Fikus benjamina – pielęgnacja, uprawa i cenne porady
Fikus benjamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin, a w końcu beniaminek kwiat – jest wiele nazw na tę wyjątkową roślinę. Fikus benjamin to bardzo ciekawa roślina, która powinna każdego zainteresować. Jej uprawa w domu jest bardzo prosta, a pielęgnacja w zasadzie sprowadza się do zapewnienia mu odpowiedniego miejsca i dbania o stały poziom nawodnienia w doniczce. Z tego względu można spotkać go niemal w każdym polskim domu. Dowiedz się, jak dbać o tę wspaniałą i bardzo ozdobną roślinę.
Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.
Ficus benjamina, czyli polski figowiec benjamina
Fikus benjamina jest postrzegany jako jedna z łatwiejszych w uprawie roślin ozdobnych, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe. Jego uprawa w domu udaje się prawie zawsze, jednak w niektórych sytuacjach może być trochę kapryśny. Wystarczy jednak dokładnie poznać wszystkie oczekiwania rośliny i dopasować się do jej wymagań, by zauroczyła nas swoimi wyjątkowymi liśćmi i ładnym pokrojem.
Figowiec benjamina (łac. Ficus benjamina) to zdecydowanie najpopularniejszy przedstawiciel powszechnych w Polsce figowców. Jest to niezwykła roślina ozdobna, która wyróżnia się silnym, lecz powolnym wzrostem i małymi, ale bardzo ozdobnymi liśćmi. W naturze można spotkać go w Azji i Australii, gdzie jest wysokim, potężnym drzewem. W Polsce uprawia się go wyłącznie w doniczce, a ponieważ ma dość duże wymagania cieplne, rzadko wystawia się go na balkon, niemożliwa jest także jego uprawa w ogrodzie. Chociaż fikus benjamin najczęściej kupuje się jako niewielką sadzonkę, po wielu latach może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości, jednak może być tak. Znane są przypadki, że roślina zahamowała rozwój dopiero kiedy jej liście zaczęły dotykać sufitu. Obecnie jednak można znaleźć liczne odmiany karłowate, które można prowadzić jak drzewko bonsai.
Kwiat benjamin jest ozdobny zwłaszcza z liści – mają ciemnozielony kolor i jaśniejszą, białą lub żółtą obwódkę. Mają eliptyczny kształt i kilka do kilkunastu centymetrów długości. Na wzniesionych pędach pojawiają się bardzo gęsto, są ułożone naprzemianlegle. Zdarza się, że fikus benjamina wytwarza bardziej zwisające pędy, co jeszcze zwiększa atrakcyjność rośliny. Jeśli interesują cię także inne kwiaty doniczkowe, na przykład popularny fikus, dodatkowe informacje znajdziesz w tym artykule.
Kwiat fikus benjamin - stanowisko w domu
Jak uprawiać fikusa benjamina? Fikus benjamin to roślina, która potrzebuje dość specyficznych warunków by pięknie się rozwijać. Jeżeli je zapewnimy, pielęgnacja fikusa benjamina będzie znacznie łatwiejsza, a opadanie liści i inne choroby nie będą problemem. Kwiat beniamin w doniczce powinien być postawiony w miejscu, gdzie temperatura waha się w granicach od 15 do 24 stopni Celsjusza, więc raczej nie nadaje się na balkon ani do uprawy w ogrodzie. Jeśli chodzi o kwiat beniamin, nie służy mu także zbyt suche powietrze, więc warto go nawadniać, zwłaszcza zimą, gdy pojawia się problem pod wpływem ogrzewania centralnego.
Najważniejszym jednak warunkiem, jeśli chodzi o kwiat fikus, jest nasłonecznienie. Figowiec benjamina ma pod tym względem bardzo duże wymagania. Lubi słońce, potrzebuje dużo światła, także latem, w przeciwnym wypadku jest narażony na opadanie liści. Co więcej – fikus benjamina przyzwyczaja się do kąta padania światła, więc nie można go przestawiać. Nawet niewielkie przesunięcie rośliny spowalnia jej wzrost i powoduje liczne problemy w uprawie. Naprawdę trzeba uważać, bo cena jest wysoka. Warto zrobić na doniczce znak, który będzie wskazywał na ustawienie doniczki. Stanowisko dla tej rośliny powinno być więc dokładnie przemyślane i to z dwóch powodów – po pierwsze nie powinno się go przestawiać, po drugie kwiat benjamin jest dość duży i po kilku latach będzie potrzebował naprawdę mnóstwo miejsca.
Może okazać się, że pierwsze tygodnie lub miesiące uprawy będą dość trudne. Kupując beniaminek kwiat w doniczce, należy bardzo uważnie obejrzeć całą roślinę. Warto zainwestować w nieco bardziej rozkrzewiony egzemplarz, chociaż jego cena może być nieco wyższa. Jeśli będzie w dobrej kondycji powinna dość szybko się zaaklimatyzować w nowym miejscu, chociaż może źle znosić przestawienie i przenoszenie do nowego miejscu. Dlatego na początku warto zastosować odpowiedni nawóz do fikusa. Cena takiego preparatu nie powinna przekroczyć kilkunastu złotych.
Chociaż fikus benjaminek osiąga dość duże rozmiary, nie należy sadzić jej w dużych doniczkach. Roślina lubi mieć dość ciasno, w zbyt obszernej doniczce przede wszystkim będą rosły jej korzenie, a pozostała część będzie spowalniała wzrost. Dlatego przesadzanie przeprowadza się dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną przerastać ziemię. Te rośliny doniczkowe powinny być posadzone w bardzo żyznym podłożu, optymalnie uzupełnionym o odpowiedni nawóz do fikusa. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, a na dno doniczki warto wsypać warstwę drenażu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także nasz artykuł o innych kwiatach do domu.
Jak pielęgnować fikusa – podlewanie
Fikus benjamin musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody. Fikus benjamina lubi mieć lekko wilgotne podłoże, ale kolejne podlewanie należy przeprowadzać wyłącznie, kiedy ziemia już dobrze przeschnie. W domu można najczęściej trzeba robić to dość często, ponieważ suche powietrze i ogrzewanie źle wpływają na roślinę. Dodatkowo jednak nie lubi nadmiaru wody, dlatego latem podlewa się go dwa razy w tygodniu, a zimą mniej więcej co dziesięć dni.
Kwiat beniamin powinien być podlewany w określony sposób. Najlepiej użyć do tego przegotowanej wody, ponieważ jest bardziej miękka i zawiera mniejsze ilości składników mineralnych, które mogą szkodzić fikusowi. Należy także regularnie zraszać lub myć jego liście, ponieważ warstwa kurzu na ich powierzchni prowadzi do zahamowania wzrostu. Warto jednak wiedzieć, że zabieg ten nie jest konieczny w okresie spoczynku. Większe okazy można zraszać rozpylaczem, tylko należy zrobić to dość dokładnie, ponieważ trudno dotrzeć do wszystkich liści. Fikus benjamina mniejszych rozmiarów można umyć pod prysznicem, ale pod warunkiem, że jej podłoże zostanie dobrze zabezpieczone folią, by nie przemokło za bardzo. Jeśli na swoim parapecie masz także storczyki, z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo je podlewać.
Nawóz do fikusa benjamina – uważaj z nawożeniem
Figowiec benjamina to dość „żarłoczna” roślina. Ma spore wymagania mineralne, a niedostatecznie nawożona może być bardziej podatna na choroby i mieć problem z opadaniem liści. Dlatego fikus benjamin powinien być zasilany przynajmniej raz w miesiącu, a w okresie od marca do września nawet częściej – w niewielkich dawkach nawóz do fikusa można podawać nawet w czasie każdego podlewania. Optymalnie działają nawozy mineralne, wieloskładnikowe, które zawierają łatwo przyswajalne substancje. Roślina szybko zakomunikuje nam, że problemem jest brak nawozu – jej dolne liście zaczną się przebarwiać i będą maksymalnie rozjaśnione.
Jednak te rośliny doniczkowe są także wrażliwe na nadmiar nawozu. Kwiat beniamin w przypadku przenawożenia może mieć uszkodzone korzenie, przez co nie będzie w stanie dostatecznie się nawadniać. Z tego powodu cała roślina szybko może zmarnieć i uprawa spełznie na niczym.
Fikus benjamina – przycinanie i rozmnażanie
Figowiec benjamina rośnie raczej powoli, jednak przycinanie można przeprowadzać dość regularnie. Kwiat fikus bardzo dobrze znosi przycinanie, niektóre okazy można formować i ciąć jak drzewko bonsai, a roślina szybko się regeneruje. Niektórzy jednak uważają, że fikus benjamina najlepiej wygląda jak nie jest formowany. Faktycznie, przycinanie nie jest konieczne, zwłaszcza, że roślina nie rozrasta się na boki, a jedynie w górę.
Rozmnażanie tej wyjątkowej rośliny także jest dość łatwe. Pobrane pędy szybko się ukorzeniają w domu, chociaż potrzebują do tego dość wysokiej temperatury – najlepiej w granicach od 24 do 30 stopni Celsjusza, co jednak można uzyskać w pomieszczeniach. Beniaminek kwiat to roślina, której rozmnażanie można przeprowadzić na dwa sposoby – przez odkłady lub sadzonki wierzchołkowe. Ta druga metoda jest znacznie szybsza.
Rozmnażanie za pomocą sadzonek przeprowadza się po pobraniu pędów z jednym oczkiem. Optymalnie obciąć go 1 cm nad oczkiem i 1 cm pod nim, jednak zostawiając liście i ogonek liściowy. Tak pobraną sadzonkę warto zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do ziemi lub wody. Ten zabieg wymaga cierpliwości i może trochę potrwać, dlatego, że roślina dość długo wypuszcza korzenie, jednak kwiat beniamin najczęściej udaje się odtworzyć. Planujesz także aranżację balkonu? W tym miejscu znajdziesz porady, jakie kwiaty wybrać.
Kwiat fikus benjamin – choroby i inne problemy w uprawie
Największym problemem w uprawie fikusa jest opadanie liści. Jest ono związane nie tylko z nieodpowiednim stanowiskiem, ale także czasami winna jest pielęgnacja. Kwiat fikus reaguje zrzucaniem liści na zbyt obfite podlewanie, dlatego w momencie, kiedy zobaczysz, że dolne liście zaczynają opadać, od razu przestań nawadniać roślinę. Opadanie liści może być także odpowiedzią na zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu w okresie spoczynku, czyli zimą. To częsta przyczyna, wywoływana ogrzewaniem centralnym. Należy bardzo dbać o te czynniki, ponieważ cena może być bardzo wysoka – figowiec benjamina może stracić wszystkie liście i swoje dekoracyjne aspekty.
Beniaminek kwiat nie jest szczególnie podatny na choroby. Najczęściej pojawiającą się jest plamistość liści fikusa. Na jego powierzchni pojawiają się okrągłe, żółte plamki o niewielkiej średnicy – maksymalnie kilkumilimetrowe. Kiedy się pojawiają, należy od razu użyć interwencyjnych środków ochrony roślin, dodatkowo należy przestawić roślinę bliżej światła, jednocześnie pilnując, by promienie padały na doniczkę ciągle pod tym samym kątem.
Kolejnym problemem ficus benjamina jest zasychanie końcówek liści. Wierzchołki liści na początku żółkną i powoli zaczynają zasychać. Przyczyną jest mała wilgotność powietrza, więc w momencie, gdy pojawi się problem należy rozpocząć regularne zraszanie rośliny. Warto zainwestować w nawilżacz, a jeżeli jest to niemożliwe, należy rozstawić niewielkie tacki z wodą, która poprawi wilgotność powietrza wokół rośliny.
Figowiec benjamiński nie sprawia jednak szczególnych problemów w uprawie, wręcz przeciwnie – jeśli tylko spełnisz jego wymagania, nie powinien sprawiać ci problemów. To kapryśna roślina, ale jeśli tylko zrozumiesz szereg jej oczekiwań, nie będzie wymagała od ciebie żadnej uwagi, za to odwdzięczy się ładnym pokrojem i pięknymi, intensywnie wybarwionymi liśćmi. Więcej porad, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe, zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Wygląd fikusa benjamina
Sadzenie i stanowisko dla fikusa benjamina
Pielęgnacja fikusa benjamina
Terminy
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kiedy można sadzić? | ||||||||||||
Kiedy można przesadzać? | ||||||||||||
Co 3-4 lata należy przesadzić fikus benjamina do większej doniczki ze świeżym podłożem. | ||||||||||||
Kiedy należy przycinać? | ||||||||||||
Dobrze znosi przycinanie. Jeśli drzewko ma zbyt duże rozmiary albo jest celowo formowane, przycinanie pędów jest możliwe przez cały rok. Należy tylko zwracać uwagę na wyciekający mleczny sok zawierający lateks, na który można mieć uczulenie. | ||||||||||||
Kiedy kwitnie? | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz do roślin zielonych. Nawozić raz na 2 tygodnie. | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz do roślin zielonych. Nawozić raz na 2 miesiące. | ||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu. Podlewać należy regularnie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. | ||||||||||||
Odkurzanie liści | ||||||||||||
Co najmniej dwa razy w roku należy oczyścić liście figowca z kurzu poprzez letni prysznic. |