Ogrodowy dzwoneczek – opis gatunku


Dwuletni dzwonek ogrodowy (Campanula medium) to bylina, osiągająca do 90 cm wysokości. Dolne podłużne liście tworzą rozetę, natomiast liście górne nie mają ogonków i są złączone ze wzniesioną łodygą, jako tzw. liście siedzące. Roślina tworzy kwiaty fioletowe, niebieskie, różowe lub białe, o długości około 8 cm. Najczęściej spotykane są kielichy w kształcie dzwonków, zebrane w grona. Płatki, zrośnięte u podstawy, w górnej części są lekko wywinięte. Owocem byliny jest torebka, wypełniona nasionkami barwy białej, beżowej lub brązowej. Dzwonki ogrodowe kwitną od czerwca do lipca.

Dzwonek ogrodowy tworzy efektowne odmiany, różniące się wyglądem kwiatów oraz docelową wysokością:

  • Campanula medium ‘Calycanthema’ – dwuletni dzwonek, o piramidalnym kształcie i kwiatach fioletowych, różowych i białych, w różnych odcieniach. Kielichy osiągają do 5 cm długości. Liście odmiany tworzą okazałe rozety. Roślina dorasta do 100 cm wysokości.
  • Dzwonek ogrodowy ‘Plena’ – tworzy pełny kwiat, o podwójnym kielichu.
  • Dzwoneczek ‘Flore pleno’ – to dzwonek pełny, wyróżniający się kwiatami, wypełnionymi wieloma kielichami.
  • Campanula medium ‘Glockenspiel’ – obejmuje niskie rośliny, do 25 cm wysokości.

Wśród dzwonków ogrodowych, hodowanych na kwiat cięty, zwracają uwagę odmiany:

  • Campanula medium CAMPANA F1 – jednoroczna roślina, olicznych dużych kwiatach, osadzonych na wysokich łodygach. Odmiana wymaga wczesnego sadzenia, od lutego do kwietnia.
  • Campanula medium CHAMPION F1 – dzwonek jednoroczny, wyróżniający się wyprostowanym pokrojem oraz dużymi licznymi kwiatami. Uprawa możliwa jest przy temperaturze około 13 stopni Celsjusza.

Uprawa dzwonków – wdzięczny kwiat do ogrodu

Dzwonek ogrodowy najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, o gliniasto-piaskowym, umiarkowanie wilgotnym podłożu. Bylina wymaga gleby o lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Rośliny sadzimy w miejscu osłoniętym przed podmuchami wiatru. Warto wysokie pędy podeprzeć palikami, by uchronić rośliny przed uszkodzeniem.

Pielęgnacja tych ślicznych kwiatów polega na dbałości o właściwe nawilżenie podłoża oraz usuwanie chwastów, mogących zagłuszyć młode rośliny. Wśród dzwonków, rosnących na rabatkach, może pojawić się miododajna wyka ptasia, roślina osiągająca 150 cm wysokości. Jej dzwonkowate fioletowe kwiatuszki kwitną od czerwca do sierpnia, a nasiona chętnie zjadane są przez ptactwo.

Ogrodowy dzwoneczek rozmnażany jest z nasion. Drobne nasiona, zmieszane z piaskiem, co zapewni równomierne kiełkowanie, wysiewamy od maja do lipca, do inspektu. Po 2 tygodniach pojawią się siewki. Na stałe stanowisko w ogrodzie możemy je przesadzić, gdy dorosną do około 5 cm. Polecana rozstawa wynosi 30 x 30 cm. Bylina zakwitnie w drugim roku. Nie jest całkowicie mrozoodporna, więc na zimę zabezpieczamy ją, np. okrywając świerkowymi gałązkami.

Kwiaty dzwonka ogrodowego Campanula oraz dzwonek ogrodowy w uprawie, pielęgnacja, wymagania oraz sadzenie
Dzwonek ogrodowy krok po kroku, czyli piękna roślina, odmiany, wymagania, pielęgnacja oraz uprawa

 Jeśli zamierzamy uprawiać rośliny na kwiat tegoroczny, nasiona na rozsadę wysiewamy w marcu do pojemników, utrzymując temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Na rabatki przesadzamy siewki w maju. Letnie kwiaty zakwitną powtórnie jesienią, jeśli usuniemy przekwitłe kwiatostany, zanim pojawią się owoce. Na kwiat cięty ścinamy pędy z kwiatami dopiero wówczas, gdy zakwitną dolne dzwoneczki. Jednoroczne dzwonki letnie, uprawiane w donicach, ładnie prezentują się na balkonach i tarasach. Sprawdź także ten artykuł na temat dzwonka alpejskiego w ogrodzie.

Campanula medium – zastosowanie

Popularne dzwonki ogrodowe znajdują szerokie zastosowanie. Pięknie prezentują się w ogrodach naturalistycznych, zdobiąc różne dzikie zakątki. Rabatki kwiatowe, z kwitnącymi dzwonkami, nagietkami, różami i lwią paszczą tworzą niepowtarzalną atmosferę wiejskich ogrodów. Urodę barwnych dzwonków podkreśli srebrzysty starzec popielny, tworzący efektowne kompozycje zarówno z roślinami wysokimi, jak i niskimi.

Warto sadzić dzwonki w dużych grupach. Barwne kwietne dywany tworzą niezapomniany widok. Pamiętajmy, że optymalna rozstawa dla dzwonków wynosi około 30 cm x 30 cm, bowiem bylina osiąga szerokość do 40 cm. Na 1 m2 może przypadać około 10 roślin. Dzwonki ogrodowe sprawdzą się również w roli efektownych obwódek.

Dzwonki ogrodowe mogą stanowić oryginalną ozdobę mieszkania. Długie pędy, pokryte dzwoneczkami, komponują się, np. z ostróżkami. Kwiaty utrzymują dobrą kondycję przez około 8 dni. Warto dzwonkami udekorować front budynku, wysadzając rośliny na klombach. Niższe odmiany nadają się do uprawy w donicach, do upiększania balkonów i tarasów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny