Epimedium wielkokwiatowe - informacje, wymagania, uprawa
Epimedium wielkokwiatowe, tak jak i epimedium alpejskie, kordylina, zroślicha, czy wąkrotka azjatycka, to roślina, którą możemy kupić w różnych sklepach ogrodniczych, a jej cena nie jest wysoka. Zanim jednak przejdziemy do uprawy tego gatunku lub jego odmian, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma epimedium, czym się charakteryzuje, a także, gdzie najlepiej go kupić i na co zwracać uwagę przy kupnie. Poznajmy więc epimedium wielkokwiatowe.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Epimedium wielkokwiatowe - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje
Epimedium wielkokwiatowe - pochodzenie rośliny
Epimedium wielkokwiatowe - Epimedium grandiflorum, tak jak i epimedium alpejskie - Epimedium alpinum, to roślina, która zalicza się do rodziny berberysowatych - Berberidaceae. Warto wiedzieć, że do rodziny berberysowatych zalicza się 701 gatunków roślin, które rozmieszczone są w 14 rodzajach.
Rośliny z tej rodziny są roślinami zielnymi, ale także krzewami, dla których charakterystyczne jest żółte zabarwienie tkanek wtórnych. Co więcej, kwiaty tych roślin są z reguły trzykrotne. Berberysowate występują naturalnie na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym, natomiast pojawiają się także na terenach górskich w subtropikalnej strefie.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest epimedium wielkokwiatowe - Epimedium grandiflorum. Otóż ten gatunek rośliny naturalnie występuje na terenach Chin, Japonii oraz Korei Północnej. Jednak spotkać możemy go w krajach na praktycznie całym świecie, gdzie uprawiany jest jako roślina ozdobna.
Epimedium grandiflorum - charakterystyka rośliny
Zanim zajmiemy się uprawą epidemium wielkokwiatowego - Epimedium grandiflorum, epidemium alpejskiego - Epimedium alpinum, kordyliny - Cordyline, zroślichy - Syngonium, czy też wąkrotki azjatyckiej - Centella asiatica, powinniśmy zapoznać się z charakterystyka danego gatunku, a także i odmiany, jeśli właśnie na odmianę się decydujemy. Dzięki temu dowiemy się, czy kordylina, zroślicha, nazywana także jako syngonium, wąkrotka azjatycka, czy właśnie epimedium wielkokwiatowe, będzie odpowiednią dla nas rośliną. Co więcej, jeśli wykazujemy alergię na pyłki, powinniśmy zapoznać się także z aktualnym pyleniem i sprawdzić, jak dana roślina pyli. Pamiętajmy, że aktualne pylenie możemy sprawdzić w tabeli pylenia, gdzie pokazane jest, aktualne pylenie niemalże wszystkich bardzo pylących roślin.
Zacznijmy więc od tego, że epimedium wielkokwiatowe - Epimedium grandiflorum, to bylina, która dorasta z reguły do około 25 cm wysokości. Pamiętajmy jednak o tym, że ta roślina przybiera kilka form, a dokładniej: grandiflorum, violaceum i flavescens. Dlatego przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę również na ten aspekt.
Epimedium wielkokwiatowe to niska roślina, która tworzy gęste dywany. Wytwarza ona pojedyncze liście, którego nasada jest sercowata. W młodości liść epimedium bardzo często wybarwia się na brązowawy kolor, ale również później przebarwia się na jesień. Charakterystycznym elementem są także kwiaty, które wyrastają po kilka na cienkich szypułkach. Są one zwisające i mają charakterystyczne ostrogi. Kwiaty epimedium wielkokwiatowego są duże i wybarwiają się na biało, żółto lub różowo, w zależności od odmiany. Pojawiają się one na roślinie w drugiej połowie IV, natomiast nie pozostają na niej zbyt długo. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.
Uprawa epimedium - o czym pamiętać
Epimedium grandiflorum - wymagania
Kiedy w naszym ogrodzie ma znaleźć się syngonium, epimedium lub jakakolwiek inna roślina, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się tego, jaki stopień nasłonecznienia będzie dla niej odpowiedni, a dodatkowo, jaką glebę wybrać. Pamiętajmy o tym, że jest to bardzo ważny aspekt uprawy.
Co więcej, jeśli nie zastosujemy się do wymagań rośliny, nie będzie się ona prawidłowo rozwijała, przez co możemy nie zobaczyć jej kwiatów. Dodatkowo roślina może być bardzo osłabiona, przez co jest narażona na różnego rodzaju choroby. Dlatego tak bardzo istotne jest to, aby zapewnić możliwie jak najlepsze warunki do uprawy naszej rośliny w ogrodzie lub nawet w pojemniku.
Przejdźmy jednak do tego, jakim wymaganiom powinniśmy sprostać podczas uprawy epimedium wielkokwiatowego - Epimedium grandiflorum. Zacznijmy więc od tego, że epimedium wielkokwiatowe to roślina, która powinna być uprawiana na zacienionych lub chociaż lekko ocienionych stanowiskach. Co więcej, musimy zapewnić jej żyzną, wilgotną i najlepiej gliniasto-próchniczą glebę.
Epimedium wielkokwiatowe - uprawa i pielęgnacja
Po zapoznaniu się z tym, jakie wymagania ma nasze epimedium wielkokwiatowe, czerwone, czy też alpejskie, konieczne jest zapoznanie się z zabiegami pielęgnacyjnymi i całą uprawą rośliny. Dzięki temu nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo, ich kwitnienie będzie obfite, a sama roślina będzie bardziej odporna na choroby.
Zacznijmy więc od tego, że epimedium wielkokwiatowe jest odporne na mrozy, co jest dla nas dużym ułatwieniem. Warto jednak wiedzieć, że tak jak i inne rośliny, tak i epimedium wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak sama pielęgnacja nie jest wymagająca.
Pielęgnacja epimedium opiera się przede wszystkim na podlewaniu rośliny, szczególnie w okresie letnim. Co więcej, powinniśmy zadbać też o odpowiednie nawożenie w okresie letnim, wykorzystując do tego nawozy wieloskładnikowe. Dodatkowo na wiosnę powinno się przyciąć rośliny tuż nad ziemią. Samo rozmnażanie epimedium jest bardzo proste, ponieważ wykonuje się je przez podział kęp.
Epimedium grandiflorum - zastosowanie i cena
Epimedium czerwone tak jak i wielkokwiatowe i alpejskie, to roślina ozdobna. Epimedium wielkokwiatowe znajduje swoje zastosowanie jako roślina okrywowa, która może być sadzona pod krzewami lub drzewami. Tak jak u gatunków czerwonych i alpejskich, ozdobą są tutaj liście oraz kwiaty.
Poza atutami ozdobnymi powinniśmy wiedzieć, że z epimedium wielkokwiatowego tworzy się tabletki. Są to tabletki ziołowe. Z tych tabletek korzysta się w celu zwiększenia satysfakcji seksualnej, ponieważ działają one podobnie jak viagra. Tabletki możemy zakupić w sklepach ziołowych lub w aptekach.
Jeśli chodzi o cenę epimedium wielkokwiatowego, musimy wiedzieć, że różni się ona w zależności od tego, na jaki sklep się zdecydujemy, a także od tego, jaką odmianę wybierzemy. Z reguły jednak sadzonki epimedium dostępne są w sklepach za cenę około 10-14 zł. Pamiętajmy jednak o tym, by kupić sadzonki w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.