Dzwonek

Ilustracja dzwonek

Dzwonek to kwiat kwitnący na niebiesko, choć zdarzają się odmiany albinotyczne białe oraz odmiany hodowlane w różnych kolorach. Rodzaj ten obejmuje ponad 400 gatunków, z których 19 naturalnie rośnie w Polsce. Wiele rodzimych gatunków stanowią rośliny chronione. Dzwonki często znajdują zastosowanie jako ozdobne kwiaty ogrodowe na rabaty lub na skalniaki. Występują zarówno wysokie gatunki rabatowe, jak i niskie, kępiaste gatunki świetne na skalniaki i do pojemników. Dzwonki są łatwe w uprawie, choć ich wymagania różnią się w zależności od gatunku. Większość preferuje glebę przepuszczalną, gliniastą z dużą ilością wapnia oraz słoneczne lub półcieniste, wilgotne stanowisko.

Dzwonek - najpopularniejsze rośliny

Dzwonek - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dzwonek - opis, odmiany, zdjęcia, wymagania, uprawa, porady

Białe lub niebieskie dzwoneczki nierzadko zdobią grządki ogrodowe. Wszyscy znamy te piękne kwiatki w kształcie dzwonu. W ogrodzie znajdują zastosowanie zarówno na rabatach jak i na skalniakach, gdyż mamy gatunki wysokie i niskie. Przedstawiamy przegląd najciekawszych gatunków i odmiany tych kwiatów. Doradzamy jak wybrać najlepsze gatunki do ogrodu i jak je uprawiać.

Dzwonek - rodzaje i odmiany

Dzwonek - idealna roślina wieloletnia do ogrodu

Dzwonek (Campanula) zawdzięcza swoją nazwę kwiatom, które kształtem przypominają dzwon. Niemal każdy widział je, jako piękny kwiat ogrodowy zdobiący grządki. Kwiaty są pojedyncze, zwykle białe lub niebieskie. Mogą być pojedyncze i umieszczone na szczycie łodygi lub tworzą grona lub kwiatostany.

Większość gatunków dzwonków stanowią rośliny wieloletnie, chociaż występują też gatunki jednoroczne lub dwuletnie. Niektóre gatunki egzotyczne nie są mrozoodoprne, dlatego łatwiej jest uprawiać je jako rośliny jednoroczne. Dzwonki występują w klimacie umiarkowanym półkuli północnej oraz w rejonach górskich obszaru międzyzwrotnikowego. Największe zróżnicowanie gatunków występuje na terenie śródziemnomorskim. W Polsce rośnie 19 gatunków tej rośliny, zarówno rodzimych jak i obcych, zadomowionych.

Jak wybrać rodzaje i odmiany dzwonków do ogrodu

Różne rodzaje i odmiany dzwonków znajdują zastosowanie głównie jako rośliny ozdobne do ogrodu. W zależności od wielkości gatunków wykorzystujemy je na skalniakach lub rabatach kwiatowych. Nieduże odmiany dzwonków świetnie sprawdzają się w ogrodach skalnych lub jako rośliny okrywowe lub zadarniające. Natomiast rośliny wysokie pięknie wyglądają na rabacie bylinowej, szczególnie w połączeniu z innymi, wysokimi roślinami.

Na skalniaki poleca się takie rodzaje dzwonków jak:

  • dzwonek karpacki,
  • dzwonek skupiony,
  • dzwonek dalmatyński,
  • dzwonek gargański,
  • dzwonek Poszarskiego,
  • dzwonek kropkowany,
  • dzwonek drobny.

Najlepsze dzwonki wieloletnie na rabaty:

  • dzwonek brzoskwiniowy,
  • dzwonek ogrodowy,
  • dzwonek kropkowany,
  • dzwonek skupiony.

Co ciekawe, niektóre gatunki dzwonków traktowane były jako rośliny spożywcze lub surowiec zielarski. Niegdyś niektóre gatunki dzwonków były uprawiane w celach spożywczych. Natomiast dzwonek alpejski jest czasami stosowany jako ziele lecznicze.

Warto wiedzieć, że niektóre rodzime gatunki dzwonków objęte są ochroną gatunkową i nie można ich pozyskiwać z natury. Dzwonki pod ochroną:

  • dzwonek boloński,
  • dzwonek brodaty,
  • dzwonek karkonoski,
  • dzwonek piłkowany,
  • dzwonek szerokolistny.

Niebieskie i białe dzwoneczki - uprawa i najciekawsze gatunki do ogrodu

Dzwonki wieloletnie na rabaty kwiatowe

Najbardziej popularnym kwiatem w ogrodzie jest dzwonek brzoskwiniowy, który wydaje białe lub niebieskie kwiaty. Bylina ta świetnie nadaje się na rabaty, gdyż odmiany hodowlane dorastają nawet od 1 metra wysokości. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i półcienistym. Wymaga próchniczo-gliniastej gleby. Dzwonek brzoskwiniowy jest pospolitą rośliną występującą w Polsce. Zwykle porasta gleby zasobne w wapń, w lasach, zaroślach i na terenach górskich. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Dzwonek ogrodowy nie należy do rodzimej flory Polski. Pochodzi z regionów śródziemnomorskich Francji i Włoch. Jego charakterystyczną cechą są lekko wywinięte płatki kwiatu. Jest to wysoka bylina, która świetnie nadaje się na cieniste rabaty. Kwiat dzwonka ogrodowego ma kolor biały, niebieski lub różowy, choć wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów. Dzwonek ogrodowy nie jest w pełni mrozoodoprny, dlatego też w Polsce najczęściej urpawiany jest jako roślina jednoroczna. Może przezimować w gruncie jeśli zetniemy części nadziemne a roślinę okrywamy na zimę. Najlepiej rośnie w cieniu.

Ciekawą rośliną jest dzwonek kropkowany, który dorasta do wysokości 40 cm, dlatego też sprawdzi się zarówno jako roślina rabatowa, jak i na skalniaki. Dzwonek ten ma ciekawe i niespotykane kwiaty wydłużone, białe, z kropkami po wewnętrznej stronie. Wyhodowano też odmiany o kwiatach w kolorze czerwonym, różowym lub białe z różowymi plamami. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu i tworzy kępy o średnicy 25 cm. Rozmnaża się przez podziemne rozłogi. Zalecana jest do wrzosowisk i ogrodów z drzewami iglastymi. Lubi miejsca zacienione i chłodne. Źle rośnie na miejscu ciepłymi i okresowo suchym. Gleba musi być wilgotna, gdyż roślina ta nie znosi przesuszenia. Preferuje glebę zasadową. Jest to roślina mrozoodporna.

Najlepszy kwiat na skalniaki

Małe, karłowate dzwoneczki szczególnie świetnie nadają się do sadzenia na skalniakach lub murkach kwiatowych, gdyż w naturze porastają kamieniste zbocza gór i tereny skalne. Najpopularniejszą rośliną na skalniaki jest dzwonek karpacki, który dorasta do około 40 cm wysokości. Wbrew nazwie nie jest to rodzima roślina ziem polskich. Występuje w Karpatach, lecz poza Polską. W naturze rośnie na wapiennych skałach. Jej odmiany znalazły szerokie zastosowanie jako roślina ozdobna.

Dzwonek karpacki to wieloletnia bylina, która kwitnie od czerwca do lipca. Wydaje niebieskie kwiaty. Istnieją także odmiany białe o nazwie alba. Roślina ta tworzy kępy, z których wyrastają wiotkie łodyżki zakończone dużymi kielichami kwiatów. Roślina ta szczególnie dobrze nadaje się na skalniaki, lecz można ją sadzić także na rabatach. Nie jest ekspansywna. Lubi gleby próchniczo-gliniaste z dużą ilością wapnia. Dzwonek karpacki jest rośliną w pełni mrozoodporną.

Na skalniakach często uprawiany jest dzwonek drobny, który jest rodzimą byliną górską. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest to roślina łatwa w uprawie, która sprawdzi się na skalniakach, w alpinariach lub między kamieniami. Dorasta do 10 cm wysokości. Preferuje przepuszczalne, zasadowe gleby i stanowisko słoneczne.

Rośliną na skalniaki jest także dzwonek dalmatyński, pochodzący z Bałkanów, który dorasta do 15 cm wysokości. Obficie kwitnie wydając niebieskie kwiaty. Dostępne są także liczne odmiany różniące się kolorem i kształtem kwiatów. Roślina ta nadaje się na skalniaki oraz jako roślina zadarniająca i okrywowa. Można ją także uprawiać w pojemnikach. Jest łatwa w uprawie i dobrze zakorzenia się w szczelinach między kamieniami.

Na nasłonecznione skalniaki nadaje się dzwonek gargański o niewielkich wymaganiach uprawowych. Jest to roślina wieloletnia, która pochodzi z Bałkanów i z Włoch. Rośnie w niedużych kępach, które świetnie nadają się na skalniaki, na rabaty bylinowe oraz jako roślina zadarniająca lub okrywowa. Sprawdzi się również do uprawy w pojemnikach.

Uprawa i wymagania dzwonków

Dzwonki są roślinami łatwymi w uprawie, lecz ich wymagania uprawowe różnią się w zależności od gatunku. Gatunkami trudnymi w uprawie są dzwonki wysokogórskie, na przykład dzwonek alpejski, które rzadko spotykamy w ogrodach. Natomiast wiele dzwonków, zarówno niskich, jak i wysokich, doczekało się wielu odmian hodowlanych, które są łatwe w uprawie ogrodowej. Niektóre gatunki i odmiany nadają się także do sadzenia w donicach.

Większość dzwonków to rośliny bytujące na skałach wapiennych, dlatego też preferują obojętny lub zasadowy odczyn gleby. Lubią gleby z dużą ilością wapnia. Wśród dzwonków znajdziemy zarówno odmiany lubiące słońce, jak i takie, które lepiej nadają się do cienia.

Wymagania uprawowe dzwonków:

  • stanowisko cieniste lub słoneczne,
  • próchniczo-gliniasta gleba,
  • podłoże wilgotne,
  • duża ilość wapnia w glebie.

Dzwonki rozmnażamy różnie, w zależności od gatunku. Niektóre wysiewają się same, inne rozmnażamy z nasion, inne zaś tworzą kłącza lub rozłogi.

Dzwonki uprawia się w ogrodzie jako rośliny wysokie, rabatowe lub niskie do ogrodów skalnych, jako zadarniające lub do pojemników. Są to rośliny łatwe w uprawie. Dostępnych jest wiele gatunków i odmian zarówno niskich, jak i wysokich.

Nic tak nie dodaje uroku rabatom, jak różnokolorowe dzwonki. To jedne z ciekawszych i efektowniejszych roślin ogrodowych. Zanim wskażemy polecane gatunki i odmiany, warto poznać wymagania tych roślin dwuletnich, choć naprawdę nie są one wygórowane.

Dzwonki preferują stanowisko półcieniste, w którym obficie kwitną, ale nadają się także do słonecznych miejsc ogrodu. Niestety ich wadą jest czasem dość krótki okres kwitnienia, który może być różny w zależności od gatunku. Niemniej jednak dla wyjątkowych walorów warto tę roślinę zaprosić do ogrodu lub wybrać długo kwitnące odmiany. Najczęściej w okres kwitnienia wchodzą w lipcu i trwa on około miesiąca. Dzwonki świetnie nadają się na kwiat cięty do dekorowania przestrzeni domowej.

Jakie są wymagania dzwonków co do gleby? Rośliny te preferują przepuszczalne, dość wilgotne i żyzne podłoże, ale bez obaw – dobrze poradzą sobie na glebie w niemal każdym ogrodzie. Być może tylko nie będą tak obficie kwitły, jak byśmy sobie tego życzyli. Skoro o kwitnieniu mowa, warto wspomnieć, że kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku po posadzeniu, a w pierwszym wykształcają się same liście.

Pielęgnacja dzwonków ogrodowych ogranicza się właściwie do umiarkowanego podlewania. W deszczowym okresie trzeba na to uważać, gdyż zbyt dużo wody może prowadzić do obumierania roślin. Na rabacie sukcesywnie usuwamy także zwiędłe i przekwitłe kwiaty. Ponieważ dzwonki nie są roślinami mrozoodpornymi, wymagają okrycia w miesiącach, kiedy temperatura spada poniżej zera. Ponadto chronimy je od wiatru i nadmiernego chłodu, jeśli decydujemy się na uprawę w doniczkach na tarasie czy balkonie.

Dzwonki w ogrodzie i doniczkach – polecane gatunki i odmiany

Skoro wiemy już, jak wygląda ogólna uprawa i pielęgnacja dzwonków oraz jakie są ich wymagania, czas przyjrzeć się ciekawym gatunkom i odmianom. Poniżej lista wybranych przedstawicieli – więcej informacji i porad znaleźć można w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach.

Dzwonek dalmatyński (łac. Campanula portenschlagiana) – kwitnie obficie i podobnie jak inne dzwonki ma niewielkie wymagania. Dzwonek dalmatyński kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie we wrześniu. Gwiazdkowate, dość drobne kwiaty mają liliowo-niebieską barwę.

Dzwonek poszarskiego (łac. Campanula poscharskyana) – to płożąca, niewysoka bylina o pędach dorastających do 65-70 cm długości. Dzwonek poszarskiego kwitnie od czerwca do września. Liście mają kształt sercowaty, a zebrane w grona kwiaty wybarwiają się na liliowo-niebiesko.

Dzwonek karpacki (łac. Campanula carpatica) – ma krzaczasty pokrój i dorasta do 20 cm wysokości. Liczne pędy ozdabiają wyrastające na szypułkach spore, białe kwiaty. Dzwonek karpacki kwitnie od lipca do sierpnia.

Dzwonek gargański – (łac. Campanula garganica) – dorasta do 10 cm wysokości, a jego kwiaty wybarwiają się na kolor liliowy z białym środkiem. Dzwonek gargański kwitnie od czerwca do sierpnia i dobrze odnajdzie się także jako roślina okrywowa lub na skalniak.

Dzwonek alpejski (łac. Campanula alpina) – to pospolita roślina w Polsce występująca wyłącznie w Tatrach. Nie uprawia się go w ogrodach. Jest ciekawą rośliną, wydającą szaro-fioletowe kwiaty zebrane w grono.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto