Ekologia - ekologiczne rozwiązania do każdego ogrodu
Mogłoby się wydawać, że każdy ogród jest ekologiczny. W końcu sadzimy rośliny, opiekujemy się nimi i działamy w zgodzie z cyklem pór roku. Czy aby na pewno jest to jednoznaczne ze słowem „ekologia”? Można przecież zrobić znacznie więcej, by stworzyć naprawdę ekologiczne ogrody. Dowiedz się, jak zrobić projekt ogrodu ekologicznego i jak zajmować się roślinami w nich.
Projekt ogrodu ekologicznego
Projekt ogrodu ekologicznego – najważniejsze elementy
Aby ogród mógł zyskać nazwę ekologicznego, musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinien się wtapiać w krajobraz i być jego częścią. Oznacza to, że nie pojawiają się w nim obłożone kamykami ścieżki i równo przycięte trawniki w określonym, regularnym kształcie. Wręcz przeciwnie, ekologia wymaga, by był podobny do otoczenia. Jeśli więc mieszkasz pod lasem musisz zrobić sobie mini las w ogrodzie, a działki w okolicy stawów powinny być obsadzone roślinami lubiącymi wodne podłoże.
Projekt ogrodu ekologicznego powinien zakładać także miejsce na założenie kompostownika. Naturalne nawożenie jest jednym z najważniejszych elementów ekologicznego podejścia do życia. Podobnie istotne jest to, by nie musieć nawozić roślin i wspierać ich rozwoju. Z tego powodu projekt ogrodu ekologicznego powinien przewidywać rozmieszczenie roślin ozdobnych. Niektóre z nich działają na siebie stymulująco, inne hamująco. Jeśli rośliny będą na siebie korzystnie wpływały, znacznie ograniczone musi być także stosowanie środków ochrony.
Ekologiczne ogrody to nie tylko te, które są zbliżone do naturalnego ekosystemu i nie wykorzystują środków chemicznych. To także takie, w których miejsce do rozwoju mają owady i różnego rodzaju żyjątka. Warto więc pozostawić niekoszony fragment, który będzie podobny do kwietnej łąki. To świetny sposób na przyciągnięcie biedronek. W takim ogrodzie powinny także znaleźć się rośliny miododajne, aby zwiększyć populację pszczół w okolicy.
Ekologia w ogrodzie – sposób na ograniczenie zużycia wody
Projekt ogrodu ekologicznego powinien także być tak przemyślany, by w tej przestrzeni można było zużyć jak najmniej wody. Z tego względu sadzi się gatunki nie potrzebujące jej za dużo, najlepiej rodzime, ponieważ egzotyczne wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie. Innym sposobem na ograniczenie podlewania jest ściółkowanie. Dzięki niemu podłoże nie przesycha tak szybko i nie trzeba ciągle dostarczać roślinom wody. Ściółkować można wyłącznie naturalnymi materiałami, jak kora drzewna lub agrowłóknina zrobiona z naturalnych włókien.
W ogrodzie ekologicznym przyda się także staw lub oczko wodne. Nie musi być duży, nawet niewielki ma dobroczynny wpływ na rośliny. Przede wszystkim jest źródłem wilgoci w powietrzu i podłożu, więc można ograniczyć podlewanie. Przyciąga także wiele rodzajów owadów i gadów. Można nawet specjalnie spróbować je przenieść do stawu – niektóre żaby błyskawicznie wybawią nas z kłopotu niechcianych owadów żerujących na roślinach.
Ekologiczne ogrody – pielęgnacja roślin
Ekologiczne ogrody – rośliny ozdobne
Odpowiednio dobrane rośliny ozdobne do ogrodu ekologicznego nie powinny być szczególnie wymagające. Ich pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do minimum. Nie powinno się ich nawozić nawozami mineralnymi, można za to stosować produkty naturalne – kompost, obornik (także w formie wysuszonego granulatu) czy biohumus, czyli produkt przemiany materii przez dżdżownice kalifornijskie.
W ekologicznych ogrodach nie prowadzi się także oprysków środkami ochrony roślin. Prewencyjnie tak dobiera się rośliny, które odstraszają szkodniki i patogeny grzybowe. Jedną z nich jest lawenda, a rolę odstraszacza mszyc wciela się aksamitka. Można także posadzić w ogrodzie czosnek, nawet ten ozdobny ma działanie grzybobójcze. Jeśli już zachodzi potrzeba, robi się wyciągi z roślin, którymi można spryskać zaatakowane przez szkodniki lub chorobę egzemplarze. Na najczęściej spotykane szkodniki roślin ozdobnych używa się wywaru lub wyciągu z czosnku zwyczajnego i pokrywy. Oba świetnie zapobiegają rozmnażaniu się mszyc i przędziorków, a czosnek jest idealny do zwalczania mączlików i skoczków. Można je stosować na roślinach ozdobnych oraz drzewach i krzewach owocowych.
Ekologiczny ogród warzywny
Ekologiczny ogród warzywny także powinien być prowadzony w specyficzny sposób. Najważniejszą zasadą jest przemienność upraw, co oznacza, że jedna rodzina może być uprawiana na danym miejscu tylko przez dwa lub trzy sezony. Dzieje się tak, ponieważ wtedy jest większe ryzyko zarażenia się patogenami grzybowymi, które żyją w ziemi. Uprawa zmianowa ma mnóstwo zalet i warto za każdym razem tak rozplanować ogród, by naprzemiennie sadzić rośliny wspierające swój wzrost i osłaniające się przed chorobami. Cebula posadzona w truskawkach ochroni owoce przed szarą pleśnią, a późna marchew powinna być wysiewana obok pora, ogórki natomiast lubią być poprzetykane koprem.
Ekologiczny ogród warzywny nie może zostać chroniony chemicznymi środkami ochrony roślin. Należy używać wyłącznie naturalnych produktów, najlepiej robionych samodzielnie, z wykorzystaniem ziół i roślin. To najtrudniejsze w przypadku zaprawiania, a bardzo wiele cebul i nasion przenosi patogeny chorobotwórcze i zarodniki grzybów, których nie widać gołym okiem. Dlatego należy je skropić wywarem z liści rumianku, który ma bardzo silne działanie grzybobójcze i działa jak zaprawa chemiczna.
Roztworem z czosnku także usuwa się objawy chorób grzybowych. Ekologiczny ogród warzywny bazuje na czosnku w dużej mierze, ponieważ to naturalny antybiotyk o bardzo dużej sile działania. Posiekane główki najpierw namacza się a później razem z wodą, w której leżały, gotuje przez 30 minut. Tak przygotowana mikstura powinna znaleźć się w butelce z atomizerem. Jednak ten sposób nie jest skuteczny w przypadku bardzo porażonych i chorych roślin – te trzeba wykopać i spalić, aby zaraza nie roznosiła się dalej. Dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie warzyw i interwencja, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby.
Prowadzenie ekologicznego ogrodu wymaga nieco pracy i trochę czasu, jednak naprawdę warto. Uzyskane z niego owoce i warzywa są najlepszej jakości, a ogród staje się rajem dla wielu owadów i mniejszych zwierząt. Nie mniej część z nich, takich jak turkuć podjadek musimy zwalczać, aby podtrzymać nasze plony.