Epipremnum – idealny kwiat do mieszkania

Epipremnum (łac. Epipremnum aureum) – kilka słów o gatunku

Epipremnum złociste pochodzi z Wysp Salomona na Pacyfiku. Stamtąd przywędrowało do Europy już dawno jako ceniona roślina ozdobna. Zachwyca swoim pokrojem – jest naprawdę bardzo ładna. Na dodatek ma wspaniałe, pstre liście, które jeszcze dodają jej niezwykłego uroku. Co ważne, roślina rozrasta się dość szybko. Błyskawicznie tworzy nowe, kanciaste pędy o żółto-zielonym kolorze. Mogą osiągnąć aż 4-5 m długości! Delikatnie opadają lub wiją się, dlatego ta roślina najlepiej prezentuje się na wysokich półkach lub w kwietnikach.

Największą ozdobą rośliny są liście – mają sercowaty kształt i skórzastą powierzchnię. Są ostro zakończone, bardzo charakterystycznie. Ich najważniejszą cechą jest jednak kolor. Są żółtawo-zielone i pstrokate. Im więcej promieni słonecznych dociera do blaszek, tym bardziej efektownie się prezentują. Są naprawdę barwne, chociaż w dużej mierze zależy to od odmiany lub sposobu pielęgnacji. Ta roślina naprawdę wygląda zjawiskowo, zarówno w formie spływających kaskad, jak i na podporach.

W uprawie można spotkać jeszcze jeden gatunek – Epipremnum pinnatum. Jednakże nie wszyscy botanicy zgodzą się z tym, że są to osobne gatunki. Problem leży w nazewnictwie – niektórzy uważają, że ‘Aureum’ to tylko jedna nazwa odmiany Epipremnum pinnatum, inni natomiast, że jest to po prostu inna roślina. Tak czy siak, pod obiema nazwami kryje się wspaniały kwiat doniczkowy. Warto odwiedzić sklep ogrodniczy i kupić chociaż małą sadzonkę, która zdobiłaby półki i szafki. Oba gatunki mają niezwykłe właściwości – epipremnum znalazło się na szczycie listy roślin, które mają zdolność do oczyszczania i filtrowania powietrza. Właściwości te zostały potwierdzone ostatnimi głośnymi badaniami NASA, które wyróżniają 20 roślin doniczkowych odpowiedzialnych za wyłapywanie szkodliwych związków z powietrza.

Najciekawsze odmiany epipremnum

Epipremnum nie doczekało się stworzenia ogromnej liczby nowych odmian. Wręcz przeciwnie, nie jest ich za wiele, ale wszystkie zasługują na uwagę. Podstawowy gatunek, czyli epipremnum złociste, jest najbardziej popularny. Ma duże, zielone liście w kształcie serca, które pod wpływem słońca ozdabiają się żółtawymi, nawet kremowymi smugami ze wszystkich stron.

Kolejną atrakcyjną odmianą jest ‘Marble Queen’. To odmiana o pstrych liściach, które całe są żółto-białe. Czasami mają zielonkawe smugi, które jeszcze dodają im uroku. Na uwagę zasługuje także ‘N’Joy’, odmiana o mniejszych liściach, których blaszki są mocno pomarszczone. Są ozdobione nieregularnymi plamami w białym kolorze. Do nowoczesnych salonów świetnie pasuje także ‘Neon’, czy raczej ‘Golden Pothos’, ponieważ odmiana występuje pod dwiema nazwami. Jest nieco większa niż gatunek, ale ma węższe liście. Co ciekawe, mają one bardzo intensywne wybarwienie – jaskrawozielone, wręcz neonowe, jak pluskawica groniasta. Wspaniale się prezentuje, ale wszystkie odmiany są naprawdę piękne. Dobrym towarzystwem dla nich będzie akant lub fioletowe kwiaty lawendy. Sprawdź także ten artykuł o pnączu scindapsus w doniczce.

Wymagania epipremnum (łac. Epipremnum aureum) w mieszkaniu

Epipremnum warto hodować chociażby ze względu na małe wymagania. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na uprawę bardziej kapryśnych roślin jak akant czy ginura, której fioletowe kwiaty utrzymują się tylko pod warunkiem zapewnienia dość specyficznego miejsca, epipremnum będzie dla ciebie idealne.

Roślina najlepiej będzie się rozwijać na stanowisku bardzo jasnym. Powinno być ono jednak osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Można jednak ustawić ją także w półcieniu, chociaż warto pamiętać, że pstrokate odmiany potrzebują nieco więcej światła – przy braku promieni blaszki tracą intensywność koloru. Epipremnum nie potrzebuje okresu spoczynku i cały rok można uprawiać je w temperaturze 22-24 stopnie, czyli nie nastręcza żadnych problemów. Warto jak najszybciej odwiedzić sklep ogrodniczy i kupić sadzonkę, by zacząć uprawę tego niezwykłego gatunku.

Epipremnum – pielęgnacja krok po kroku

Podlewanie i nawożenie epipremnum

Ostrożnie z podlewaniem epipremnum! Roślina nie lubi ani zbyt suchego, ani zbyt mokrego podłoża. Przede wszystkim jednakże nie lubi mieć przemoczonych korzeni (tak zwanych mokrych nóg), więc zalegająca woda jest dla niej najbardziej zabójcza. Dlatego roślinę należy podlewać często, ale niezbyt obficie. Za każdym razem, przed podlaniem sprawdź, czy podłoże jest już przeschnięte.

Kwiat pnący epipremnum, Epipremnum Schott w doniczce na białym tle oraz jego uprawa
Jakie wymagania ma epipremnum, Epipremnum Schott, czyli jego uprawa krok po kroku

Uprawa epipremnum zimą prawie się nie różni od letniej. Roślinie należy jednakże zapewnić bardziej wilgotne powietrze, ponieważ ogrzewanie centralne może je wysuszać. Dlatego w pobliżu doniczki ustaw nawilżacz lub po prostu niewielką miseczkę wypełnioną wodą. Możesz także codziennie zraszać liście.

Z powodu silnego wzrostu epipremnum potrzebuje dokarmiania, i to naprawdę regularnego. W czasie od marca do września nawozy podaje się co dwa tygodnie. Wystarczą zwykłe nawozy do roślin doniczkowych, ale lepiej wybrać te do gatunków o ozdobnych liściach. Mają więcej mikroskładników, które zadbają o wygląd rośliny.

Epipremnum (łac. Epipremnum aureum) – rozmnażanie i przesadzanie

Epipremnum bardzo dobrze znosi cięcie, a ponieważ szybko rośnie, możesz co roku skracać zbyt długie i przeszkadzające pędy bez żadnych obaw. Uzyskane sadzonki można wykorzystać do rozmnażania. Bardzo szybko ukorzeniają się wstawione do wody (chociaż możesz zastosować także ukorzeniacz, by przyspieszyć ten proces). Ukorzenione sadzonki wsadza się do ziemi doniczkowej uniwersalnej, rozmnażanie rośliny trwa zaledwie kilka tygodni.

Przesadzanie wykonuje się średnio co 2 lata, jednakże w późniejszym czasie nie trzeba wymieniać doniczek na większe – wystarczy przesadzić roślinę do świeżego podłoża. Stosuje się zwykłą ziemię uniwersalną lub do kwiatów doniczkowych. Warto zadbać także o warstwę drenażu na dnie doniczki – dzięki temu epipremnum nie będzie narażone na przemoczenie korzeni. Przesadzanie wykonuje się wiosną lub latem. Roślina dość dobrze je znosi.

W czasie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych zachowaj szczególną ostrożność. Warto wiedzieć, że roślina ma właściwości trujące – w jej tkankach znajdują się kryształki szczawianu wapnia, niebezpiecznego dla ludzi i zwierząt domowych. W kontakcie ze skórą mogą pojawić się uczulenia i podrażnienia. Wszelkie prace przy epipremnum wykonuj w rękawiczkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny