Skąd pochodzi filodendron pnący (Filodendron scandens)

Filodendron pnący to kwiat doniczkowy, który znany jest także, jako filodendron sercowaty. Łacińska nazwa tego kwiatu to Philodendron scandens. Te filodendrony doniczkowe pochodzą z Ameryki, a dokładniej ich miejscem występowania była Jamajka. Jednak z biegiem czasu filodendron pnący rozprzestrzenił się, a w Europie znalazł się już w 1793 roku.

Filodendron pnący, tak jak i filodendron czerwieniejący - Philodendron erubescens oraz filodendron monstera, a właściwie monstera dziurawa - Monstera deliciosa, należy do bardzo znanej i wyjątkowej rodziny obrazkowatych - Araceae. Do rodziny tej należy wiele bardzo atrakcyjnych kwiatów, które warto poznać.

Warto również wiedzieć, że rodzina ta obejmuje rośliny zielne, w nielicznych przypadkach krzewy, które należą do rzędu obrazkowców lub żabieńców. Bardzo charakterystycznym elementem dla tych roślin jest kwiatostan w formie kolby. Cała rodzina liczy aż 115 rodzajów roślin, w których wyróżnia się około 4025 gatunków i wiele więcej odmian. Wiele gatunków roślin z rodziny obrazkowatych, w cieplejszych klimatach jest uprawianych jako rośliny ozdobne, natomiast w klimacie umiarkowanym są one bardziej popularne jako kwiaty doniczkowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych?

Filodendron scandens - cechy charakterystyczne

Filodendron pnący (Filodendron scandens) jest to bardzo charakterystyczna i wyróżniając się roślina, tak samo, jak w przypadku filodendrona monstery. Jak sama nazwa wskazuje, filodendron pnący jest pnączem, które w naturalnych warunkach może dorastać nawet do 10 metrów długości. Pamiętajmy jednak, że warunki naturalne różnią się od warunków, które możemy zapewnić roślinie w uprawie.

Przy dobrze utrzymanych wymaganiach, prawidłowym podlewaniu oraz zachowaniu wszystkich zasad pielęgnacji, nasze pnącze może dorosnąć do około 3 metrów długości. Pamiętajmy jednak, że gdy chcemy, by nasz filodendron doniczkowy atrakcyjnie się prezentował, powinniśmy zastosować podpory, po których roślina będzie się pięła.

Filodendron pnący rośnie dość szybko, a jego roczny przyrost wynosi od 30 nawet do 100 cm. Jest to dość duża różnica w porównaniu do tego, jak rośnie filodendron monstera. Ten gatunek filodendrona charakteryzuje się również cienkimi pędami z licznymi korzeniami powietrznymi, które wyrastają w węzłach. Sprawdź także ten artykuł o polecanych kwiatach pokojowych do domu.

Jeśli chodzi natomiast o samą kwestię ozdobną, pnącze to jest ozdobne z liści. Bardzo często filodendrony mają podwójnie pierzasty pokrój liści, natomiast te filodendrony doniczkowe występujące w różnych odcieniach zieleni mają sercowaty kształt. Z zewnątrz są one błyszczące i miękkie. Wielu osobom przeszkadza jednak to, że nie są one gęsto rozmieszczone na pędzie, ale to rozmieszczenie jest regularne.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja - jak pielęgnować te kwiaty doniczkowe

By uprawa filodendronów pnących powiodła się i nie pojawiały się na nich choroby spowodowane złą uprawą, powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, jakie wymagania należy utrzymać, hodując te filodendrony. W tym przypadku nie będzie to aż tak trudne, ponieważ Philodendron scandens jest jednym z najmniej wymagających pnączy. Istotne jest jednak to, by zapewnić mu przewiewne i żyzne podłoże. Sprawdzi się również uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Jeśli chodzi natomiast o stopień nasłonecznienia, najlepsze miejsce to takie, w którym nie ma całkowitego cienia, ale również i nasłonecznienia. Zatem wybieramy miejsca półcieniste, lekko nasłonecznione. Nie znaczy to jednak, że nasz filodendron nie poradzi sobie w innych warunkach, ponieważ ten wytrzyma zarówno całkiem zacienione, jak i całkiem nasłonecznione miejsca. Natomiast pamiętajmy o tym, że przy braku światła filodendron pnący będzie słabiej rósł, a jego liście nie będą tak intensywnie zielone.

Kolejnym elementem ważnym dla tych filodendronów doniczkowych jest dość wysoka wilgotność powietrza oraz odpowiednia pielęgnacja, w tym i podlewanie. Podlewanie powinno być wykonywane umiarkowanie, a najlepiej, jeśli będziemy podlewać wtedy, kiedy gleba w doniczce lekko przeschnie. Dodatkowo musimy pamiętać o regularnym zraszaniu liści, co sprawi, że będą one bardziej zielone i roślina lepiej będzie wzrastała. Jeśli zobaczymy, że dolne liście naszej rośliny zaczną opadać, wtedy powinniśmy przystąpić do skrócenia pędów nad wybranymi węzłami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Równie ważnym elementem, o którym musimy pamiętać, jest wykonanie drenażu na dnie doniczki. Dzięki temu woda, która spływa na dno doniczki, nie będzie powodowała chorób grzybowych, które pojawiają się wielokrotnie, gdy woda zalega, a korzenie są w niej zanurzone. Poza tym musimy pamiętać o podporze dla tych kwiatów doniczkowych.

Dalszym elementem uprawy jest rozmnażanie, które przeprowadza się bardzo prosto. Rozmnażanie przeprowadza się wegetatywnie poprzez sadzonki wierzchołkowe, które pobierane są z kilkoma liśćmi. Takie sadzonki ukorzenia się. Samo rozmnażanie ma również pozytywny wpływ na rozwój rośliny, ponieważ zabieg ten powoduje dodatkowo rozkrzewienie się górnych części pędów.

Filodendron pnący jest niewiarygodnie atrakcyjną rośliną doniczkową, która mimo tego, że nie ma kwiatów, stanowi cudowny element zielony. Doskonale nadaje się on na kwietniki, parapety, a nawet do podwieszanych pod sufitem donic. Pnąca się roślina może przydać się także do zakrycia w bardzo naturalny sposób pustych miejsc, ale również do zarośnięcia rur, które nie są atrakcyjnym elementem aranżacji balkonu, domu czy ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest także tworzenie kompozycji z kilku gatunków filodendronów. Gatunki doskonale się dopełniają, dlatego stworzą jeszcze lepszy motyw zieleni na naszym balkonie, czy parapecie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach kaliach w domu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny