Fasola - uprawa w ogrodzie, właściwości i jej popularne zastosowania w kuchni

Fasola to bardzo popularna roślina jadalna. Oferuje cenne właściwości zdrowotne gdyż jest bogata w białko i witaminy. Zarówno w odmianie szparagowej jak i tej przeznaczonej na suche nasiona. Można z powodzeniem hodować ją w przydomowych ogródkach czy ogrodach. Jednakże by robić to prawidłowe trzeba dowiedzieć się, jakie ma wymagania uprawowe i jak wygląda jej pielęgnacja. Szczegółowe informacje i porady znajdują się na naszej stronie. W poniższym artykule zawarliśmy część z nich.

Fasola – jej charakterystyka i wartości odżywcze

Fasola, zwana z łaciny phaseolus, to roślina jadalna należąca do rodziny bobowatych. Występuje w wielu odmianach, są to gatunki jednoroczne jak i wieloletnie byliny. Naturalnym środowiskiem występowania fasoli są tereny Ameryki Południowej i Północnej. Na cały świat została rozpowszechniona wraz z odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W Europie a tym samym w Polsce najczęściej uprawia się dwa gatunki tej rośliny. Jest to fasola zwykła i wielokwiatowa. Popularnością cieszy się też fasola biała Jaś. Opisywane rośliny należą do bardzo ważnych gatunków uprawowych w skali światowej.

Fasola wykazuje wartości odżywcze i właściwości mające pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim jest bogata w potrzebne organizmowi białko. Pod względem jego ilości, wśród roślin zajmuje trzecie miejsce, po soi i grochu. Fasola czerwona czy też biała zawiera witaminy z grup B, A, C oraz składniki mineralne takie jak potas, wapń i fosfor. Niektóre gatunki fasoli dostarczają organizmowi żelazo, cynk, selen i kwas foliowy. Wszystkie zawierają rozpuszczalny błonnik wpływający na obniżenie cholesterolu. Co ważne, regularne spożywanie hamuje rozrost tkanek nowotworowych.

Samodzielna uprawa fasoli

Uprawa fasoli, podobnie jak uprawa grochu, nie jest bardzo skomplikowana. Trzeba tylko ściśle trzymać się pewnych zasad. Na początek zajmiemy się hodowlą na suche ziarna fasoli. Przede wszystkim interesująca nas roślina lubi ciepło. Nasiona wysiewa się w temperaturze 18-27°C. Jeśli jednak temperatura będzie zbyt wysoka, rozwijająca się roślina straci kwiaty. Tymczasem przeciągające się zimno i deszcze sprawiają, fasola zaczyna chorować. Wysiew można przeprowadzać ręcznie lub też przy użyciu siewnika. Trzeba oczywiście pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy nasionami.

Czerwona jak również biała fasola najlepiej rozwija się na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Ziarno fasoli sadzi się od około 10 maja do 15 czerwca. Ten przedział pozwoli roślinie spokojnie wydawać plony. Jeśli zaś chodzi o preferowaną glebę, to najlepsza jest żyzna, przepuszczalna, próchniczna i lekko wilgotna. Zalecane pH lekko kwaśne, o odczynie w okolicach 5,5. Więcej ważnych informacji na temat uprawy i pielęgnacji fasoli na suche nasiona można znaleźć na naszej stronie. Teraz przechodzimy do popularnej odmiany szparagowej.

Uprawa fasolki szparagowej

Interesująca nas roślina jadalna występuje w wielu odmianach. Może być to fasola czerwona, biała, wielokwiatowa, tyczkowa. Jedną z częściej spotykanych jest fasolka szparagowa. Sadzi się ją w temperaturze od 16 do 21°C. Tę czynność można wykonywać w terminach od 10 maja do 15 lipca. W trakcie uprawy fasolka najlepiej czyje się w temperaturach od 20 do 25°C. Podobnie jak odmiany opisywane powyżej nie lubi upałów ani chłodu i deszczu. W niesprzyjających warunkach z całą pewnością będzie chorować.

Uprawa fasolki szparagowej przynosi najlepsze rezultaty na ściśle określonej glebie. Musi być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. O lekko kwaśnym odczynie. Ważne jest też to by ziemia była stale, umiarkowanie wilgotna. Trzeba wspomnieć o stanowisku, fasolkę szparagową sadzi się w miejscach nasłonecznionych. Jednym z istotnych zabiegów pielęgnacyjnych jest zbiór strąków. Przeprowadza się go na bieżąco, to pobudza roślinę do wytwarzania następnych. Widać, więc, że wymagania fasolki szparagowej niewiele różnią się od tych stawianych przez odmianę opisywaną powyżej. Po więcej informacji odnośnie uprawy zapraszamy na naszą stronę.