Figowiec lirolistny (Ficus lyrata) - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Figowiec lirolistny jest bardzo popularną rośliną, podobnie jak figowiec bengalski, fikus sprężysty, fikus benjamina, czy znany Ficus 'Ginseng'. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim zdecydujemy się na uprawę tych roślin, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania, jak przebiega ich uprawa, rozmnażanie, przycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fikusach.
Figowiec lirolistny - charakterystyka rośliny
Figowiec lirolistny - Ficus lyrata, znany jest również jako figowiec dębolistny. Figowce dębolistne - Ficus lyrata, tak samo, jak i figowce bengalskie - Ficus benghalensis, figowce sprężyste - Ficus elastica, fikusy benjamina - Ficus benjamina, a także fikusy tępe - Ficus 'Ginseng', zaliczane są do rodziny morwowatych - Moraceae.
Warto wiedzieć, że do samego rodzaju fikus - Ficus, czyli figowiec, zaliczanych jest około 1200 gatunków roślin i jeszcze więcej odmian. Rośliny z tego rodzaju z reguły występują na obszarze starego świata, a dokładniej w tropikalnych częściach Azji, zachodniej Afryki, Australii i Oceanii. Czasami możemy również spotkać się z gatunkami, które występują w obszarach basenu Morza Śródziemnego.
Ciekawostką jest to, że fikusy lirolistne rozpoczynają swoje życie na innych roślinach, np. bananowcach, natomiast nie są one pasożytniczymi roślinami. Jednak po czasie rośliny rozrastają się w dół i zakorzeniają się w ziemi, opuszczając np. bananowiec. Warto wiedzieć, że figowce lirolistne występują w zachodniej Afryce. Charakterystyczne dla nich jest to, że ich nerwy liściowe mają kształt liry. Dodatkowo tak samo, jak i bananowiec wytwarza banany, tak samo i figowiec wytwarza figi. Natomiast figi z tego gatunku rośliny nie są jadalne.
Warto wiedzieć, że figowiec lirolistny w uprawie z reguły nie owocuje i nie kwitnie. Co więcej, dorasta on jedynie do 2-3 m wysokości, natomiast w naturalnych warunkach może dorosnąć do około 15 m wysokości. Podobnie jest, kiedy uprawiamy figowiec bengalski, fikus sprężysty, fikus benjamina, czy też Ficus 'Ginseng'. Figowce dębolistne dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych w różnych cenach. Pamiętajmy o tym, że cena jest zależna od wielkości rośliny i miejsca zakupu. Z reguły cena wynosi około 50-70 zł za roślinę o wysokości 60-70 cm.
Ficus lyrata - jak powinna przebiegać uprawa roślin
Zanim zdecydujemy się na zakup figowców lirolistnych, musimy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania, jak wygląda ich rozmnażanie, przycinanie, czy też podlewanie. Zacznijmy więc od tego, że figowiec dębolistny najlepiej radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach, ale takich, do których dociera rozproszone światło.
Musimy także pamiętać o tym, by roślina znajdowała się w osłoniętym od przeciągów miejscu. Jeśli chodzi natomiast o podłoże, powinniśmy użyć przepuszczalnego substratu wymieszanego z perlitem i korą. Nie możemy zapomnieć również o wykonaniu drenażu na dnie doniczki.
Podczas uprawy figowców powinniśmy pamiętać, że muszą być one przesadzane, kiedy jego korzenie nie mają już miejsca w donicy. Co więcej, powinniśmy również pamiętać o przycinaniu rośliny, które przeprowadza się wczesną wiosną. Wtedy właśnie przycinamy najbardziej zagęszczone partie rośliny. Dodatkowo musimy również pamiętać o usuwaniu przesuszonych i zżółkłych liści.
Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też odkurzanie liści wilgotną szmatką. Jeśli chodzi natomiast o podlewanie roślin, powinno być ono przeprowadzane maksymalnie raz w tygodniu. Jednak warto też co kilka dni spryskiwać roślinę wodą. Kolejnym elementem jest nawożenie roślin raz w miesiącu w okresie letnim i wiosennym.
Wiele osób interesuje się także rozmnażaniem tych roślin. Otóż rozmnażanie przeprowadza się poprzez odcięte pędy z liśćmi. Pamiętajmy jednak, że sadzonka powinna mieć około 10-15 cm długości. Taką sadzonkę umieszczamy w słoiku z wodą aż do ukorzenienia się. Kiedy korzenie mają około 10 cm długości, możemy je wsadzić do ziemi. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy figowca bengalskiego?
Figowiec dębolistny - choroby, z jakimi możemy się spotkać
Istotnym elementem, którym powinniśmy się zainteresować podczas całej uprawy figowca lirolistnego, jest to, z jakimi chorobami będziemy musieli się zmierzyć. Pamiętajmy, że znając potencjalne choroby tych roślin, łatwiej nam będzie z nimi walczyć. Zobaczmy więc, na co musimy zwracać uwagę.
Warto wiedzieć, że figowiec dębolistny to roślina, która nie reaguje dobrze na zaniedbanie. Właśnie dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednią uprawę i pielęgnację. Ważne jest to, by roślina nie była przelewana, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni, pędów i liści. Natomiast zbyt suche podłoże prowadzi do więdnięcia i marszczenia się liści.
Dodatkowo zbyt wysoka wilgotność powietrza może spowodować pojawienie się mączniaka prawdziwego, który jest bardzo niebezpieczny, a w walce z nim musimy sięgnąć po fungicydy. Nie możemy zapominać również o tym, że na liściach figowców mogą pojawić się szkodniki takie jak mączliki, mszyce i przędziorki, z którymi musimy natychmiastowo walczyć nawet i insektobójczymi preparatami.