Eukaliptus niebieski - charakterystyka rośliny

Eukaliptus niebieski spotykany jest też pod nazwą eukaliptus górski. Nazwa ta pochodzi zapewne od pochodzenia tego krzewu, gdyż naturalnie rośnie w wilgotnych i wyżynnych lasach w Tasmanii. Należy on do rodziny mirtowatych - Myrtaceae, a jego łacińska nazwa to Eucalyptus gunni.

Eukaliptus niebieski naturalnie jest dużym drzewem, dorastającym nawet do 30 m wysokości. W uprawie dorasta do niższych rozmiarów- zazwyczaj od 2 do 3 m, a może być prowadzony jako krzew. Jego korona jest nieregularna, luźna, przejrzysta i rozgałęziona. Pień za to jest prosty i smukły.

Drzewko eukaliptus przyciąga do siebie gładką, szarozieloną korą, która złuszcza się płatami. Po złuszczeniu warstwy są w kolorze kremowo- brązowym, co daje niesamowity efekt dekoracyjny. Krzew ten ma białe kwiaty z żółtymi pręcikami, które umiejscowione są w kącikach liści, zazwyczaj zebrane po 3. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eukaliptusie królewskim?

Kolejną częścią rośliny są jej owoce w postaci zdrewniałych zielonych torebek, wypełnionych małymi czarnymi nasionami.Najbardziej charakterystyczne są liście gunni. Młode liście są szaroniebieskie, delikatnie omszone, ułożone naprzemianlegle i nie mają ogonków. Górą są zaokrąglone i sięgają do 6 cm długości. Dojrzałe liście podłużnie- lancetowate, u nasady klinowate lub zaokrąglone, górą szpiczaste i ułożone na żółtych ogonkach liściowych. Dorastają do 10 cm długości, a ich barwa jest srebrzystozielona lub zielona. Po roztarciu liście wydzielają przyjemny zapach, także dlatego eukaliptus gunni cieszy się zainteresowaniem.

Eukaliptus niebieski - uprawa

Drzewko eukaliptus zyskuje bardzo dobre opinie, ponieważ jest bardzo wytrzymałym gatunkiem, którego uprawa nie jest trudna. Warto jednak zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ten krzew/ drzewko przed zakupem sadzonki. Sadzonki oczywiście można kupić w sklepach ogrodniczych, ale też przez internet.

Drzewo gunni wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska. Dobrze, gdy ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza i wilgotną, żyzną i przepuszczalną glebę zasadową. Dodatkowym elementem stanowiskowym jest osłonięte miejsce i takie, w których zimowe roztopy nie doprowadzą do gnicia korzeni drzewa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie eukaliptusa cytrynowego.

Eukaliptus niebieski gunni w postaci uciętej gałązki oraz porady, jak uprawiać drzewko eukaliptusowe krok po kroku
Eukaliptus niebieski (Gunni) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Polecane roboty sprzątające- sprawdź promocje!

Eukaliptus niebieski bardzo dobrze znosi przycinanie i temperatury do -20oC. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uprawa w doniczce, ze względu na późniejsze problemy związane z zimowaniem rośliny. Drzewo to rozmnażane jest z nasion lub sadzonek. Niestety rozmnażanie z nasion trwa długo. Nasiona bowiem mogą kiełkować dopiero po 2 lub 3 miesiącach.

Eukaliptus niebieski - pielęgnacja i zimowanie

Zarówno pielęgnacja, jak i sposób zimowania są bardzo ważne. Gunni powinien być zimowany w domu w jasnym pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Już jesienią należy przenieść roślinę do domu, a wiosną (po przymrozkach) można wystawić z powrotem na dwór.

Co się tyczy pielęgnacji, drzewko powinno być obficie podlewane w okresie wegetacji. Z początkiem jesieni ograniczamy podlewanie oraz nawożenie, by eukaliptus gunni mógł spokojnie przejść w okres spoczynku. Ważnym zabiegiem jest też przycinanie. Przycinaniem możemy korygować wzrost rośliny, tak jak chcemy, ale także pobudzać ją do wypuszczania młodych i bardzo atrakcyjnie wyglądających pędów. Sprawi to także, że roślina się zagęści i będzie miała ładniejszy pokrój. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eukaliptusie w doniczce?

Eukaliptus niebieski to drzewo ozdobne, które posiada bardzo dobre opinie. Często wykorzystywany jest do nasadzeń w parkach i dużych ogrodach. Swoją popularnością cieszy się także jego uprawa w doniczce na tarasach. Bardzo często możemy się spotkać z jego liśćmi wykorzystywanymi we florystyce, zwłaszcza przy różnych kompozycjach kwiatowych i bukietach. Dodają w nich ciekawy element kolorystyczny. Niebieski eukaliptus gunni to interesująca roślina.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny