Eukaliptus tęczowy (Eucalyptus deglupta) - informacje na temat drzewa


Eukaliptus tęczowy to drzewo należące do rodziny mirtowatych - Myrtaceae. Rośliny te uznawane są za dziwne drzewa, które pochodzą z Nowej Gwinei, Indonezji i Filipin. Obejmują głównie półkulę północną. Łacińska nazwa drzewka eukaliptusowego to Eucalyptus deglupta.  To drzewko eukaliptusowe w Nowej Gwinei i innych obszarach jego pochodzenia dorasta nawet do 60 m wysokości.

Niestety w uprawie sięga do 3 m. Eucalyptus deglupta ma wyprostowany pień i bardzo charakterystyczną korę. Kolorowa kora sprawiła, że według niektórych są to dziwne drzewa, lecz wyglądają one naprawdę zachwycająco. Kora jest wielobarwna, a jej pojedyncze warstwy są w różnych kolorach - zielone, niebieskie, fioletowe, żółte, pomarańczowe, czerwone i purpurowe w różnych odcieniach. Dzięki temu, że łuszczy się płatami, ukazuje nam swoją kolorową korę. Wygląda przez to, jakby była oblana farbami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eukaliptusie królewskim?

Kwiaty tego drzewa są białe i występują w baldachach po 6- 8 sztuk. Owocem są kuliste torebki, sięgające do około 4 mm długości. W torebkach znaleźć można nasiona eukaliptusa. Nasionami są małe, drobne, czarne kuleczki. Liście drzewa z Nowej Gwinei są lancetowate, wiecznie zielone, skórzaste, a wierzchołkiem szpiczaste. Ich długość sięga od 8 do 13 cm. Młode liście ułożone są naprzemianlegle na pędach, natomiast starsze skrętolegle.

Eukaliptus tęczowy i jego uprawa

Eucalyptus deglupta jest dość trudny w uprawie, dlatego że jego pielęgnacja jest wymagająca. Należy przede wszystkim utrzymać odpowiednie warunki dotyczące stanowiska i gleby. Warto zapoznać się też z informacjami na temat sadzonek - jakie kupić i jaka jest ich cena. Sadzonki powinny być na pewno wolne od chorób i nie mogą być na nich widoczne żadne uszkodzenia oraz deformacje.

Drzewko eukaliptusowe wymaga słonecznego stanowiska. Ważne jest, by zapewnić mu to światło, bo pomaga to w rozwoju rośliny. Kolejnym elementem jest odpowiednia gleba. Musi być ona wilgotna i żyzna. Ze względu na to, że eukaliptus tęczowy pobiera dużo wody z podłoża, jego uprawa może być prowadzona na terenach zalewowych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie eukaliptusa cytrynowego.

Podczas kiedy wysiewa się nasiona, lepiej to robić do krążków torfowych. Daje to większą pewność, że roślina w ogóle wykiełkuje. Dodatkowo można wysadzić nasiona w więcej krążków, co podniesie prawdopodobieństwo wzrostu. Cena za nasiona nie jest wysoka. Woreczek nasion kupimy w cenie około 5 zł.

Eukaliptus tęczowy - informacje, które warto znać

Drzewko eukaliptusowe jest wrażliwe na mróz. Dlatego ważne, żeby jego pielęgnacja obejmowała także zimowanie, podczas którego należy wnieść roślinę do pomieszczenia. Ważne, by był tam z dala od kaloryferów, a dodatkowo miał bardzo nawilżone powietrze. Można zastosować nawilżacze powietrza, które polepszą jego jakość. Do pielęgnacji należy także nawożenie i częste i obfite podlewanie, gdy drzewo uprawia się w donicy.

Warto wiedzieć, że eukaliptus tęczowy- Eucalyptus deglupta jest jedynym z rodzaju eukaliptusów, który występuje na półkuli północnej. Reszta eukaliptusów występuje na półkuli południowej. Drzewo to uznawane jest za jeden z najpiękniejszych, ale zarazem najdziwniejszych cudów świata. Nie wszyscy wiedzą, że w krajach, z których pochodzi, często wykorzystywany jest do produkcji papieru. Dodatkowo mieszkańcy lokalnych miejscowości tworzą z niego bardzo piękne pamiątki, które są chętnie kupowane przez odwiedzających je turystów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eukaliptusie w doniczce?

Z powodzeniem eukaliptus tęczowy może być wykorzystywany w parkach i ogrodach. Należy mu jednak zapewnić jak najlepsze warunki, ponieważ bez tych jego kora nie będzie wybarwiała się na tak ładne kolory. Bardzo dobrą możliwością jest sadzenie eukaliptusa w donicy, ze względu na to, że łatwiej tam zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny