Wybieramy fikusa na drzewko bonsai

Fikusy to rośliny, które idealnie nadają się na drzewko bonsai. Są bardzo giętkie, dobrze znoszą cięcie i łatwo je pielęgnować, a to bardzo poważne, ponieważ trudna pielęgnacja bonsai może utrudniać cały proces stworzenia odpowiedniego drzewka. Cena drzewek bonasai z fikusów nie jest tak wygórowana, jak z innych roślin, jednak nadal jest dość wysoka. Jeśli chodzi o sztukę bonsai fikus jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla początkujących, także dlatego, że jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma szczególnie rozbudowanych wymagań. W zasadzie nie sprawia problemów, jedynie należy uważać, by nie dopadło go opadanie liści.

Gatunki najlepsze na drzewko bonsai: Ficus retusa

Ponieważ fikusy to bardzo szeroką grupa roślin, musisz się rozejrzeć i wybrać jeden z gatunków. Dla początkujących najlepiej sprawdza się fikus tępy czyli Ficus retusa lub Ficus microcarpa. Jest to gatunek o bardzo ozdobnych, dużych liściach, niezwykle atrakcyjnych i ciemnozielonych. To one są najbardziej dekoracyjną częścią każdego ficus bonsai, dlatego fikus tępy tak świetnie się sprawdza. Na dodatek nie ma szczególnych wymagań. Cena drzewek bonsai z fikusa tępego nie będzie w tym wypadku zbyt wysoka, ponieważ roślina się powszechna i można kupić ją nawet za kilkanaście złotych. Drzewka bonsai w doniczkach (dobrze sprawdzi się okrągła doniczka) to ciekawa ozdoba domu. Jeśli interesuje cię także popularny figowiec, to informacje o nim znajdziesz w tym artykule.

Gatunki najlepsze na drzewko bonsai: Ficus Ginseng i benjamina

Kolejnym gatunkiem idealnym na fikus bonsai jest ficus Ginseng. W zasadzie jest to także jeden z przedstawicieli Ficus retusa – to wyjątkowa odmiana o przepięknych liściach. Ich kształt jest bardziej lancetowaty, a cała roślina rozwija się powoli, dzięki czemu osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Ficus Ginseng to odmiana, która wyglądem przypomina fikusa benjamina, kolejny gatunek idealnie nadający się na drzewko bonsai.

Fikus benjamina bonsai są bardzo popularne. Te rośliny same w sobie są bardzo powszechne, cieszą się dużym uznaniem. Mają drobniejsze, ale równie błyszczące i atrakcyjne liście jak ficus Ginseng. Fikus benjamina bonsai jest łatwy w pielęgnacji, bardzo szybko rośnie i wspaniale prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Z roślin tego gatunku nie można stworzyć bardzo wymyślnej figury, jednak świetnie nadaje się dla najprostszego formowania bonsai, idealnego dla początkujących. Więcej o fikusie benjamina przeczytasz w tym artykule.

Stanowisko dla fikus bonsai

W zasadzie wszystkie fikusy mają bardzo podobne wymagania, więc obojętnie, czy masz ochotę na fikus benjamina bonsai, czy na bonsai z fikusa tępego, w obu przypadkach musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Najważniejszym parametrem jest odpowiednie nasłonecznienie. Ficus bonsai lubi słońce, aby się rozwijać musi mieć bardzo jasno, jednak zbyt silne nasłonecznienie może być szkodliwe dla jego liści, na których szybko zaczną pojawiać się przebarwienia i oparzenia. Aby rozproszyć światło, wystarczy, że bonsai w doniczce stanie za gęstą firanką.

Stanowisko dla fikus bonsai jest bardzo ważne i warto dokładnie je przemyśleć. Kłopotliwe opadanie liści często jest właśnie spowodowane przestawianiem w inne miejsce, więc musi przez cały czas znaleźć się w tym samym stanowisku. Najważniejsze dla ficus bonsai jest to, by promienie słoneczne cały czas docierało do rośliny pod takim samym kątem.

Fikus bonsai musi mieć także zapewnioną stałą temperaturę, która będzie wyższa niż 15 stopni Celsjusza. O to nietrudno w naszych domach, ale trzeba wiedzieć, że fikusa  benjamina nie można wynieść na zewnątrz, ale fikus tępy bonsai będzie się tam dobrze czuć.

Fikus bonsai potrzebuje jasnego stanoiwska. Roślina lubi ciepło i źle reaguje na ruszanie i przestawianie, ponieważ to może doprowadzić do utraty liści.
Fikus bonsai - pielęgnacja, porady, ciekawostki

Roślina nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Dobrze sprawdza się typowe, standardowe podłoże dla roślin doniczkowych. Doniczka bonsai powinna na dole zawierać odpowiednie otwory, które będą odprowadzać nadmiar wody. Jaka jeszcze powinna być doniczka bonsai? W zasadzie w przypadku bonsai fikus nie ma pod tym względem wymagań, może być zarówno gliniana, ceramiczna, jak i plastikowa. Wiadomo jednak, że najlepiej sprawdzi się drewniana, ponieważ będzie przepuszczała powietrze, a jednocześnie będzie dopasowana stylem do całej sztuki formowania drzewek. Warto, by doniczka bonsai wyglądem podkreślała egzotykę i pochodzenie tego wyjątkowego drzewka.

Pielęgnacja fikusa bonsai i wszystko na jej temat

Jak pielęgnować drzewka bonsai? Ficus bonsai nie wymaga innej pielęgnacji niż standardowy fikus. Oznacza to, że w zasadzie rośnie sam, od ciebie potrzebuje tylko podlewania, nawożenia i pozostawienia mu maksymalnego spokoju i przestrzeni. Fikus bonsai lubi odpowiednią ilość wody i należy o tym bezwzględnie pamiętać, zwłaszcza, jeśli doniczka bonsai jest wyposażona w duże otwory. Podłoże powinno być ciągle wilgotne, ale nie mokre, dlatego podstawą pielęgnacji jest regularność podlewania.

Pielęgnacja fikusa bonsai – podlewanie

Przez cały rok roślinę podlewa się umiarkowanie co kilka dni, dostosowując ilość wody do stopnia wysuszenia podłoża. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na to, że fikus tępy bonsai jest bardzo wrażliwy na przesuszenie i może zareagować na nieznacznym obniżeniem kondycji. Zimą dodatkowo można spryskiwać roślinę, aby zwiększyć wilgotność powietrza w czasie ogrzewania. Dodatkowo spryskiwanie pozwala na oczyszczenie liści z kurzu, warto więc przeprowadzać je także regularnie. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Pielęgnacja fikusa bonsai – nawożenie

Ficus bonsai rośnie przez cały rok, nawet jeżeli poprzez regularne cięcie trudno to zauważyć. Z tego względu należy go oczywiście regularnie nawozić, nie trzeba przy tym robić przerwy na sezon jesienno-zimowy. Fikus bonsai nie wymaga szczególnych preparatów, chociaż na rynku są dostępne oczywiście nawozy do fikusa. Wystarczą mu środki przeznaczone do zielonych roślin doniczkowych – możesz mieć pewność, że dzięki nim roślina będzie zawsze pięknie się prezentować.

Pielęgnacja fikusa bonsai – przesadzanie

Ficus bonsai powinien także być dość często przesadzany. Dzieje się tak, ponieważ doniczki bonsai są najczęściej raczej płaskie, więc jego korzenie szybko przerastają poziom podłoża. Początkowo drzewko bonsai przesadza się raz w roku, po upływie kilku lat można robić to trochę rzadziej. W zasadzie wystarczy wymieniać doniczki na większe co 2-3 lata. W czasie przesadzania należy być bardzo ostrożnym i uważać, by posadzić roślinę dokładnie w tym samym kierunku, w jakim rosła poprzednio.

Przycinanie fikusa jest kluczowym zabiegiem, by stworzyć drzewko bonsai. Należy robić to kilka razy w roku, usuwając niewielkie części drzewka.
Fikus bonsai - pielęgnacja, porady, ciekawostki

Bonsai z fikusa – jak przyciąć?

Jednak naprawdę pielęgnacja fikusa bonsai skupia się wokół przycinania i przywiązywania, czyli formowania drzewka. To właśnie na tym polega cała sztuka, aby nadać roślinie odpowiedniego, niezwykłego kształtu i pokroju. Warto wiedzieć, że ficus bonsai bardzo dobrze znosi cięcie, a jego gałęzie, nawet zdrewniałe są elastyczne, dzięki czemu dużo łatwiej jest ukształtować roślinę. To jednak wymaga czasu i cierpliwości.

Przycinanie można wykonywać w zasadzie przez cały rok, jednak najbardziej zaleca się pozostawienie tego na sezon wegetacyjny. Zwłaszcza latem udaje się ten zabieg, roślina dobrze reaguje wtedy także na uszczykiwanie liści. Rany po przycinaniu należy zabezpieczyć maścią, ale jeśli usuwasz tegoroczne pędy nie będzie to konieczne. Do formowania bonsai fikus nie musi być przycinany, dobrze reaguje także na wyginanie. Jego zdrewniałe pędy można delikatnie przyciągnąć w pożądanym kierunku za pomocą drutu, jednak trzeba uważać, by nie uszkodzić kory rośliny. Ostre druty mogą w nią wrastać, co zepsuje finalny efekt estetyczny. Przeczytaj także nasz artykuł z informacjami i poradami: Drzewko bonsai - cena, pielęgnacja, odmiany.

Cena drzewek bonsai, czyli ile może kosztować takie hobby?

Cena drzewek bonsai może być bardzo zróżnicowana. Same ukształtowane już drzewka to prawdziwy rarytas i kupuje się je za naprawdę spore kwoty. Dużo taniej wyniesie przygotowanie drzewka samodzielnie i chociaż wymaga to dużo czasu, daje też mnóstwo satysfakcji. Formowanie bonsai jest wyjątkowym hobby, a miłośnicy tej sztuki potrafią spędzać godziny przy roślinach.

W tym wypadku cena drzewek bonsai obejmuje nie tylko samą roślinę, która najczęściej jest bardzo tania w porównaniu z innymi roślinami doniczkowymi, ale także wszystkie niezbędne akcesoria. Doniczki do bonsai także mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Co więcej, musisz zaopatrzyć się w takie akcesoria jak specjalne nożyczki ogrodnicze i inne tego typu małe narzędzia.

Hodowanie bonsai wymaga także odpowiednich nawozów, ale to już nie jest tak kosztowna inwestycja. W zasadzie jedyne co musisz zainwestować w tą pasję to czas – kształtowanie bonsai do pożądanego wyglądu może potrwać nawet kilka lat, ale warto się w to zaangażować. Niektóre rodzaje bonsai nie wymagają tak wiele wysiłku i cierpliwości, więc najlepiej nadają się dla początkujących. Ale uprzedzamy: jedno drzewko bonsai ci nie wystarczy! Jak tylko zauważysz, że twoje wysiłki przynoszą efekt, natychmiast zapragniesz mieć ich jak najwięcej. Jeśli interesuje cię także fikus sprężysty, w tym artykule znajdziesz ciekawe informacje na jego temat.

ikona podziel się Przekaż dalej