Epipremnum złociste – opis rośliny i jakie są jej odmiany

Epipremnum złociste - co powinniśmy wiedzieć o tych kwiatach

Epipremnum złociste - Epipremnum aureum, nazywane jest również epipremnum złotym. Warto wiedzieć, że jest to roślina wiecznie zielona, która zalicza się do rodziny obrazkowatych - Araceae. Roślina ta naturalnie występuje na wyspie Moorea (Polinezja), choć możemy ją spotkać praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy i Europy.

Epipremnum złote jest pnączem, które pnie się w górę przy pomocy korzeni przybyszowych. Naturalnie dorasta nawet do 16 m długości, natomiast musimy pamiętać o tym, że w uprawie domowej jest on dużo krótszy i przy dobrych warunkach dorośnie do około 5 m długości. Pojedyncze jagody, które są owocami tej rośliny, zbierają się w owocostany, a w nich znajduje się jedno lub dwa nasiona.

Najważniejszą częścią rośliny, dzięki której jest ona ozdobna przez cały rok, są jej liście. Liście epipremnum złocistego są długoogonkowe, pojedyncze i całobrzegowe. Blaszka liściowa ma z reguły jajowaty kształt, ale jej nasada jest sercowata, a koniec ostro zakończony. Niezwykle błyszczące liście epipremnum mają zielone zabarwienie. Niektóre odmiany są plamiste, czasem są praktycznie żółte i mają smugi. Warto wiedzieć, że w swoich naturalnych warunkach w klimacie tropikalnym, epipremnum zakwita, tworząc kolby, które dorastają do około 17 cm długości. Natomiast jeśli uprawiamy roślinę w domu, musimy zmierzyć się z tym, że nie zakwitnie.

Ciekawe odmiany epipremnum

Kiedy decydujemy się na uprawę epipremnum, warto sprawdzić jego odmiany. Pierwszą polecaną odmianą jest odmiana 'Aureus', która charakteryzuje się kremowo-żółtymi lub cytrynowo-żółtymi wzorami i przebarwieniami na liściach, co na tle ciemnozielonych liści tworzy piękne kontrasty.

Popularna jest również odmiana 'Neon'. Epipremnum 'Neon' jest jedną z najbardziej popularnych odmian, które dostępne są na rynku ogrodniczym. Warto wiedzieć, że liście odmiany 'Neon' są wybarwione na cytrynowo-żółty lub cytrynowo-zielony kolor tak jak ich łodygi.

Kolejną odmianą jest odmiana 'Jade' o ciemnozielonych liściach i łodygach. Natomiast odmiana 'Marble Queen' cechuje się ciemnozielonymi wzorkami, które świetnie kontrastują z kremowymi liśćmi i łodygami. Odmiana 'N-Joy' jest odwrotnością odmiany 'Marble Queen', a dodatkowo jej liście są lekko pomarszczone i mniejsze od pozostałych odmian.

Epipremnum złociste i jego uprawa - jak uprawiać i pielęgnować te kwiaty doniczkowe

Epipremnum złote - stanowisko

Jeśli interesujemy się uprawą epipremnum złocistego, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma ten kwiat. Warto wiedzieć, że podczas uprawy wilczomleczy nadobnych, gruboszy jajowatych, ostrożnia polnego, czy scindapsus, także istotne jest zapoznanie się z tym, w jakich warunkach ma rozwijać się roślina.

Epipremnum złote jest łatwą w uprawie rośliną. Do tego bardzo wytrzymałą. Zacznijmy jednak od tego, że jej liście najładniej będą się wybarwiały w nasłonecznionym stanowisku, ale może rosnąć również w półcieniu. Warto pamiętać, że epipremnum nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie słońca.

Dwie odmiany epipremnum złocistego, a także opis, wymagania, rozmnażanie, sadzenie oraz pielęgnacja
Epipremnum złociste krok po kroku, czyli wymagania, sadzenie, rozmnażanie, opis oraz pielęgnacja i uprawa

Kolejnym aspektem, który decyduje o dobrej uprawie, jest rodzaj gleby. Tutaj warto zastosować tradycyjne podłoże do roślin doniczkowych. Wybierając doniczkę do posadzenia rośliny, musimy wziąć pod uwagę to, że nie lubi ona częstego przesadzania, dlatego lepiej wybrać troszkę większą doniczkę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pnącza scindapsus?

Przydatne wędzarnie ogrodowe - promocyjne ceny

Rozmnażanie i pielęgnacja epipremnum aureum

Epipremnum złociste - Epipremnum aureum, to roślina, która wymaga sadzenia przy podporach. Jest to dla niej tak samo ważne, jak w przypadku róż pnących. Dzięki zastosowaniu podpór unikniemy pojawienia się niektórych chorób róż i epipremnum. Dodatkowo roślina będzie prezentowała się znacznie lepiej.

Jeśli chcemy rozmnażać ten kwiat, powinniśmy wiedzieć, iż epipremnum rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe, które ukorzenia się w wodzie. Jest to bardzo proste i nie wymaga od nas dużo wiedzy na ten temat. Kiedy już uprawiamy rośliny, takie jak np. scindapsus, grubosz jajowaty, ostrożeń polny, wilczomlecz nadobny, czy właśnie epipremnum złociste, niezbędne jest zapoznanie się z zabiegami pielęgnacyjnymi.

Zacznijmy od podlewania, które powinno być dość umiarkowane, ponieważ epipremnum źle reaguje na nadmiar wody i mogą się na nim pojawić wtedy plamy, a cała roślina może zacząć obumierać. Dobrze natomiast wpływa spryskiwanie liści zimną wodą, a także przecieranie ich z kurzu.

Choroby epipremnum, tak jak i choroby róż, często pojawiają się wtedy, gdy roślina ma zbyt mało składników odżywczych. Dlatego też, by choroby róż i epipremnum nie pojawiły się na naszej roślinie, powinniśmy pamiętać o nawożeniu. Nawożenie epipremnum przeprowadza się głównie w okresie letnim, raz na miesiąc, korzystając przy tym z rozcieńczonych nawozów wieloskładnikowych.

Epipremnum złote - cena i zastosowanie

Epipremnum aureum to roślina doniczkowa, która nie tylko będzie elementem ozdobnym, ale ze względu na swoje duże liście, ma ona właściwości oczyszczające powietrze. Trzeba też wspomnieć o tym, że ma właściwości trujące. Niestety epipremnum nie jest to dobra wiadomość dla osób, które mają małe dzieci lub zwierzęta. Epipremnum złociste czasami nazywane jest diabelskim bluszczem, ponieważ jego liście zjedzone przez zwierzęta, mogą spowodować bardzo poważne problemy z żołądkiem i oddychaniem. W przypadku zjedzenia takich liści przez człowieka może skończyć się to na pieczeniu w jamie ustnej, ale może to wywołać obrzęki języka, warg i gardła, które są czynnikiem wywołującym problemy z oddychaniem. Niestety może prowadzić też to do wymiotów oraz biegunki.

Ceny epipremnum złocistego są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wielkości sadzonki. Z reguły jednak cena za tę roślinę wynosi około 15-30 zł. Pamiętajmy jednak o tym, by przy wyborze sadzonki zwrócić uwagę na to, czy roślina jest w pełni zdrowa, nie jest porażona przez choroby i szkodniki. W miarę możliwości powinniśmy także skontrolować, w jakim stanie jest jej system korzeniowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny