Dzwonek skupiony Campanula glomeratana tle innych gatunków


Campanula glomerata to niezwykle ciekawa roślina. Charakteryzuje się wspaniałymi kwiatostanami. Są bardzo duże, złożone z drobnych otwartych, dzwonkowatych kwiatów. Mogą ci nieco przypominać kwiatostany czosnku ozdobnego, ale są nieco większe. Tworzą okrągłe główki, kwitną bardzo długo – od początku czerwca aż do września, czasami nawet dłużej. Dzwonek skupiony dzięki temu jest idealną ozdobą każdego ogrodu. Ładnie wygląda na rabatach, można także posadzić go obok większych krzewów, jak peonia czy hortensja.

Roślina ma sztywne, wzniesione pędy, są wyraźnie owłosione. Siedzą na nich owalne liście – szorstkie, lancetowate w kształcie. Gatunek występuje w wielu częściach świata. Pojawia się zarówno w Azji, jak i w Europie. Dlatego dobrze sprawdza się w uprawie w naszych warunkach klimatycznych.

Uprawa dzwonków w ogóle w Polsce dobrze się sprawdza. Na uwadze możesz mieć kilka ciekawych gatunków. Dzwonek gargański jest wartościową rośliną rabatową, niską i ciekawą. Ma typowy fioletowy kolor. Kolejny gatunek – dzwonek drobny naturalnie występuje w górach i znosi nawet duże mrozy. Ma typowe dzwonkowate kwiaty w fioletowym kolorze. Dzwonek drobny idealnie sprawdza się do ogrodów skalnych, nie tylko w górskich okolicach.

Wymagania dzwonka skupionego Campanula glomerata – stanowisko i nasłonecznienie

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych zalet dzwonka skupionego jest łatwa uprawa. Stanowisko dla rośliny nie musi być wcale jakieś szczególne – zwykła ziemia ogrodowa sprawdza się najlepiej. Jeśli jednak chcesz, by dzwonek szybciej się rozwijał, możesz wymieszać podłoże z kompostem. Warto zadbać jednak o to, by ziemia nie była zbyt wilgotna. Dzwonki źle znoszą nadmierne zawilgocenie podłoża, więc miejsca w okolicy zbiorników wodnych nie są najlepszym wyborem.

Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina rośnie także w miejscach półcienistych. Do tego ze wszystkich stron powinno być osłonięte od wiatru, zaciszne i naprawdę ciepłe. Wtedy uprawa nie będzie trudna. Należy jednak mieć na względzie to, że roślina jest dość ekspansywna, zwłaszcza w żyznym podłożu. Jeśli nie chcesz, by roślina za bardzo się rozprzestrzeniła, musisz pilnować jej wzrostu.

Dzwonek skupiony uprawia się z sadzonek. Ich cena nie jest wysoka – w sklepach ogrodniczych znajdziesz dzwonki a 5-6 zł za sztukę. Zanim przeprowadzisz sadzenie, koniecznie odchwaść dokładnie podłoże. Sprawdź także ten artykuł o uprawie dzwonka alpejskiego w ogrodzie.

Dzwonek skupiony – pielęgnacja krok po kroku

Jeśli obawiasz się, że pielęgnacja dzwonka skupionego zajmie ci dużo czasu i będzie od ciebie dużo wymagać, to nie masz racji. To jedna z tych roślin, które niewiele potrzebują, by szybko się rozwijać i rosnąć. Bylina nie jest podatna na szkodniki i choroby, nie jest także narażona na przemarzanie. Na wszelki wypadek jednak należy przeprowadzić okrywanie roślin na zimę. Wystarczą gałązki drzew iglastych, by ochronić roślinę przed chłodem. Okrywanie roślin na zimę dużą ilością agrowłókniny lub liśćmi może skończyć się pleśnieniem, warto mieć to na uwadze.

Dzwonki sukpione Campanula glomerata o fioletowych kwiatach w ogrodzie, a także uprawa, pielęgnacja i wymagania gatunku krok po kroku
Campanula glomerata dzwonek skupiony w ogrodzie krok po keoku, czyli pielęgnacja, nawożenie, uprawa, wymagania i sadzenie

Ważnym zabiegiem jest ogławianie. Kiedy pierwsze kwiaty się zasuszą, należy je odciąć albo oderwać, by pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia. Dzięki temu dłużej będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami. Podlewanie nie jest najważniejszym zabiegiem, ale jeśli jest susza lub długo utrzymują się upały, warto dostarczyć bylinom nieco wody.

Dzwonek skupiony Campanula glomerata – idealne odmiany do ogrodu

Dzwonek skupiony ma wiele różnych odmian, które różnią się od siebie zarówno wysokością pędów kwiatostanowych, jak i kolorem kwiatów. Jest ich bardzo wiele i wszystkie nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Podstawowy gatunek najbardziej przypomina ‘Speciosa’, czyli wysoka odmiana o ciemnofioletowych kwiatach.

Na uwagę zasługuje także ‘Dagurica’ – wysoka odmiana o ciemnych kwiatach. Można ją skontrastować z ‘Schneekrone’, czyli ciekawą odmianą o białych kwiatach. Ładnie wyglądają jeden obok drugiego. Na niskich i małych rabatach dobrze sprawdzi się dzwonek skupiony ‘Acaulis’. To odmiana karłowata, która osiąga maksymalnie około 20 cm wysokości. Kwiaty wyrastają z kątów liści tuż przy ziemi, co naprawdę bardzo ładnie się prezentuje.

Spośród wszystkich odmian bardzo wyróżnia się ‘Caroline’. Kwiatostany mają 60 cm wysokości i są przepiękne – intensywnie różowe, urocze. Delikatna ‘Caroline’ dobrze sprawdza się na wszystkich rabatach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny