Figowiec bengalski z Indii

Figowiec w domu to żaden zaskakujący widok. Tyle, że najczęściej chodzi o fikusa benjamina, a nie o jego pochodzącego z Indii kuzyna. Banian to ogromne drzewo! Jeden egzemplarz może składać się z trzystu wysokich pni, które łączy jedna korona. Pnie to w zasadzie gałęzie, które przygięły się go ziemi i wypuściły korzenie. Pochodzący z Pakistanu rekordzista miał około 2,1 ha powierzchni korony.

Uprawa w domu rządzi się rzeczywiście innymi prawami, rośliny są znacznie mniejsze, chociaż jak na standardowe doniczkowce, i tak dość potężne. Dla figowca musisz znaleźć przestrzenne miejsce, bo jeśli zapewnisz mu odpowiednią pielęgnację, będzie się szybko rozwijał. Jego liście są bardzo atrakcyjne, ciemnozielone i skórzaste, osiągają około 25 cm długości. Od spodu są lekko omszone i owłosione. Młode rośliny mają brązowy kolor. Roślina czasami owocuje, ale z domowych warunkach zdarza się to tak rzadko, że można uznać za prawdziwy sukces ogrodnika. Owoce są małe, kuliste i czerwone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o fikusie benjamina?

Fikus bengalski w doniczce

Uprawa figowca jest możliwa na dwa sposoby – można kupić jego gotowe sadzonki w doniczkach. Najczęściej mają około 30-40 cm wysokości i już są dobrze przyjęte. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą zdecydować się na nasiona. W tym wypadku uprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, wymaga większego nakładu czasu.

Ficus beghalensis to w ostatnim czasie dość popularny gatunek, co sprawia, że jego ceny zacznie spadły. Sadzonki kosztują około 20 zł, nasiona kupi się za 5-6 złotych, chociaż oczywiście nie możesz mieć pewności, że wyrośnie.

Fikus bengalski, czyli z łaciny ficus benghalensis jako ogromne drzewo z Indii, a także pielęgnacja i uprawa
Figowiec bengalski (banian) - ogromne drzewo, które można spróbować uprawiać w domu

Figowiec w domu – stanowisko

Jeśli zapragniesz zaprosić do swojego domu tę roślinę, musisz się najpierw zastanowić, czy będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Każdy fikus jest wymagający, a banian zdaje się być wymagający podwójnie. Sprawdź także ten artykuł o fikusie sprężystym.

Figowiec bengalski ceni światło, ale rozproszone. Idealnie dla niego sprawdzają się wschodnie lub zachodnie pokoje, ale nie powinien stać przy oknie. W ostrych promieniach na dużych liściach często pojawiają się oparzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że odmiany fikusa o pstrym wybarwieniu potrzebują trochę więcej słońca.

Optymalna temperatura dla figowca to 18-20 stopni. Jeśli spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, roślina może zmarznąć i się nie odrodzić. Na szczęście nie wymaga okresu spoczynku i przenoszenia do chłodnego pomieszczenia – w przypadku dorosłych roślin byłoby to trudne, a nawet niemożliwe.

Polecane roboty sprzątające- sprawdź promocje!

Pielęgnacja figowca bengalskiego

Uprawa doniczkowa wymaga spełnienia kilku potrzeb rośliny. Przede wszystkim należy pamiętać, że roślina uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Dlatego należy ją nie tylko zraszać, ale także przecierać regularnie liście mokrą ściereczką. Nie można dopuścić do tego, by na ich powierzchni nagromadził się kurz, inaczej fotosynteza zostanie zahamowana. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji figowców.

Figowiec potrzebuje także dość regularnego i częstego podlewania. Nie można dopuścić do tego, by bryła korzeniowa była wyschnięta, ale nie może być także zalana, bo to grozi gniciem korzeni. W okresie najszybszego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, musisz pamiętać o regularnym nawożeniu. Wieloskładnikowy preparat mineralny do roślin zielony co dwa tygodnie powinien wystarczyć. Zimą nawożenie nie jest konieczne, rezygnuje się także z obfitego podlewania.

Pielęgnacja figowca to także przesadzanie. W początkowych latach co roku wymienia się całe podłoże i przenosi się roślinę do większej doniczki. Jednak starsze okazy są zbyt ciężkie, by to zrobić. Wtedy wystarczy wymieniać im wierzchnią warstwę ziemi. Nie musisz się przejmować, że roślinie będzie za ciasno – figowce lubią mieć ciasno w doniczce, a w zbyt dużej od razu idą w korzenie. Dorosłe rośliny figowca powinny być uprawiane pojedynczo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o fikusie bonsai?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny