski, zasiedlający Tatry, preferuje stanowiska bezwapienne. Campanula carpatica rozrastając się, tworzy urokliwe szerokie kępy. Roślinę można zobaczyć w miejscach nasłonecznionych, między kamieniami, gdzie utrzymuje się umiarkowana wilgotność podłoża. Rozmnaża się z nasion, rozsiewając się samoistnie. Bylina jest mrozoodporna - należy do hemikryptofitów, co umożliwia jej bezpieczne zimowanie, dzięki przyziemnym pąkom, zimującym pod osłoną ściółki i gleby.

Gatunek karpacki jest rośliną odporną na choroby i atak szkodników. Rzadko jej jej rozwojowi zagrażają ślimaki oraz rdza – choroba grzybowa, która prowadzi do uszkodzenia liści. Objawem choroby są pomarańczowe plamki, które pojawiają się na dolnej stronie blaszki liściowej. Rdza rozwija się w czasie ciepłej i deszczowej aury. Jeśli interesują cię także inne odmiany tej rośliny, sprawdź koniecznie ten artykuł o uprawie dzwonka dalmatyńskiego w ogrodzie.

Uprawa dzwonka karpackiego – sadzenie i pielęgnacja byliny

Dzwonek karpacki należy do najładniejszych gatunków dzwonków, chętnie uprawianych w ogródkach skalnych, na murkach, w ogrodach naturalistycznych i na rabatkach przydomowych. Pięknie prezentuje się w towarzystwie rozchodników, skalnic i rojników. Sadzenie dzwonków przeprowadza się na słonecznym stanowisku, w żyznej i zasadowej glebie.

Wymagania uprawowe dotyczą wilgotności gleby, dlatego należy zapewnić dzwonkom rozwój w podłożu umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym, niezagrożonym stojącą wodą. Na 1 m kw. sadzimy około 25 roślin, w terminie od kwietnia do września. Po przekwitnięciu warto dokonać cięcia byliny nisko przy ziemi, aby przedłużyć jej kwitnienie. Rośliny odrodzą się w przeciągu dwóch tygodni. Dzwonki karpackie zasilamy nawozami organicznymi. Dzwonek jest mrozoodporny, więc może być uprawiany na terenie całego kraju, a zimowanie byliny nie wymaga zastosowania ochrony.

Grupa dzwoneka karpackiego w czasie kwitnienia a także wymagania, stanowisko, uprawa dzwonka karpackiego, sadzenie i rozmnażanie byliny
Dzwonek karpacki - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Dzwonki rozmnażamy z nasion, na wiosnę – od maja do czerwca, przeprowadzając wysiew do skrzynek lub na rozsadniku. Na stałe stanowisko sadzimy je w sierpniu. Rośliny rozmnaża się także przez podział bryły korzeniowej. Ograniczymy samosiew byliny, usuwając kwiatostany, po przekwitnięciu kwiatów. Na rynku dostępne są nasiona Campanula carpatica. Przykładowe ceny nasion: za 0,3 g zapłacimy około 1,99 zł – 2,25 zł.

Najpiękniejsze odmiany dzwonka karpackiego – dzwonek biały i dzwonek niebieski

Campanula carpatica ‘White Clips’ – dekoruje skalniaki i rabaty śnieżnobiałymi dzwonkowatymi kwiatami, rozwijającymi się od maja do lipca. Po przekwitnięciu wartousunąć przekwitłe kwiatostany, by we wrześniu nastąpiło ponowne kwitnienie byliny. Biały dzwonek, o kępiastym pokroju, dorasta do 20 cm wysokości.

Campanula carpatica ‘Alba’ –jest odmianą o dużych białych kwiatach, dorastającą do 30 cm – 40 cm wysokości. Szerokie kępy rozrastają się na szerokość do 50 cm. Odmiana kwitnie od czerwca do końca lipca, a po przycięciu przekwitłych kwiatostanów, nastąpi ponowne kwitnienie. Bylina jest całkowicie mrozoodporna.

Dzwonek karpacki ‘Pearl White’ – wyróżnia się dużymi białymi kwiatami, o średnicy 2 cm – 3 cm oraz jasnozielonymi liśćmi. Bylina należy do odmiany wcześnie kwitnącej. Szerokie dzwonki pojawiają się w maju i kwitną do końca lipca. Roślina osiąga 20 cm wysokości. Szczególnie efektownie prezentuje się wśród kamieni, na murkach i w ogrodach typu naturalistycznego. Jest niewrażliwa na niskie temperatury i niepodatna na choroby i atak szkodników.

Campanula carpatica ‘Blaue Clips’ – charakteryzuje się jasnoniebieskimi dzwonkowatymi kwiatami, osiągającymi do 3 cm średnicy. Pojedynczy dzwonek niebieski, zdobiący 20-cm łodygę, zwrócony jest ku górze. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca. Bylina znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych i przydomowych, na obrzeżach rabatek bylinowych oraz w uprawie pojemnikowej. Przycinając przekwitłe kwiatostany, ograniczamy samosiew dzwonków, a roślina we wrześniu zakwitnie ponownie. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna.

Dzwonek karpacki ‘Dark Blue Clips’ – należy do dekoracyjnej odmiany, o ciemnoniebieskich dzwonkach. Chętnie uprawiany jest w ogrodach skalnych, zdobiąc je dużymi szerokimi dzwonkami, o średnicy 2 cm – 3 cm, pojawiającymi się od czerwca do lipca. We wrześniu bylina może zakwitnąć ponownie. Roślina osiąga około 20 cm wysokości. Jest odporna na choroby i nie atakują jej szkodniki. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Dzwonek karpacki ‘Thorpedo’ – to dzwonek niebieski, o intensywnym wybarwieniu pełnych kwiatów i krzaczastym pokroju. Bylina osiąga około 20 cm wysokości. Szerokie dzwonkowate kwiaty kwitną od czerwca do lipca. Powtórne kwitnienie następuje we wrześniu. Warto podkreślić, że odmiana nie rozsiewa się samoistnie. Bylina wyróżnia się wolnym wzrostem.

W sprzedaży dostępne są ukorzenione sadzonki różnych odmian. Przykładowe ceny sadzonek, o wysokości około 10 cm:

  • sadzonka dzwonka karpackiego, odmiany ‘Alba’, kosztuje od około 11 zł do 20 zł,
  • za sadzonkę White Clips’ zapłacimy około 12 zł,
  • dzwonek niebieski ‘Blue Clips’ kosztuje 11 zł za sadzonkę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny