Echinocactus grusonii – atrakcyjny sukulent do uprawy domowej

Łacińskie słówko echinus oznacza jeża, co także dobrze oddaje wygląd rośliny. To bardzo typowy kaktus, który wytwarza mnóstwo kolców. Ma prawie regularnie kulisty kształt, jednakże na szczycie jest mocno spłaszczony, więc może rzeczywiście przypominać niezbyt wygodny fotel teściowej. Po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach roślina staje się bardziej wydłużona, może także się przebarwiać, stąd nie dziwi nazwa „złota beczka”. W przeciwieństwie do większości sukulentów, jest on bardzo ładny przez cały okres uprawy, nie marszczy się pod wpływem upływu czasu i zawsze dobrze się prezentuje.

Zazwyczaj ciało rośliny jest ciemnozielone, echinokaktus Grusona jest ozdobiony regularnymi, białymi kolcami. Są dość duże i bardzo ostre – trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ naprawdę mogą przeciąż skórę i zrobić krzywdę. Z jednego punktu może wyrosnąć aż 8 cierni, które miewają długość aż do 3 cm. Roślina jest wyraźnie żebrowana – to kolejna cecha, której nabywa z czasem. Początkowo żeber jest niewiele, po kilku latach robi się ich już co najmniej kilkanaście, co niezwykle dodaje roślinie uroku. Na dodatek echinokaktus często i chętnie kwitnie w uprawie domowej. Purpurowe, brązowe lub bordowe kwiatuszki tworzą wianuszek na szczycie rośliny, utrzymują się kilka tygodni. Nie są one zbyt atrakcyjne. Roślina pierwszy raz zakwita po osiągnięciu około 50 cm średnicy, czyli po mniej więcej 20 latach uprawy.

Nawozy - sprawdź promocję!

Echinocactus grusonii pochodzi z Meksyku. Tam znaleziono rekordowej wielkości egzemplarz – miał średnicę 3 m i ważył prawie 2 tony. W uprawie jego średnica może wynieść aż 100 cm, jednak to zdarza się rzadko. Najczęściej kupuje się za kilkanaście złotych egzemplarze o 20-25 cm średnicy, które bardzo powoli rosną. W sprzedaży są jednak takie 60-cio centymetrowe. Ich cena przekracza dobrze 250 zł.

Echinocactus w doniczce to przepiękna roślina. To płaski kaktus, który rozrasta się na szerokość. Jego uprawa nie jest trudna.
Echinocactus grusonii w doniczce - pielęgnacja, podlewanie, uprawa

Poduszka teściowej – uprawa w domu


Wymagania echinokaktusa nie są zbyt duże. Ten sukulent nie potrzebuje jakiś szczególnych warunków, w zasadzie można go uprawiać w każdym pomieszczeniu, byleby miał jasno i ciepło. Nie oznacza to, że w grę wchodzą tylko południowe okna, Echinocactus grusonii potrzebuje bezpośredniego słońca, ale dobrze czuje się także na parapetach orientacji wschodniej lub zachodniej. Latem można wystawić doniczki na zewnątrz, roślina bowiem dobrze znosi przeciągi. Jednak minimalna temperatura to 10 stopni Celsjusza, po zakończeniu upałów więc należy ją schować do domu.

Roślina preferuje zasobne podłoże, lubi świeżą, żyzną ziemię. Dobrze będzie się rozwijać w standardowej ziemi doniczkowej, jednak warto zastosować do niej specjalne podłoże przeznaczone do kaktusów.

Pielęgnacja echinokaktusa

Pielęgnacja tej wyjątkowej rośliny nie zajmuje wcale dużo czasu. W przeciwieństwie do większości kaktusów, ten gatunek potrzebuje dość dużo wody. Wymaga stale lekko wilgotnego podłoża, ale nie przepada za przelaniem – w takiej sytuacji może zacząć gnić. Podczas podlewania należy uważać, by nie zamoczyć korpusu rośliny – wilgotna plama może być bramą dla patogenów grzybowych i szkodników. Nie można także dopuścić do tego, by na podstawce stała woda.

Zimą trzeba zmniejszyć temperaturę – roślina przechodzi w okres spoczynku. W tym czasie echinokaktus podlewa się rzadziej, najlepiej raz na dwa tygodnie.

Ze względu na to, że roślina szybko rozrasta się wszerz, warto zwrócić uwagę na jej przesadzanie. Doniczka powinna być idealnie dopasowana rozmiarem do wielkości. Przez pierwsze 3-4 lata należy przesadzać ją co roku, później można robić to znacznie rzadziej, ponieważ wzrost się unormuje. Echinokaktus przesadza się późną jesienią. Wtedy też należy wymienić glebę na taką ze startową dawką nawozu. To wystarczy, by roślina się ładnie rozwijała.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny