Ekosystem w słoiku

Ogrody w słoiku jako dekoracja domu

Las w szkle jest to inaczej tzw. ekosystem w słoiku. Zamyka się w nim żywe rośliny, np. mech czy sukulenty i należy je później odpowiednio pielęgnować oraz dbać o ich prawidłowy wzrost. Oczywiście, w większości taki mały las zadba o siebie sam. Jak to jest możliwe? Otóż, wytwarza on samodzielnie np. wodę pod postacią pary wodnej. Gdy stworzysz już swój słoik z roślinami, należy go podlać wodą – później wystarczy od czasu do czasu jedynie go zraszać.

Woda będzie krążyć po słoiku i stworzy się zamknięty obieg, niczym w lesie. Woda będzie parować i się skraplać – nie tylko na ścianach szkła, ale też na roślinach. Potem spłynie na podłoże pod warunkiem, że słoik stanie w dość nasłonecznionym miejscu.

Mini las – co potrzeba, by go zrobić?

Materiały potrzebne do stworzenia takiego żywego lasu można kupić za nieduże pieniądze. Jest to dobra alternatywa dla gotowego lasu, który bywa bardzo drogi. Cena lasu w słoiku często sięga od 200 do nawet 700 zł i więcej. Zdecydowanie lepiej więc będzie zaopatrzyć się w niezbędne materiały i zrobić las samodzielnie, w domu. Potrzebujesz:

  • duży słój (najlepiej zamykany, ponieważ o zamknięty leśny słoik o wiele łatwiej jest zadbać)
  • uniwersalną ziemię
  • keramzyt ogrodniczy
  • aktywny węgiel
  • mech
  • rośliny – bardzo ważny będzie dobór roślin. Powinny mieć one odpowiednie wymagania bytowe. Sukulenty różnią się np. od bluszczu czy też paproci. Zwróć uwagę na to, że każda roślinna to inny mikroklimat, więc nie należy łączyć w butelce lubiących słońce z np. lubiącymi cień. Jeśli chcesz mieć trwałe, wytrzymałe i odporne rośliny, warto będzie zdecydować się na niekwitnące rośliny zielone
  • ozdoby – generalnie niepolecane są drewienka, ponieważ pleśnieją. Można za to skusić się na wszelakiego rodzaju kamyczki, np. jasne. To najlepiej kontrastujące z zielenią lasu rodzaje kamieni

Jak zrobić las w słoiku?

Ogrody w szkle – krok po kroku

  1. Aby zrobić żywy las należy wysypać drenaż na dno, ponieważ będzie on mógł odprowadzić nadmiar wody i zapobiec gniciu korzeni. Taka warstwa powinna mieć mniej więcej 3 cm.
  2. Na tak przygotowaną warstwę należy wsypać możliwie rozdrobniony węgiel. Zanim jednak to zrobisz, trzeba będzie zadbać o dobre nawilżenie ziemi, np. usypać z niej górkę po to, by wyeksponować roślinki. Rzecz jasna, całość zależeć będzie wyłącznie od inwencji twórczej, pomysłu i osobistych upodobań.
  3. Należy następnie uklepać ziemię i wykonać w niej niewielkie otworki, by zasadzić zakupione rośliny.
  4. Wsyp maksymalnie dwie warstwy piachu, naprzemiennie z ziemią. Musisz dobrze uklepać warstwę, zwłaszcza w okolicy ścianek.
  5. Na samym końcu należy ułożyć dekoracje i przykryć całość mchem. Oczywiście, dozwolone są także ozdoby typu kamyczki bądź ewentualnie kawałki drewna, jeżeli nie boisz się o ich zgnicie.
  6. Zroś roślinki i zamknij je. Na samym początku słoik będzie parować, jednak już po kilku dniach wszystko powinno się ustabilizować.

Ekosystem w słoiku – jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Jeżeli las nie będzie zamknięty, należy pomyśleć o jego regularnym podlewaniu. Posiadając np. bluszcz czy też paprocie trzeba wziąć pod uwagę, że one nie lubią mieć sucho. Najlepiej rośliny te będą się czuły w podłożu wilgotnym, ale też nie przelanym. Słoik nie posiada identycznych otworów, co np. doniczka. A więc, nie będzie można odprowadzać nadmiaru wody, co narazi rośliny na obumarcie. Należy więc zawsze sprawdzać wilgoć swojego lasu palcem.

Gdy słoik zostanie zamknięty możliwie szczelnie, wówczas utworzy się ekosystem w słoiku. Polega on na tym, że wystarczy co jakiś czas zrosić roślinkę, a wilgoć będzie wytwarzała się zupełnie sama, zraszając rośliny i w ten sposób samodzielnie się podlewając. Należy bacznie obserwować, co dzieje się w słoiczku. Jeżeli powiem dojrzysz gdziekolwiek pleśń, trzeba będzie się jej pozbyć. Niestety, ale może ona przypadkowo rozprzestrzenić się dalej!

Stworzenie lasu w szkle nie należy do trudnych zadań, jak widzisz. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować kolejne warstwy i zadbać o dobre posadzenie roślin. Taki ekosystem w słoiku można następnie albo hodować w swoim domu, albo np. wręczyć go komuś z rodziny w formie prezentu. To bardzo dobry pomysł zwłaszcza dla kogoś, kto kocha rośliny, jednak nie posiada zbyt wiele wolnego czasu na troszczenie się o nie. Warto mieć swój własny, żywy las na wyciągnięcie ręki – stanie się chyba najlepszym sposobem na przypomnienie wiosny, kiedy za oknem będzie leżał śnieg.

ikona podziel się Przekaż dalej