Elektrody spawalnicze MMA - rodzaje i zastosowanie
Spawanie metodą MMA pozwala na łączenie wielu metali i ich stopów, w dodatku może odbywać się w różnych pozycjach. Jednak aby było ono możliwe, konieczne jest użycie elektrody, która topi się razem z materiałem, tworząc jeziorko spawalnicze. Ponadto jej otulina wydziela pod wpływem ciepła gazy chroniące płynny metal przed oddziaływaniem atmosfery. Jakie są rodzaje elektrod MMA i kiedy się je wykorzystuje?
Z tego artykułu dowiesz się:
Elektrody spawalnicze MMA – rodzaje
W przypadku metody MMA zastosowanie znajduje kilka rodzajów elektrod:
- R – o otulinie rutylowej, uznaje się je za uniwersalne. Poza rutylem w ich otulinie jest żelazokrzem i żelazomangan, czyli odtleniacze. Elektrody te pozwalają na uzyskanie gładkiej spoiny. Istotne jest to, że zwykle nie trzeba ich suszyć (chyba że podczas spawania łuk niestabilnie się jarzy, a na otulinie pojawiły się białe wykwity).
- A – o otulinie kwaśnej, umożliwiają uzyskanie gładkiej i płaskiej spoiny. W otulinie znajdują się przede wszystkim tlenki żelaza i odtleniacze. Przeważnie elektrod nie trzeba suszyć, pod warunkiem, że nie ma na nich białych wykwitów i spawanie przebiega bez problemów.
- B – o otulinie zasadowej, często określa się je mianem niskowodorowych. Ze względu na to, że w otulinie są węglany wapnia i magnezu, a także fluoryt, elektrody wymagają suszenia przed użyciem, zalecana temperatura to 300-350 st. C.
- C – o otulinie celulozowej, wykorzystuje się je głównie podczas pracy na zewnątrz. W skład otuliny wchodzą: mączka drzewna, odtleniacze i celuloza (do 30%). Tych elektrod nie trzeba suszyć przed zastosowaniem.
Dostępne są także elektrody spawalnicze MMA, które łączą w sobie właściwości wymienionych powyżej rodzajów, choćby o otulinie rutylowo-zasadowej lub rutylowo-kwaśnej. Gdzie je znaleźć? Niezbędne do spawania metodą MMA elektrody są dostępne w sklepie Allweld.
Zastosowanie poszczególnych elektrod MMA
Każdy typ elektrody spawalniczej MMA znajduje zastosowanie w innej sytuacji. Warto o tym pamiętać, aby zagwarantować sobie komfortową i przede wszystkim efektywną pracę. Jak prawidłowo dobierać elektrody MMA? Oto praktyczne wskazówki:
- Elektrody o otulinie rutylowej – znajdują zastosowanie zarówno podczas spawania prądem przemiennym, jak i stałym, o ujemnej biegunowości. Są zalecane w przypadku łączenia cienkich elementów. Co ciekawe, to elektrody odpowiednie do spawania niemal w każdej pozycji (wyjątkiem jest pionowa z góry na dół).
- Elektrody o otulinie kwaśnej – podobnie jak te o otulinie rutylowej, są używane w czasie spawania prądem przemiennym i stałym o ujemnej biegunowości. Odpowiednie do pracy w pozycjach: podolnej, nabocznej oraz przymusowych, jednak w ograniczonym zakresie.
- Elektrody o otulinie zasadowej – odpowiednie do spawania prądem przemiennym lub stałym o dodatniej biegunowości. Nie zaleca się ich jedynie podczas pracy w pozycji pionowej z góry na dół.
- Elektrody o otulinie celulozowej – pozwalają na spawanie prądem przemiennym lub stałym o dodatniej biegunowości. Nadają się do pracy we wszystkich pozycjach.
Elektroda MMA musi mieć też odpowiednią średnicę, dopasowaną do grubości spawanego elementu.
Elektrody MMA – o tym trzeba pamiętać
Warto nie tylko znać wszystkie rodzaje elektrod MMA i ich zastosowanie, ale również wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. To istotne, ponieważ otulina jest krucha i narażona na uszkodzenia mechaniczne. Może ona też ulec procesom naturalnego starzenia i zawilgoceniu. Z każdą elektrodą trzeba obchodzić się ostrożnie, inaczej ich jakość się pogorszy lub zostaną trwale uszkodzone. Tego typu akcesoria spawalnicze powinno się magazynować w suchym pomieszczeniu, zalecane jest pozostawienie ich w oryginalnych opakowaniach. Optymalna temperatura powietrza to 20 st. C, a wilgotność poniżej 50%. Warto wykorzystać do przechowywania specjalne termosy. Z kolei do wysuszenia elektrod potrzebna jest suszarka. Taki sprzęt również można znaleźć w sklepie spawalniczym Allweld.
artykuł sponsorowany