Sępolia – wymagania uprawowe i pielęgnacja fiołka afrykańskiego

Saintpaulia ionantha – uprawa i rozmnażanie roślin doniczkowych

Kwiat fiołek należy do roślin doniczkowych, a wywodzi się z Afryki Południowej. Decydując się na zakup rośliny, zwróćmy uwagę na jej kondycję. Rośliny doniczkowe powinny mieć żywozielone liście oraz liczne pąki kwiatowe. Fiołek afrykański wytwarza kwiaty o bogatej gamie kolorystycznej – białe, różowe, liliowe, czerwone, niebieskie, a także dwukolorowe. Liście mają czerwonawy lub niebieskawy nalot, a spodnia strona blaszki często jest czerwona. Najlepiej kupować fiołki w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, w czasie cieplejszych dni, bowiem sępolia źle znosi niskie temperatury. Nabywając fiołek domowy zimą, zadbajmy o jego ochronę przed mrozem. Fiołek doniczkowy jest szeroko dostępny. Cena rośliny to około 9-18 zł/szt.

Uprawa i rozmnażanie egzotycznej rośliny nie są trudne. Ze względu na płytki system korzeniowy, fiołek doniczkowy dobrze rośnie w płaskich pojemnikach, wypełnionych ziemią torfową, o kwaśnym odczynie pH – 4,5 – 5,5. Preferuje stanowiska jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Może przebywać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, w których temperatura otoczenia ma powyżej 12 stopni Celsjusza. Najkorzystniejsza temperatura powietrza to 18-23 stopnie Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o fiołku leśnym?

Rozmnażanie fiołków przeprowadzamy poprzez ukorzenie sadzonki liściowej. Sadzonki pobieramy wiosną, w maju i w czerwcu. Pozyskane liście powinny być zdrowe, jędrne, bez żadnych oznak choroby. Ważne, by wybrać liść z długim ogonkiem. Ogonek umieszczamy w podłożu w taki sposób, by liść zachował stabilność. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Ukorzenianie się i wykształcenie młodych liści zajmie sępolii od 4 do 8 tygodni. Kwiaty pojawią się po około 6 miesiącach. Wyhodowany w ten sposób fiołek afrykański będzie taki sam, jak mateczna roślina. Możliwe jest także rozmnażanie z nasion, jednak uzyskane rośliny nie będą takie same, jak fiołki mateczne. Nasiona wysiewa się wiosną.

Nawożenie młodych fiołków nie jest konieczne. Starszy kwiat fiołek zasilamy dwa razy w miesiącu, , stosując nawozy przeznaczone dlaSaintpaulia ionantha oraz roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów. Korzystny wpływ na rozwój sępolii ma nawożenie preparatami dla roślin uprawianych w kwaśnym podłożu, np. różaneczników lub cytrusów. Jeśli zimą fiołek afrykański nie kwitnie, zasilanie nie jest potrzebne.

Fiołek afrykański w doniczce w czasie kwitnienia różowmy kwiatami oraz jego uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie, odmiany sępolii
Fiołek afrykański - uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja, podlewanie, choroby

Jak pielęgnować fiołki afrykańskie?

Uprawa rośliny udaje się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Właściwa pielęgnacja sępolii polega na zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża. Podlewamy roślinę dwa razy dziennie, najlepiej odstaną wodą. Fiołek afrykański nie może rosnąć w glebie mokrej, dlatego wodę nalewamy do podstawki. Wymagania pielęgnacyjne dotyczą także wilgotności powietrza. Chociaż rośliny doniczkowe dobrze rozwijają się w wilgotnej atmosferze, nie znoszą zraszania liści. Na mokrych liściach często rozwijają się choroby grzybowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o fiołki alpejskim.

Fiołek afrykański przesadzamy na wiosnę, do doniczki większej jedynie o 1 numer, bowiem więcej kwiatów pojawia się w mniejszych pojemnikach. Sprawdza się odmładzanie sępolii, poprzez rozmnażanie rośliny co 2-3 lata z sadzonek liściowych. W dowolnej porze roku warto zapewnić fiołkom okres spoczynku, co spowoduje obfitsze kwitnienie:

 • przez 5-6 tygodni podlewamy rośliny tylko raz dziennie,
 • umieszczamy doniczki w pomieszczeniu o niższej temperaturze, z dala od przeciągów, których fiołek afrykański nie toleruje.

Wymagania pielęgnacyjne dotyczą również czyszczenia liści z kurzu. Nie wolno liści spryskiwać żadnymi preparatami. Czyścimy je delikatnie pędzelkiem. Doniczki ustawiamy w miejscach, gdzie nie będą się kurzyć i przebywać w środowisku z tłustymi oparami. Pielęgnacja sępolii to także regularne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz zeschniętych liści.

Dlaczego fiołek afrykański nie kwitnie?

Sępolia jest odporna na choroby, więc najczęściej zmiany chorobowe spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją lub pojawieniem się szkodników. Fiołek afrykański nie kwitnie lub wytwarza mało kwiatów, jeśli ustawiliśmy doniczkę w ciemnym miejscu. Powodem skąpego kwitnienia może być nawożenie nieodpowiednim nawozem, zbyt obfite podlewanie, a także moczenie liści i kwiatów. W doniczce powinna rozwijać się tylko jedna rozeta liści. Jeśli pojawią się dodatkowe rozety, przesadzamy je do osobnych doniczek, zapewniając w ten sposób udane rozmnażanie i dobre kwitnienie.

Właściwa uprawa fiołków wymaga odmłodzenie rośliny ci kilka lat. Wzrost sępolii przez długi czas w tym samym podłożu, w którym wzrasta zasolenie gleby, prowadzi do upośledzenia pobierania składników pokarmowych. Liście stają się wiotkie i blade, kwiaty zanikają, a system korzeniowy nie rozwija się. Liście stają się podatne na żółknięcie - chlorozę oraz obumieranie - nekrozę.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Fiołek afrykański w doniczce z jasnoróżowymi kwiatami oraz jego uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie krok po kroku
Fiołek afrykański - uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja, podlewanie, choroby

Skąpe kwitnienie fiołków może powodować uprawa rośliny w zbyt suchym otoczeniu. Zapewnienie sępolii wilgotnej atmosfery, pozwoli przywrócić jej obfite kwitnienie. Z pewnością pomoże ustawienie w pobliżu doniczki zbiornika z wodą, która, parując, zapewni dobrą wilgotność powietrza. Właściwa pielęgnacja kwiatów i regularne podlewanie, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, to sposób na odpowiednie nawilżenie podłoża.

Fiołek afrykański – najciekawsze odmiany

 • Fiołek afrykański ‘Funabule’ – uprawa tej odmiany pozwoli cieszyć się wspaniałymi ciemnoniebieskimi karbowanymi kwiatami, udekorowanymi różowymi nieregularnymi smugami. Ozdobne są także liście, wyróżniające się ciekawymi odcieniami. Cena za liść do ukorzenienia – 4-7 zł.
 • Fiołek afrykański ‘Joy’s Pink Halo’ – ma pojedyncze półpełne kwiatuszki, o różowym wybarwieniu. Rozetę ciemnozielonych liści zdobią jaśniejsze przebarwienia. Właściwa pielęgnacja rośliny umożliwia uzyskanie okazu o powolnym wzroście, z harmonijnie rozwiniętą rozetą liści. Kwiaty przez długi czas utrzymują się na łodyżkach. Cena za liść – 7 zł.
 • Fiołek afrykański ‘Fay’s Madeleine’ – wyróżnia się obfitym kwitnieniem pojedynczych drobnych kwiatów, wybarwionych na ciemnoróżowo. Urody roślinie przydają pomarszczone ciemnozielone liście, tworzące miniaturową rozetę, osiągającą wielkość od 6 cm do 15 cm. Cena za liść do ukorzenienia/sadzonki to od 7 zł do 19 zł/szt.
 • Fiołek afrykański ‘Dancin Trail’ – należy do płożącej się odmiany miniaturowej, o podwójnych, intensywnie czerwonych kwiatach. Błyszczące, soczyście zielone liście mają czerwoną spodnią stronę blaszki, co przydaje roślinie urody. Cena za liść do ukorzenienia tej odmiany - od 5 zł.
 • Fiołek afrykański ‘Calineczka’ – pielęgnacja tej wyjątkowej odmiany, pozwala uzyskać miniaturową sępolię, z drobnymi różowymi kwiatkami, obrzeżonymi na karminowo. Pięknie prezentują się na tle ciemnozielonej rozety liści. Po przekwitnięciu kwiatuszki same opadają z łodyżek.
 • Fiołek afrykański ‘BR- Afina’ – jest odmianą wielkokwiatową, o 5–cm średnicy kremowobiałych półpełnych kwiatów. Płatki są pofalowane, wyróżniające się na tle ciemnozielonych liści. Cena sadzonki fiołka to około 18 zł/szt.
 • Fiołek afrykański ‘Mac’s Scorching Sun’ – to miniaturowa rozeta, o zielonożółtych ząbkowanych liściach i pojedynczych czerwonych kwiatach, ozdobionych białym obrzeżeniem. Sadzonkę nabędziemy za około 14 zł.
 • Fiołek afrykański ‘Raspberry Rampage’ – osiąga do 40 cm wysokości. Pojedyncze kwiaty wybarwione są na ciemny fioletowy kolor, z białym obrzeżeniem. Ozdobą fiołka są także liście - wielobarwne i czerwone na spodzie. Kwiaty obficie kwitną przez kilka miesięcy. Cena sadzonki – około 12 zł.
 • Fiołek afrykański ‘N Śnieżny Georgin’ – to wyjątkowa odmiana, o kwiatach o zabarwieniu biało-limonkowym. Rozeta liści wyróżnia się głębokim ciemnozielonym kolorem. Uprawa i pielęgnacja fiołka nie są wymagające. Cena sadzonki to 15 zł/szt. Te rośliny doniczkowe z całą pewnością zasługują na uwagę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny