Fikus doniczkowy – morfologia i pochodzenie

Rodzaj Ficus obejmuje ponad tysiąc różnych gatunków, ale tylko kilka z nich zyskało uznanie jako lubiane kwiaty doniczkowe i rośliny ogrodowe. To rodzaj należący do rodziny morwowatych, który obejmuje rośliny w wielu formach – od drzew, poprzez niewielkie krzewy, aż do pnączy. Cechą charakterystyczną kwiatu fikusa są skórzaste liście, które wydzielają sok mleczny – może być przyczyną podrażnień na wrażliwej skórze.


Te rośliny pochodzą z Azji, Afryki i Australii. W cieplejszych zakątkach Europy można w formie naturalnej zobaczyć Ficus carica, czyli figowca pospolitego. To popularne drzewo figowe, które wytwarza smaczne owoce – figi, lubiane zwłaszcza w formie suszonej i w postaci dżemu lub konfitury, ale jadane także na surowo.

Z całego grona fikusów mamy do wyboru jeszcze różne rośliny doniczkowe. Do najpopularniejszych należy kwiat fikus benjamina, który często można spotkać w różnych biurach i miejscach użyteczności publicznej, uznaniem cieszą się także fikus sprężysty i figowiec tępy. Rośliny różnią się między sobą wielkością, rodzajem układu liści. Niektóre z nich wyrastają na duże krzewy, inne są niewielkie i będą ładnie się prezentowały nawet w małych pomieszczeniach. Niektóre fikusy kształtowane są na drzewo bonsai. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejszy gatunek figowca w doniczce – kwiat fikus benjamina i inne gatunki

Fikusy benjamina to najpopularniejsze rośliny doniczkowe w Polsce. Można je kupić w większości supermarketów, które mają na stanie kwiaty. Bardzo często pojawiają w domach, ale także można je spotkać w biurach, dlatego, że pielęgnacja tego fikusa jest bardzo prosta. To rośliny, które szybko komunikują się z właścicielem – kiedy coś im nie odpowiada, zrzucają liście. Z tego względu często wybierane są przez początkujących wielbicieli roślin.

Fikus benjamina może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości. Jeżeli zapewni się im więcej miejsca, po kilkunastu latach mogą mieć nawet 5 metrów. Niektóre dostępne w sprzedaży odmiany są karłowate – mają bardzo powolny wzrost i nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Fikus benjamina ma dość sztywne, wzniesione gałązki, które jednak u starszych roślin mogą zacząć zwisać. Jest to gatunek o drobnych liściach, ich maksymalna długość to 8 cm, jednak częściej są znacznie mniejsze. Rośliny mają najczęściej ciemnozielony kolor, jednak zdarzają się odmiany o jaśniejszych brzegach liści.

Kolejny gatunek figowca, który często pojawia się w domowej uprawie to fikus sprężysty. To z kolei gatunek wytwarzający duże liście, który świetnie pasuje do pozostałych egzemplarzy rodziny morwowatych. W Indiach, gdzie pojawia się w naturalnych warunkach jest drzewem, w naszych warunkach to rośliny doniczkowe o całkiem dużych rozmiarach – może osiągnąć nawet 2-3 metry wysokości. Fikus sprężysty lubi przestrzeń. Potrzebuje jej, by rozwinąć swoje okazałe liście, których długość może oscylować w granicach między 30 a 40 cm. Są gładkie, skórzaste, mają wydłużony, łezkowaty kształt. Ich kolor jest zależny od odmiany, jednak młode najczęściej mają bordowy kolor, a starsze stają się ciemnozielone.

Na uwagę zasługuje także figowiec tępy, który nazywany jest także fikusem ginseng. Jest to gatunek najczęściej wykorzystywany do formowania drzewka bonsai. Idealnie się do tego nadaje za sprawą niewielkich liści w żywym, zielonym kolorze. Roślina osiąga wysokość od 35 cm do 3 m. Jego dodatkową ozdobą są grube, poskręcane korzenie, które mogą nieco wystawać ponad poziomem ziemi.

Figowiec, czyli popularny fikus - odmiany, pielęgnacja, uprawa, porady
Figowiec w doniczce, czyli fikus benjamina to najlepszy wybór i dekoracja do każdego pomieszczenia. Wspaniale się prezentuje, a uprawa nie nastręcza problemów.

Fikusy doniczkowe – hodowla i pielęgnacja

Wszystkie fikusy doniczkowe mają bardzo podobne wymagania. W niewielkim stopniu od innych odróżnia się pielęgnacja fikusa tępego, który jest najbardziej wytrzymały i wytrwały, znosi nawet mało sprzyjające warunki uprawy. Można go także mocno przycinać i formować. Pozostałe gatunki, zwłaszcza fikus benjamina, są nieco bardziej kapryśne w hodowli. Jednak ich uprawa nadal należy do najprostszych – każde niezadowolenie komunikują przez opadanie liści, więc wystarczy dobrze im się przyjrzeć, by wiedzieć, czego potrzebują. Poznaj pielęgnację i uprawę krok po kroku.

Fikus w doniczce przede wszystkim nie znosi przestawiania i poruszania. Z tego względu należy zapewnić mu jedno stałe miejsce, w którym będzie mógł rosnąć przez dłuższy czas. Te kwiaty doniczkowe najlepiej czują się w nasłonecznionym stanowisku, ale nie dla nich południowe okna – liście ciężko znoszą bezpośrednie promienie. Optymalna temperatura powietrza dla fikusów to 20 stopni Celsjusza, zimą nie może być niższa niż 15 stopni. Fikusy doniczkowe dobrze znoszą suche powietrze i rozwijają się cały rok, nawet zimą.

W pielęgnacji fikusa uwagę należy zwrócić także na podlewanie. Rośliny nie lubią nadmiaru wody, więc warto podlewać je mniej, ale częściej – latem najlepiej dwa razy w tygodniu, zimą wystarczy raz. W okresie od marca do września można je nawozić, dodając odpowiedni preparat do wody raz na dwa tygodnie. Idealnie sprawdzi się uniwersalny nawóz wspomagający kwiaty doniczkowe, można także zaopatrzyć się w nawóz przeznaczony do hodowli fikusów.

Liście fikusa co jakiś czas powinno się przecierać z kurzu. Osiadające drobinki mogą nieco spowolnić fotosyntezę. Można to robić po prostu miękką ściereczką, także lekko nawilżoną. Aby fikus sprężysty ładnie błyszczał, szmatkę można nasączyć mlekiem – to wydobędzie z liści ładny kolor i sprawi, że długo będą lśniące.

Choroby fikusa i inne problemy w uprawie na parapecie

Choroby fikusa bardzo często są wynikiem błędów w pielęgnacji, ale nie tylko. Te piękne kwiaty doniczkowe często zapadają na plamistość lub korkowatość liści. W obu przypadkach na ich powierzchni pojawiają się plamy – w tym pierwszym są to żółte, niewielkie przebarwienia, w drugim jasnozielone, nieco większe i wodniste, które potem zmieniają się w korkowate naroślą. Ważnym objawem jest gumowaty wysięk, czyli gęsty sok mleczny. Obie wymienione choroby fikusa najczęściej pojawiają się zimą, gdy roślina ma za mało światła lub jest jej za zimno, wystarczy więc zmienić warunki uprawy.

Nieco poważniejszym schorzeniem jest gnicie korzeni fikusa, które dodatkowo trudno zdiagnozować. Na tę przypadłość często choruje fikus sprężysty. Jeżeli cała roślina marnieje, warto wyciągnąć ją z doniczki i dokładnie przyjrzeć się korzeniom. Jeżeli są na nich brązowe zmiany, mamy do czynienia z gniciem korzeni. Przyczyną tego jest zbyt ciężka i ubita ziemia, która niedostatecznie przepuszcza wodę. W takim wypadku roślinę należy przesadzić do lżejszego podłoża i zastosować dostępne w każdym sklepie ogrodniczym środki grzybobójcze.

Beniaminek to ten gatunek figowca, który często zapada na antraknozę, wtedy to na liściach pojawiają się brunatne plamki, które stopniowo zajmują całą powierzchnię. Żeby temu zapobiec, należy robić regularne opryski środkami grzybobójczymi . Wszystkie grzybiczne choroby fikusa zwalcza się zabiegami robionymi 2-3 razy w odstępach co najmniej 7 dni.

Fikusy doniczkowe, zwłaszcza figowiec tępy, często mają problemy ze szkodnikami, które żerują na ich liściach. Dużym problemem jest przędziorek chmielowiec, roślinom zagrażają także tarczniki i miseczniki. Do ich usunięcia można wykorzystać cały szereg chemicznych środków lub naturalnych preparatów. Powodem pojawienia się szkodników jest przede wszystkim zbyt suche powietrze w okresie grzewczym.

Figowiec pospolity w ogrodzie – pielęgnacja i uprawa krok po kroku

Nie każdy gatunek figowca to rośliny doniczkowe. Na uwagę zasługuje także figowiec pospolity (Ficus carica).  Jest to znacznie większa roślina – to okazałe drzewo, które uprawia się dla pysznych fig. Jest popularne w uprawie na południu Europy, jednak w Polsce potrzebuje szczególnych starań. Nie oznacza to jednak, że uprawa tej rośliny w gruncie nie jest możliwa.

Te ciepłolubne krzewy ogrodowe najczęściej uprawiane są jednak w doniczce. Świetnie zdobią nie tylko pomieszczenia, ale także balkony i tarasy – dzięki temu zawsze można je schować na zimę. Największą bowiem przeszkodą dla uprawy figowca pospolitego w gruncie jest niewielka mrozoodporność. Z tego względu uprawa w ogrodzie jest możliwa wyłącznie w cieplejszych częściach kraju. Decydując się na posadzenie go w gruncie, musimy dobrać idealne stanowisko – ciepłe, nasłonecznione i dobrze osłonięte od wiatru.

Jak hodować fikusa w zimie?

Na zimę warto dobrze zabezpieczyć rośliny przed niską temperaturą, zwłaszcza w ciągu pierwszych lat uprawy. Wokół pnia warto wysypać bardzo dużą warstwę kory lub kompostu, dzięki czemu korzenie zostaną ochronione przed śniegiem. Jeżeli jednak zdarzy się, że cała roślina przemarznie, można obciąć je tuż przy ziemi. Odpowiednie podlewanie i nawożenie sprawi, że odrośnie już w ciągu pierwszego sezonu.

Figowiec pospolity w gruncie kwitnie w każdym roku, jednak nie zawsze figi zdążą dojrzeć na tyle, żeby móc je zjeść. Aby tak się stało, lato musi być długie i bardzo ciepłe. Jeżeli w ciągu lata opady są raczej sporadyczne, figowiec pospolity musi być regularnie podlewany. Dodatkowe nawożenie roślin zaczyna się w momencie, gdy na roślinie pojawiają się pierwsze liście.

Hodowla fikusa - w którym miejscu w domu go postawić?

Figowiec to ciekawa roślina, która może zdobić każdy ogród. W tych częściach kraju, gdzie jest nieco chłodniej może być wystawiany w dużych donicach na zewnątrz. Jest to wspaniała ozdoba nie tylko jako soliter – świetnie wygląda, jeżeli za towarzystwo ma krzewy ogrodowe, także kwitnące. Jego dodatkowym atutem są oczywiście także słodkie figi.

Mniejszy gatunek figowca, na przykład fikus benjamina albo fikus sprężysty to idealne kwiaty doniczkowe do każdego wnętrza. Świetnie prezentują się na parapecie, ładnie komponują się z nimi kwiaty doniczkowe, zwłaszcza te kwitnące. Są przyjemnym towarzystwem dla cyklamenów lub kalanchoe, ładnie wyglądają przy zamioculcasach albo dracenach. Chociaż pielęgnacja fikusa wymaga nieco uwagi, nie jest szczególnie skomplikowana, roślina więc nadaje się także do szkół, biur i innych punktów usługowych. Figowiec tępy z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom drzewek bonsai.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny