Ale walka z tymi, co tak się ładnie nazywa roślinami towarzyszącymi to w zasadzie syzyfowa praca. Jak bardzo syzyfowa, zależy tylko i wyłącznie od zaangażowania w prace w ogrodzie. Rośliny te doskonale przystosowują się do każdych warunków. Często na powierzchni wyglądają niepozornie, ale pod ziemią ich system korzeniowy jest niezwykle mocno rozbudowany a korzenie silne. Produkują ogromną ilość nasion i błyskawicznie się rozsiewają. Gdyby z nimi nie walczyć, całkowicie zdominowałyby np. rabatę z kwiatami i w końcu kwiaty zostałyby zduszone. Chwastów nie da się pozbyć raz na zawsze, ale jest wiele sposobów by ich populację ograniczyć. Te najbardziej popularne rośliny towarzyszące wieloletnie jak skrzyp czy pokrzywa są jednocześnie najbardziej uciążliwe. Ale nie ma mowy by się w tej walce poddać.

Zakładanie ogrodu

Załóżmy, że właśnie staliśmy się szczęśliwymi właścicielami kawałka ziemi. Nowy nabytek – działka ROD 300 metrów kwadratowych z altanką. Niestety ten przyszły mały raj na ziemi nie był użytkowany kilka lat, ledwo więc tę altankę zza chwastów widać. By zachować nieskażoną ziemię i zapewnić zdrowe plony nie można nawet pomyśleć o użyciu chemii. Rękawiczki, taczka i do pracy. Wszystkie te wyrośnięte ponad miarę chwasty należy usunąć ręcznie. Gdy już widać altanę a ziemię pokrywa już tylko dywan z małych zielonych roślinek, można zanim przekopie się całość bardzo sobie ułatwić pracę. Tym pomocnikiem chętnie stanie się Effect 24H . W 100% naturalny herbicyd nieselektywny. I właśnie dlatego, że nieselektywny, czyli niszczący również rośliny uprawne, można go stosować jedynie w fazie zakładania ogrodu albo wiosną, przed wysiewaniem i wysadzaniem roślin. Jest to mocno skondensowany wyciąg z roślin, kwas pelargonowy. Przenika w głąb roślin i uszkadza błony komórkowe. To z kolei powoduje zaburzenie krążenia wody w roślinie , która dość szybko zamiera, trwa to do 48 godzin. Natomiast okres karencji Effect 24H to 24 godziny, po tym czasie można na przyszłe grządki wypuszczać nawet dzieci. Później wystarczy już tylko podłoże przekopać i usunąć zdrewniałe części roślin i kamienie.

Naturalne metody zwalczania chwastów
Ekologia w walce z chwastami

Systematyczność

Gdy już ogród jest gotowy, zasiewy i wysadzenia przeprowadzone, walkę z chwatami zaczynamy od nowa. Żeby zyskać przewagę w tej nierównej walce, jaką jest walka z roślinami towarzyszącymi, należy być przede wszystkim systematycznym a chwastów pozbywać się regularnie. Ręczne czy mechaniczne pozbywanie się zielska daje naprawdę dobre rezultaty. Trzeba pilnować by roślinny te nie uzyskały więcej niż kilka centymetrów  wysokości, wtedy ich korzenie nie są jeszcze zbyt mocno rozbudowane i nie siedzą zbyt głęboko. Daje to również gwarancję, że kawałki korzonków nie pozostaną w glebie i nie będą zaczątkiem kolejnej rośliny.

Ściółkowanie

Jeśli kawałek przyszłego raju przeznaczony zostaje na rabatkę kwiatową cz krzewy ozdobne, warto od razu zapobiegać wzrostowi w tym miejscu chwastów. Sposób jest bardzo prosty. Jest to mianowicie ściółkowanie. Wystarczy między kwiatami i krzewami wysypać grubą warstwę kory, która pięknie i naturalnie się prezentuje a jednocześnie nie pozwala chwastom wyrastać. Przy tym pozwala zachować przez dłuższy czas wilgoć na rabatach i sama z czasem staje się użyźniającą próchnicą. Z tego też powodu trzeba ją systematycznie uzupełniać.   

Rabaty z truskawkami można okryć w koło słomą. Ta czynność również doskonale zabezpiecza przed chwastami a jednocześnie sprawia, że owoce nie ulegają zabrudzeniu.

Jeśli nie ma możliwości by zdobyć słomę, ostatecznie pomóc może gruba, czarna folia. Pokrycie nią podłoża spowoduje, że choć rośliny towarzyszące bez wątpienia wykiełkują, to z powodu braku światła szybko zaczną zamierać. I właśnie moment gdy ogród powstaje jest najlepszym czasem by te miejsca przed chwastami zabezpieczyć. Pamiętać przy tym należy, że folia ta nie może przepuszczać światła ale musi wodę.

Znaczenie Allelopatii

Allelopatia to korzystny lub szkodliwy wpływ substancji chemicznych, które są wydzielane przez rośliny lub grzyby. Mogą również pochodzić z ich rozkładu. To niedoceniany sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się chwastów w ogrodach. Ale w uprawach ekologicznych ma to duże znaczenie. Gdyż w uprawach szkodliwy wpływ to rośliny te mają mieć, ale na chwasty. Najbardziej znanym przykładem będzie wysianie żyta ozimego, który posłuży jako poplon służący do wiosennego przeorania. Wiosną, w trakcie rozkładu resztek żyta allelopatiny wywierają destrukcyjny wpływ na siewki wielu chwastów, m.in. szarłata szorstkiego, chwastnicy jednostronnej, komosy białej i wielu innych. Słonecznik i gryka wykorzystane jako poplon zredukują wchody szczawiu, perzu, rumianu, tasznika czy komosy. Również gorczyca świetnie sprawdza się w roku polonu jako pogromca wielu chwastów.

Choć to już nie dotyczy chwastów a chorób grzybowych, to warto tu jeszcze wspomnieć, że sąsiedztwo czosnku ratuje truskawki przed szarą pleśnią. I to również jest zjawiskiem Allelopatii. 

Uprawa ogrodu to ciężka praca. Ale i radość z plonów, kwiatów, owoców jest ogromna. A własne, ekologiczne i zdrowe produkty są bezcenne. By praca ta była choć odrobinę lżejsza wystarczy zastosować powyższe sposoby na pozbycie się chwastów a ogród będzie prawdziwym małym rajem na ziemi.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej