Eukaliptus królewski

Mówiąc o eukaliptusie, nie można mieć na uwadze żadnego konkretnego drzewa, ponieważ jest to rodzaj skupiający w sobie nie tylko drzewa, ale również krzewy, który zalicza się do rodziny mirowatych. Obecnie wyróżnia się spośród nich, aż 600 gatunków, dla których naturalnym środowiskiem jest Australia, Indonezja, a także Nowa Gwinea. Chociaż plantacje zaczęto uprawiać również w Afryce, Ameryce Południowej, a także w innych krajach azjatyckich. Gatunki te porastają zarówno tereny pustynne, gdzie osiągają wysokość zaledwie 2 metrów, jak i również tereny należące do strefy tropikalnej, wtedy mamy do czynienia z najwyższymi gatunkami świata.

Jak widać, eukaliptus królewski nie jest jedynym gatunkiem zaliczającym się do eukaliptusów. Oprócz niego wyróżnić możemy eukaliptus kamaldulski pochodzący z Australii. Jego wysokość sięga nawet do 45 metrów. Ciekawym gatunkiem jest także eukaliptus różnobarwny. Drzewo osiąga wysokość do 90 metrów. Jego nazwa wzięła się z przebarwiającej się kory, która z upływem czasu zaczyna ciemnieć. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o eukaliptusie w domu.

Najwyższe drzewo liściaste

Jednak największym zainteresowaniem cieszy się eukaliptus australijski, czyli Eucalyptus regnans. To właśnie ten gatunek drzewa został uznany za najwyższe drzewo liściaste na świecie. Jak wiadomo, obecnie prawdziwe rekordy pobijane są wśród sekwoi. Jeżeli chodzi o eukaliptus australijski, to najwyższym okazem był Eucalyptus regnans, który osiągnął wysokość 143 metrów. Niestety do jego ścięcia doszło w 1885 roku. Okaz rósł w Mt. Baw Baw w Australii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soku z brzozy?

Liść eukaliptusa królewskiego. To najwyższe drzewo na świecie z rodzaju liściastych niższe tylko od sekwoi
Eukaliptus królewski – opis, występowanie, ciekawostki o najwyższym drzewie liściastym

Obecnie na pierwszym miejscu znajduje się przedstawiciel sekwoi, a dokładniej sekwoja wieczniezielona (sequoia sempervirens). Drzewo otrzymało nazwę Hyperion. Jego wysokość wyliczono na 115,61 m. Okaz znajduje się w Redwood National and State Parks mieszczącym się w Kalifornii. Pierwszy raz drzewo natknęło się dwóch Amerykanów, już w 1978 roku. Jednak ówczesny Hyperion nie wzbudził jeszcze aż tak dużego zainteresowania. Natomiast do księgi rekordów został wpisany w 2006 roku, po odkryciu gatunku przez Chrisa i Michaela Taylora. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat drzew liściastych.

Eukaliptus królewski - brak konkurencji ze strony sekwoi

Sekwoje należą do drzew iglastych, a dokładnie do rodziny cyprysowatych. Dlatego na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o najwyższe drzewa liściaste, zaliczany jest eukaliptus królewski. Odkryty w 2008 roku okaz, otrzymał nazwę Centurion. Eukaliptus osiągnąć wysokość 101 metrów. Co ciekawe, Centurion liczy sobie około 400 lat. Jego dokładna lokalizacja nie jest podawana, ponieważ drzewo w ten sposób jest chronione przed turystami.

Wiadomo jednak, że rośnie w południowych obszarach Tasmanii, zaliczających się do Australii. Najwyższy okaz potrzebuje jeszcze ponad 40 metrów, by pobić rekord ustanowiony przez jego poprzednika. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny