Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe: fikus figowiec sprężysty

Fikus sprężysty to pochodząca z tropików roślina, która zyskała u nas ogromną popularność. Jest to gatunek Ficus elastica, który naturalnie występuje wyłącznie w Indiach. Ficus elastica to olbrzymie drzewo, długowieczne i wytrzymałe, które może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości. W mieszkaniu fikusy to stosunkowo duże rośliny doniczkowe, które po wielu latach, pod warunkiem jednak, że ich pielęgnacja będzie właściwa, osiągają około 2 metrów wysokości. W tym przypadku warto je wesprzeć palikiem, bo roślina może mieć tendencję do przewracania się.

Wyjątkowość Ficus elastica polega na jej ozdobnych liściach. Te są naprawdę okazałe – mogą mieć nawet 30-40 cm długości. Mają błyszczącą, gładką powierzchnię, u starszych egzemplarzy mają zielony, lekko zgaszony kolor, u młodszych, bez względu na odmianę, zawsze są bordowe. Warto zainteresować się także odmianami dwubarwnymi lub pokrytymi delikatnymi plamkami. Figowiec sprężysty przez pierwsze lata rośnie bardzo szybko – przyrosty roczne mogą mieć nawet 60 cm. Później nieco zwalnia, jednak warto wiedzieć, że te kwiaty doniczkowe potrzebują dość dużo miejsca przy uprawie w domu. Więcej informacji o fikusie znajdziesz w tym artykule.

Figowiec sprężysty w domu – stanowisko

To zdecydowanie nie mogą być kwiaty ogrodowe. Fikus sprężysty ma bowiem dość duże wymagania temperaturowe. Roślina rozwija się, gdy temperatura wynosi 18-22 stopnie Celsjusza. Optymalnie będzie, jeżeli ciągle będzie utrzymywała się na poziomie 20 stopni. Zimą można ją nieco zmniejszyć, ale nie poniżej 15 stopni Celsjusza – w tym wypadku roślina może zamrzeć. Czasami można zobaczyć go w ogrodzie ale raczej te kwiaty doniczkowe wynosi się na krótko i tylko pod warunkiem, że jest bardzo ciepło. Warto jednak uważać, bo jeżeli temperatura w ogrodzie przekroczy 29 stopni, figowiec sprężysty może zacząć więdnąć.

Fikus sprężysty - uprawa, pielęgnacja, porady
Przesadzanie fikusa sprężystego do dobry pretekst do przeprowadzenia przesadzania nowych pędów. Dobrze się przyjmują w świeżej ziemi

Fikus sprężysty, jeśli chodzi o te rośliny doniczkowe, powinien być uprawiany w doniczce na dobrze oświetlonych parapetach. Poza tym sprężysty ficus nie ma innych wymagań i z tego względu często bywa wykorzystywany do ozdoby miejsc publicznych, korytarzy, szkół, banków i biurowców. Ważne jest także to, że Ficus elastica, nie lubi przestawiania, warto więc bardzo uważnie wybrać dla niego najlepsze miejsce. Poznaj także inne kwiaty domowe, w tym szeroki wybór roślin doniczkowych - inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie fikusa krok po kroku

Jedną z najważniejszych zasad w pielęgnacji, jeśli chodzi o elastica figowiec, jest fakt, że ta roślina lubi wodę. Latem można podlewać go nawet dwa razy w tygodniu, zimą zabieg wystarczy przeprowadzić raz. W tym czasie, jeżeli powietrze jest suche od ogrzewania, liście fikusa dobrze jest zraszać. Warto także dokładnie obserwować roślinę – sprężysty fikus źle znosi kurz na liściach, więc od czasu do czasu dobrze jest je przetrzeć wilgotną ściereczką. Dzięki temu także będą znacznie lepiej wyglądały i będą miały wspaniały blask.

Rozmnażanie figowca nie jest szczególnie trudne i raczej nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Można zrobić to między innymi metodą odkładów powietrznych. Po nacięciu łodygi i obłożeniu jej wilgotnym torfem, roślina szybko wypuści korzenie. Jednak najczęściej stosuje się metodę rozmnażania przez sadzonki wierzchołkowe. Pobrane pędy należy natychmiast włożyć do wody, by sok mleczny nie zapobiegł możliwości wytworzenia się korzeni. Później sadzonkę umieszcza się w wilgotnym podłożu. Można zastosować ukorzeniacz w płynie lub żelu, ale rośliny same także błyskawicznie zaczną się przyjmować. Warto wiedzieć, że sok mleczny, który wytwarza sprężysty fikus po uszkodzeniu może być toksyczny – działa drażniąco na skórę. Dlatego wszystkie zabiegi tego typu należy wykonywać w rękawiczkach w ogrodzie. W tym miejscu znajdziesz więcej porad na temat pielęgnacji roślin.

Fikus sprężysty - uprawa, pielęgnacja, porady
Fikus sprężysty powinien być uprawiany w doniczce na dobrze oświetlonych parapetach. Dobrze sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej

Polecane roboty sprzątające- sprawdź promocje!

Przycinanie i przesadzanie fikusa sprężystego

Przycinanie figowca nie jest w zasadzie koniecznym zabiegiem. Można go przeprowadzać, ale roślina raczej tego nie lubi. Natomiast warto przycinać od razu wszystkie zniszczone i zwiędnięte liście, a zwłaszcza te porażone przez jakieś choroby. Fikus sprężysty nie potrzebuje szczególnego przycinania, ale jeżeli jest zbyt duży, możesz go po prostu skrócić. Na długo się to nie przyda – w miejscu cięcia szybko pojawią się nowe pędy, być może nawet kilka.

Znacznie ważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przesadzanie. Roślina dość szybko się rozwija, jej korzenie także potrzebują coraz więcej miejsca. Jak prawie wszystkie kwiaty doniczkowe, młody figowiec sprężysty powinien być przesadzany co roku, wiosną lub jesienią. Najczęściej używa się do tego doniczek większych o jeden rozmiar, czyli szerszych w średnicy o 2 cm. Jednak później, kiedy przesadzanie przeprowadza się rzadziej, głównie ze względu na gabaryty rośliny i większe prawdopodobieństwo jej uszkodzenia, można sadzić go w doniczki bardziej różniące się od poprzedniej.

Choroby fikusa sprężystego

Choroby fikusa zdarzają się raczej dość rzadko i są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, wśród której najważniejsze jest przycinanie. Najczęściej objawiają się na ozdobnych liściach rośliny. Figowiec sprężysty może stracić wszystkie liście, chociaż nie zawsze oznacza to koniec jego życia – za chwilę może się odrodzić. Zrzucenie liści jest oznaką buntu związanego z przestawianiem w nowe miejsce. Ponto może oznaczać, że roślina była przelana lub zanadto przesuszona, a później miała zbyt dużo wilgoci.

Jednak niektóre choroby fikusa sprężystego nie są związane z naszymi błędami. Czasami roślina jest atakowana przez szkodniki – zwłaszcza przędziorki i wełnowce. Je jednak można dość szybko zauważyć i od razu zacząć przeciwdziałać. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się chemiczne środki do zwalczania szkodników, także te, które wykorzystuje się na kwiaty ogrodowe. Należy jednak zmniejszyć dawkę i bardziej rozcieńczyć preparat. W czasie zainfekowania rośliny nie należy jej dodatkowo zraszać.

Fikusy sprężyste są jednak bardzo odporne na niesprzyjające warunki uprawy. Nie mają także zbyt wielu wymagań, więc każdy może je hodować. A naprawdę warto – są piękne, szybko rosną i w pasują do każdej aranżacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny