Eustoma - podstawowe zasady uprawy
Eustoma wielokwiatowa najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia efektownych bukietów. Można jednak uprawiać ją również w donicy lub ogrodzie. Kwiaty tej rośliny swoim wyglądem przypominają nieco róże.
Eustoma- czym wyróżnia się ta roślina?
Eustoma [https://gardeneo.pl/eustoma] nazywana jest również lizantusem lub goryczką preriową. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która należy do rodziny goryczkowatych. Jej kwiaty rozwijają się pojedynczo na długich i bardzo smukłych łodygach. Swoim wyglądem przypominają nieco róże, natomiast płatki sprawiają, że przywodzą na myśl tulipany. Eustoma dorasta do wysokości około 60 cm. Uroku dodają jej srebrzyste liście. Roślina ta ze względu na swój subtelny i elegancki wygląd bardzo często wykorzystywana jest dotworzenia bukietów ślubnych lub okolicznościowych. Kwiaty zachowują świeżość przez bardzo długi czas, dlatego doskonale sprawdzają się jako kwiaty do wazonu.
Jak uprawiać eustomę w ogrodzie?
Eustoma lubi jasne i dobrze nasłonecznione stanowisko w ogrodzie. Pochodzi bowiem ze słonecznych obszarów Meksyku, Stanów Zjednoczonych oraz Wysp Kanaryjskich, dlatego jest dość wymagająca pod tym kątem. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, aby nie została zasadzona na zbyt kwaśnej glebie, gdyż może to całkowicie zahamować jej rozwój. Najbardziej optymalną temperaturą do uprawy eustomy jest ta, która oscyluje w granicach 20-22 stopni Celsjusza w dzień oraz 17-18 stopni Celsjusza w nocy. Jest to roślina wymagająca umiarkowanego podlewania oraz nawożenia.
Jak zadbać o to, aby eustoma miała odpowiednie warunki?
Uprawę eustomy należy rozpocząć od zakupienia dobrej jakości sadzonek, które na wiosnę można znaleźć w sklepach ogrodniczych. W pierwszych kilku dniach roślina powinna być trzymana w pomieszczeniu, a najlepiej na słonecznym parapecie. Trzeba zadbać również o to, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie można dopuścić do nadmiernego przelania rośliny. Po wstępnej aklimatyzacji oraz, gdy na zewnątrz zrobi się cieplej i minie ryzyko wystąpienia przymrozków eustoma może zostać wystawiona na balkon lub przesadzona do ogrodu. Aby sadzonka dobrze rozwijała się w gruncie powinna mieć już wykształcone 3-4 liście. Należy zadbać również o to, aby stanowisko, w którym zostanie zasadzone miało zasadowy odczyn pH, a także było dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Są to bowiem idealne warunki do rozwoju tej rośliny. Eustoma nie powinna być także wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego dobrym pomysłem jest znalezienie dla niej miejsca np. pod drzewem, przez którego gałęzie będzie dochodziła odpowiednia ilość słońca.
Najważniejsze zasady pielęgnacji eustomy
Eustomę można nawozić dobrej jakości nawozami, ale nie można przesadzać z ich ilością. Trzeba także wybierać preparaty, które w swoim składzie mają zdecydowanie więcej potasu niż azotu. W tym celu można wykorzystać również nawozy organiczne, takie jak biohummus, które dostarczą jej wszystkich niezbędnych związków i minerałów. W okresie, gdy temperatura powietrza będzie bardzo wysoka należy podlewać ją regularnie, ale dość oszczędnie. Latem eustoma powinna odwdzięczyć się dużą ilością pięknych kwiatów. Jej łodygi są jednak bardzo delikatne i wiotkie, dlatego aby uniknąć ich złamania konieczne jest ich podparcie. Można również zdecydować się na zakup odmiany karłowatej, która jest zdecydowanie niższa, a równie pięknie wygląda na rabatce w ogrodzie.
Eustoma może być również traktowana jako roślina doniczkowa. Temperatury panujące najczęściej w pomieszczeniach są na tyle przyjazne, że jest ona w stanie rozwijać się i kwitnąć. Trzeba jednak pod uwagę wziąć fakt, że po przekwitnięciu nie ma praktycznie szans na to, że zakwitnie ponownie. Po zakupie eustomy w donicy warto ją przesadzić do ziemi o zasadowym pH. Nie może ona być także narażona na przeciągi, a także konieczne jest jej regularne podlewanie, aby ziemia nigdy nie była zbyt sucha.
artykuł sponsorowany