Plastikowe i gipsowe figury ogrodowe - co warto o nich wiedzieć

Plastikowe figurki do ogrodu - charakterystyka i ceny

Kiedy decydujemy się na zakup figur ogrodowych, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, z jakich materiałów mogą być one zrobione. Pierwszą możliwością jest zakup lekkich oraz łatwo dostępnych plastikowych figur ogrodowych, które są szeroko dostępne w sklepach.

Figury plastikowe są dobre dla osób, które często lubią zmieniać aranżację swojego ogrodu. Musimy wiedzieć, że te figurki, bez względu na to, czy są w postaci krasnali, zwierząt, czy grzybków, nie cechują się aż tak dużą wytrzymałością, jak figury, które są np. z kamienia lub ze składnikiem jakim jest np. beton. Pod wpływem nasłonecznienia i zmiany warunków atmosferycznych, mogą one się przebarwiać i zniekształcać. Oczywiście wszystko zależy od jakości plastiku, który użyty był do ich produkcji. Natomiast zdecydowanie ogromną zaletą jest to, że w każdej chwili możemy je przenieść na inne miejsce, czy też schować na zimę.

Jeśli chodzi o ceny to zależą one od wielu czynników. Między innymi od tego, jaki jest wzór rzeźby, jak duża jest i jak skomplikowane było jej wykonanie. Najtańsze zwierzęta, czy też krasnale, możemy zakupić już za około 10 zł, choć duże figury z dobrej jakości materiału i z większą ilością detali, mogą kosztować nawet 300-500 zł.

Rzeźby z gipsu - idealne ozdoby do każdego ogrodu

Jeśli chcemy wprowadzić do naszego ogrodu ozdobny element, który pokaże nasze zainteresowania lub miłość do zwierząt, możemy zdecydować się na zakup figur ogrodowych. Różnorodność figur jest na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie takie figurki, które idealnie odzwierciedlą jego osobowość lub charakter ogrodu.

Wśród figur ogrodowych możemy spotkać się także z figurami z gipsu. Figury gipsowe z reguły nie są tak barwne, jak figury z plastiku, natomiast cechuje je zazwyczaj prostota. Większość z nich nie jest barwiona, choć możemy kupić również pomalowane figury. Są one zdecydowanie lżejsze niż figury z betonu, dzięki czemu możemy je bez problemu przemieszczać po swoim ogrodzie, a ich barwa jest biała, a nie szara. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku gipsowych figur, lepiej jest uważać, ponieważ gips nie jest tak twardy, jak beton.

Wśród figur gipsowych również znajdziemy motywy zwierzęce, roślinne i postacie, ale możemy kupić także bardziej tematyczne figury, które będą nawiązywały np. do czasów Starożytnej Grecji, Rzymu czy Egiptu. Pamiętajmy o tym, że cena tych figur również zależy od takich samych kwestii, jak w przypadku figur plastikowych. Możemy zakupić naprawdę tanie oraz małe figury gipsowe, których koszt będzie wynosił około 10-15 zł, ale te większe i bardziej złożone rzeźby mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Ciężkie figury ogrodowe - co warto wiedzieć o tych rzeźbach

Ozdoby z betonu - czy cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Figury ogrodowe z betonu należą z reguły do tych większych figur. Są one także zdecydowanie cięższe, przez co konieczne będzie zapewnienie sobie odpowiedniego transportu i postaranie się o to, by wnieść je na teren ogrodu. Ich barwa jest naturalnie szara, co świetnie komponuje się z zielenią ogrodu.

Wśród betonowych figur ogrodowych z reguły spotykamy rzeźby odwzorowujące postaci ludzkie, czy zwierzęta. Taki typ rzeźb ogrodowych gwarantuje nam dużą wytrzymałość, lecz powinniśmy pamiętać o tym, aby minimum raz w sezonie wyczyścić je, ponieważ łatwo zbiera się na nich osad, który nie wygląda atrakcyjnie.

Do zakupu takich figur możemy wykorzystać zarówno sklep internetowy, jak i sklep stacjonarny. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na sklep internetowy, czy stacjonarny, powinniśmy pamiętać o tym, by miał on dobre opinie klientów. Jeśli chcemy kupić rzeźby betonowe online, nie musimy martwić się wtedy o to, jak przewieźć rzeźbę. Dodatkowo możemy również ustalić wniesienie rzeźby na posesję, co jest bardzo wielkim atutem. Jednak w tym przypadku nie wiemy, jak dokładnie wygląda ta rzeźba i możemy jedynie stwierdzić to na podstawie zdjęć, które umieszczone są w katalogu firmy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dekoracjach ogrodowych.

Duże i małe ozdoby z kamienia - ceny rzeźb do ogrodu

Co kolejnych rzeźb ogrodowych możemy zaliczyć figury z kamienia. Barwa takich figur zależy od tego, z jakich kamieni zostały zrobione dane figury. Podczas zakupu warto dowiedzieć się, jakie właściwości ma ten kamień np. jak długo wytrzyma oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo warto wiedzieć, czy jest on podatny na czyszczenie chemiczne.

Rzeźby kamienne, tak samo, jak i rzeźby betonowe, należą do tych najcięższych rzeźb. Oczywiście ciężar zależy od wielkości, ale z reguły większą popularnością cieszą się tutaj duże rzeźby, których przewiezienie z punktu A do punktu B może okazać się kłopotliwe. Dlatego jeszcze przed zakupem warto to przemyśleć.

Ozdobne figury ogrodowe z gipsu
Figury ogrodowe krok po kroku, czyli przykładowe modele, ceny, opinie i producenci

Cena zależy nie tylko od wielkości i kształtu rzeźby, ale również od tego, jaki kamień został użyty do produkcji danej figury ogrodowej. Kamienne figury są z pewnością jednymi z najdroższych, ponieważ praca w kamieniu jest pracochłonna. Ceny takich rzeźb zaczynają się w granicach 50 zł, a kończą nawet na kilku lub kilkunastu tysiącach. Tak samo, jak w przypadku betonowych rzeźb, tak i tutaj, możemy spotkać się najczęściej z figurami w formie zwierząt i ludzi.

Figury ogrodowe - ciekawe rozwiązania do ogrodów

Poza tradycyjnymi plastikowymi, gipsowymi, betonowymi i kamiennymi ozdobami, możemy spotkać się również z innymi rozwiązaniami. Jak skrzynie ogrodowe, doniczki wiszące, tak figury ogrodowe mogą być wykonane z drewna. Figury drewniane wymagają od nas większej, ponieważ przynajmniej raz w sezonie musimy je konserwować, tak jak drewniane doniczki wiszące czy skrzynie ogrodowe. Jeśli jednak nie będziemy konserwować tych rzeźb, możemy spotkać się z tym, że drewno będzie się niszczyło lub zagnieżdżą się w nim szkodniki.

Drewniane rzeźby możemy dowolnie komponować ze skrzyniami ogrodowymi i doniczkami wiszącymi, a wystarczy dobrać jedynie ten sam rodzaj drewna, dzięki czemu wszystkie dekoracje i dodatki ogrodowe będą wyglądały spójnie. Wielkość rzeźb uzależniona jest od tego, na jakim drewnie pracuje wykonawca. Z reguły jednak są to duże rzeźby, które przedstawiają ludzi, zwierzęta czy elementy architektury. Świetnie nadają się one do ogrodów prowadzonych w naturalistycznym stylu.

Ciekawym rozwiązaniem są także figury ogrodowe, które wykonane zostały z żywicy. Są to barwne figurki, z reguły w postaci krasnali ogrodowych, czy też zwierząt leśnych i zwierząt gospodarstwa domowego. Z reguły takie rzeźby pokrywane są specjalnymi farbami, które wykazują odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cena tych produktów uzależniona jest od wielkości figur, od tego, czy są one malowane, czy też nie, ale także od tego, w jakim miejscu kupimy te rzeźby ogrodowe. Z powodzeniem możemy je zakupić za około 50-100 zł, ale na rynku dostępne są także takie rzeźby, których cena może przekroczyć nawet 300 zł.

Jak widać, wybór figur ogrodowych jest naprawdę ogromny. Wszystko zależy jedynie od tego, co potrzebujemy i co będzie się dobrze komponowało w naszych ogrodach. Jeśli szukamy tanich rozwiązań, możemy zakupić plastikowe lub gipsowe figury, natomiast jeśli interesują nas większe, bardziej spektakularne, zdecydowanie bardziej wytrzymałe rozwiązania, lepiej zakupić figury z kamienia lub z betonu.

ikona podziel się Przekaż dalej