Parę słów o kasztanach

Kasztan to nazwa drzewa, jak również jego owoców. Co ważne wyciągilecznicze kasztanowca wcale nie pochodzą z owoców, które spadają jesienią z drzewa, a owoców i nasion jeszcze niedojrzałych. Ponadto także z kory i liści tego drzewa. Wyciągi z kasztana mają naukowo udowodnione zastosowaniew ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.

Trzeba wiedzieć, że rosnące powszechnie w zieleni miejskiej kasztanowce: Aesculus hippocastanum i Aesculus carnea to zupełnie inna roślina niżeli kasztan jadalny (Castanea sativa). Różnią się przede wszystkim budową liści, kwiatów oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Do jedzenia nadają się tylko kasztany jadalne. Gdzie rosną? W cieplejszych rejonach np. basen Morza Śródziemnego. W Polsce tylko na obszarze Pomorza Zachodniego (Ogród Dendrologiczny w Glinnej, w Puszczy Bukowej - okolice Szczecina) oraz Dolnego Śląska.

Mity dotyczące kasztanów

Mit: kasztany mają moc pochłaniania złej energii czy niekorzystnego promieniowania?

Właściwości kasztanów jest wiele, ale z całą pewnością nie ma wśród nich działania na niekorzystne moce czy też promieniowanie. W licznych źródłach przytacza się teorie wyssane z palca. Zwłaszcza te dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Takie działanienigdy nie zostało udowodnione. Jednak dość powszechnie spotyka się działanie polegające na kładzeniu kasztów w pobliżu monitora czy telewizora. Trzeba wiedzieć, że promieniowanie elektromagnetyczne jest wszędzie.

Mit: kasztany pomogą na problemy ze spaniem.

To nie prawda, że kładzenie kasztanów pod poduszką, materacem czy noszenie ich w kieszeni lub torebce mogą wpłynąć na lepszy sen człowieka. Takie wierzenia mają podłoże psychologiczne. Na bezsenność pomogą leki i preparaty o medycznie udowodnionym działaniu. Takiego na pewno nie mają kasztany.

Mit: właściwości antypająkowe.

Istnieje przekonanie, że owoce kasztanu mają działanie odstraszające pająki. Zwłaszcza na obszarze Europy Zachodniej. Rozłożenie ich wokół domu lub pokoju ma działać na te owady odstraszająco. To oczywiście nieszkodliwy zabobon.

Mit: kasztany zapewnią długie życie.

Zapiski dotyczące dawnych wierzeń ludowych zawierają informację o wierze, że noszenie naszyjnika z kasztanów zapewni długie życie. Ponadto  powszechny był zabieg moczenia kasztanów w spirytusie i przykładanie do bolących miejsc. Sam kasztan pocierany dłuższy czas w dłoniach miał przynosić przypływ życiodajnej energii.

Mit: kasztany to pokarm dla dusz zmarłych.

Kolejnym wierzeniem przodków była myśl, iż w czasie święta zmarłych tj. 1 listopada należy ułożyć kasztany na stole, by mogły się nimi posilić dusze bliskich zmarłych.

Mit: Kasztany przyciągają bogactwo.

Według kolejnych przesądów kasztan w portfelu lub zawinięty w banknot, noszony przy sobie jest sposobem na przyciąganie fortuny.

Fakty na temat kasztanów

Fakt: owoce kasztanowca zwyczajnego nie są jadalne.

Kasztan pochodzący z kasztanowca zwyczajnego to nie ten sam owoc co kasztan jadalny. Ten pierwszy zawiera związki saponiny trujące dla człowieka. Wykorzystuje się go tylko do preparatów leczniczych po przetworzeniu. Stanowi on pożywienie dla dzikich zwierząt leśnych. Owoce kasztanowca zwyczajnego są na tyle toksyczne, że mogą doprowadzić nawet do śmierci- zwłaszcza dzieci czy zwierząt domowych np. psów.

Fakt: Kasztany pomogą na problemy trawienne.

Napar z liści kasztanowca wykorzystuje się jako lek na niestrawność, a nawet zatrucie. Ma działanieantybakteryjne. Wspiera dobrą pracę wątroby oraz trzustki.

Fakt: kasztan na kłopoty z układem krążenia.

Ma wyjątkową właściwość łagodzenia wielu problemów związanych z naczyniami krwionośnymi. Wszystko to za sprawą: escyny, kumaryny i flawonoidów. To dzieki nim ściany naczyń krwionośnych wzmacniają się. Maści, kremy czy żele, których bazą są kasztany, mają zastosowanie:

-na obrzęki, siniaki np. nóg, rąk,

-na uszczelnienie naczyń krwionośnych- pajączków mp. na cerze naczynkowej. Zmniejsza zmiany, niweluje rumień.

Jadalne i niejadalne kasztany razem
Kasztany jadalne i kasztany niejadalne krok po kroku, czyli fakty i mity na temat kasztanów

Fakt: pomoże w walce z celulittem.

Kremy, balsamy, żele z wyciągami z kasztanowca mają pozytywny wpływ na krążenie w tkance podskórnej. Powoduje to, że, toksyny tzw. złogi cellulitowe szybciej wydalane są z organizmu. Walka ze schorzeniem, jakim jest cellulit, jest oczywiście znacznie bardziej złożona i same kosmetyki nie wystarczą.

Fakt: kasztan na bóle różnego pochodzenia

Ponieważ wyciągi z kasztanowca mają wpływ na krążenie, to wykazują także właściwości przeciwbólowe. Ma to zastosowanie w bólach stawów i mięśni. Ponadto picie naparów może być pomocne przy bólach migrenowych czy menstruacyjnych. To naturalna i bezpieczna walka z bólem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kasztana jadalnego?

Kasztany jadalne – czy też mają korzystny wpływ na zdrowie?

Kasztany jadalne to unikalny orzechowy smak. W naszym kraju można je z powodzeniem znaleźć w wielu sklepach. Poza smakiem znajdziemy w nich wiele wartości odżywczych, soli mineralnych i witamin. Wśród nich m.in. witaminy z grupy B, witamina C, niacyna, potas, wapń i żelazo. Te wszystkie substancje wpływają korzystnie na funkcjonowanie wątroby oraz trzustki. Kasztany jadalne to również bogactwo zdrowych kwasów nienasyconych i błonnika. Pomagają w sprawnej pracy jelit.

Jadalne kasztany można spożywać w postaci pieczonej oraz gotowanej. Nie poleca się ich spożywać na surowo, gdyż zawiera skrobię, która to po poddaniu temperaturze zamienia się w dające energię węglowodany złożone.

Mają charakterystyczny smak pasujący do dań słodkich oraz wytrawnych. Można je poddać mieleniu i dodawać do mąki np. do pieczenia chleba domowego i wypieków jesiennych z dodatkami korzennych przypraw. Co ważne mąka z kasztanów nie zawiera glutenu, dlatego będzie dobra dla tych, którzy go unikają.

ikona podziel się Przekaż dalej