Edukacja ekologiczna – dlaczego warto uczyć dziecko troski o przyrodę?
Troska o przyrodę to coś, co warto promować wśród najmłodszych. Dlaczego edukacja ekologiczna jest tak ważna i jakie są przykłady działań proekologicznych, które można stosować w przedszkolu, szkole i w domu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest edukacja ekologiczna?
Edukacja ekologiczna jest koncepcją kształtowania wśród najmłodszych postaw proekologicznych, a więc takich, które zakładają postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska przyrodniczego. Polega ona najczęściej na wprowadzaniu do programów zajęć w przedszkolach i szkołach rozmaitych zabaw edukacyjnych dotyczących przyrody, wycieczek krajoznawczych czy choćby sprzątania śmieci z najbliższych terenów zielonych. Jak twierdzą psychologowie i pedagodzy, dbanie o środowisko w wieku dziecięcym przekłada się na większą troskę o środowisko w okresie dorosłości. Dlatego edukacja ekologiczna jest tak istotna w kształtowaniu osobowości naszych pociech.
Edukacja ekologiczna – przykłady do wykorzystania w domu
Do wartościowych działań proekologicznych, które warto praktykować w domu, należą:
- oszczędzanie wody – przy wspólnym myciu zębów czy zmywaniu naczyń, warto promować wśród dzieci zakręcanie wody w kranie, kiedy korzystanie z jej strumienia nie jest w danej chwili konieczne;
- segregacja śmieci – przejawem dbania o środowisko, które warto zaszczepiać dzieciom od najmłodszych lat, jest również sortowanie śmieci – może być ono nie tylko obowiązkiem, ale również świetną rodzinną zabawą!
- spacer po lesie – jedną z lepszych metod zapoznawania dziecka z przyrodą i nauką szacunku do niej jest zabranie go na spacer po okolicznym lesie – rodzinna przechadzka czy przejażdżka rowerowa na łonie natury przyczynia się do zwiększania zainteresowania i więzi najmłodszych z otaczającym je środowiskiem naturalnym.
Wymienione powyżej trzy proste przykłady działań proekologicznych to podstawa, którą może regularnie praktykować w warunkach domowych każdy rodzic ze swoim dzieckiem. Dzięki nim edukacja ekologiczna stanie się domeną nie tylko przedszkolnych i szkolnych zajęć, ale również rodzinnego spędzania wolnego czasu. Więcej przydatnych porad znaleźć można na stronie: https://www.casfera.pl/jak-nauczyc-najmlodszych-dbania-o-srodowisko/
artykuł sponsorowany