Fiołek alpejski: pielęgnacja, podlewanie, przesadzanie i uprawa
Fiołek alpejski ukrywa się najczęściej pod nazwą cyklamen perski. Obecnie popularność tej rośliny błyskawicznie rośnie, w sklepach można spotkać przepiękne okazy w doniczce. Ciągle pojawiają się nowe odmiany, które wyróżniają się najwspanialszymi kolorami płatków. Dowiedz się, jak pielęgnować te wyjątkowe kwiaty doniczkowe.
Jeśli szukasz inspiracji na kwiaty doniczkowe do domu, więcej ciekawych propozycji znajdziesz w tym artykule.
Cyclamen persicum, czyli fiołek alpejski
Skąd pochodzi fiołek alpejski?
Chociaż to nazwa „fiołek alpejski” jest najczęściej spotykana, używanie jej jest błędem. Cyclamen persicum to obręby gatunek, chociaż faktycznie naturalnie można spotkać go w europejskich górach. Jednak jest to bardzo rozpowszechniony gatunek. Cyklamen perski często pojawia się w Azji Zachodniej i Ameryce Południowej, gdzie także porasta wyżej położone tereny. Jak się łatwo domyślić, ze względu na pochodzenie roślina nie ma większych wymagań siedliskowych. Jednak jej uprawa może być trochę utrudniona.
Cyklamen perski uprawia się z dwóch powodów – jest to roślina, której ozdobność wynika zarówno z kwiatów, jak i liści, dlatego przez długi zdobi przez naprawdę długi czas. Te kwiaty doniczkowe mają bardzo charakterystyczny pokrój. Na dość długich łodyżkach pojawiają się bardzo oryginalne i zwracające uwagę kwiaty. Mają motylkowaty kształt, składają się z kilka ciekawie odgiętych płatków. Obecnie na rynku dostępne są barwne odmiany, podstawowy gatunek jest różowy. Jednak teraz możesz skusić się na alpejski cyklamen w białym, fioletowym, niebieskim lub intensywnie czerwonym kolorze. Kwiaty niektórych odmian są ozdobnie udekorowane białą obwódką na brzegach. Okres kwitnienia rośliny przypada na okres od listopada do lutego, dlatego roślinę należy uprawiać w doniczce ustawionej w domu. Więcej inspiracji na kwiaty domowe doniczkowe i nie tylko znajdziesz w tym artykule.
Jak wygląda cyklamen perski?
Kwiatostany wyrastają na łodyżkach, które wyrastają licznie bezpośrednio z bulwy. Perski cyklamen otaczają liczne liście o bardzo ciekawym rysunku. Cyklamen perski ma długoogonkowe kwiaty o sercowatym kształcie, niektóre są ozdobnie ząbkowane, inne całobrzegie. Wszystkie odmiany mają liście o delikatnych włoskach. Część z nich jest ciemnozielona i błyszcząca, ma na dodatek wyraźny bieg unerwienia, który jest jaśniejszy. Inne odmiany wytwarzają kwiaty o znacznie jaśniejszych kolorach i wzorach, które jeszcze dodają roślinie uroku.
Cyklameny w doniczce mają od około 15 do 40 cm wysokości. Te kwiaty doniczkowe to byliny, jednak latem wchodzą w okres spoczynku. Roślina wtedy prezentują się trochę gorzej, jednak nie należy ich wyrzucać. Gdy tylko temperatura trochę spadnie, błyskawicznie się odrodzą i będą się rozwijać dalej.
Cyclamen persicum – stanowisko w domu
Cyklamen perski pochodzi z Alp i innych górskich okolic, dlatego nie dziwi, że lubi raczej chłodne powietrze. Jednak ze względu na cykl życia i kwitnienie w okresie zimowym, nie jest polecany do uprawy w ogrodzie.
Temperatura dla fiołka alpejskiego
Fiołek alpejski najbardziej lubi temperaturę w okolicach 10-15 stopni Celsjusza, w wyższej temperaturze błyskawicznie marnieją. Dlatego jest to roślina, która najwspanialej będzie się rozwijała na strychu lub nieocieplanych klatkach schodowych czy w sypialniach, w których często wietrzysz. Jednak roślina niezbyt dobrze znosi spadki temperatur do ujemnych, zwłaszcza gwałtownie. Nawet jeden spacer z rośliną w doniczce kupioną w sklepie po mrozie może zakończyć się natychmiastowym zniszczeniem rośliny.
Fiołek alpejski - stanowisko i doniczka
Rośliny lubią półcieniste stanowiska. Należy na to uważać zwłaszcza latem, ponieważ fiołek alpejski może szybko zostać zniszczony przez parzące promienie słoneczne. Dlatego najważniejsza zasada w uprawie cyklamenów jest taka, że nie stawia się rośliny na parapecie od strony południowej, zachodniej ani wschodniej. Roślina bywa wykorzystywana w ciemnych pokojach i mieszkaniach, a brak słońca w żadnym stopniu jej nie przeszkadza.
Fiołek alpejski może być uprawiany w doniczce o niewielkich rozmiarach, nie potrzebuje bowiem zbyt wiele miejsca dla korzeni. Do uprawy potrzebna jest standardowa ziemia ogrodowa, roślina nie ma także szczególnych wymagań co do poziomu żyzności. Ważne jednak, by podłoże zawsze było dobrze wilgotne, ale nie nadmiernie przemoczone. Doniczka powinna być wyposażona w otwory, które będą dokładnie odprowadzały nadmiar wody. Jeśli interesuje cię także uprawa fiołka w ogrodzie, w tym artykule znajdziesz cennik roślin.
Jak pielęgnować Cyclamen persicum?
Zdecydowanie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Cyklamen perski bywa wrażliwy na nieprawidłowy sposób podlewania, dlatego w czasie robienia tego zabiegu należy zachować szczególną ostrożność.
Fiołek alpejski - podlewanie
Roślina nie powinna być podlewana bezpośrednio do doniczki z dwóch powodów – bulwa rośliny jest nieodporna na zalanie, dodatkowo liście rośliny szybko się niszczą w trakcie zamoczenia. Z tego względu fiołek alpejski powinien być podlewany na podstawkę, z której roślina pobiera wodę. W ciągu 30 minut powinna zaczerpnąć tyle wody, ile jej potrzeba, po upływie tego czasu nadmiar wody należy zlać, żeby podłoże nie było zbyt mokre.
Podlewanie powinno być dość umiarkowane. Perski fiołek można podlewać mniej więcej raz w tygodniu lub nieco rzadziej. Używa się do tego odstanej wody, ale może być zwykła woda kranowa. Nie ma potrzeby stosowania wody destylowanej lub deszczówki. Jeśli w domu masz także inne rośliny doniczkowe jak storczyki, w tym artykule przeczytasz, jak je podlewać.
Fiołki alpejskie - nawożenie
Fiołek alpejski powinien być nawożony zaledwie w czasie kwitnienia. Wtedy do wody do podlewania dodaje się nawóz uniwersalny. Najlepiej sprawdzają się nawozy przeznaczone do doniczkowych kwiatów kwitnących. W trakcie kwitnienia roślina ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, jednak nawożenie należy ograniczyć w trakcie spoczynku. Dawka nawozu nie powinna być duża i dostosowana do wielkości rośliny w doniczce.
Jak pielęgnować cyklamen perski po przekwitnięciu?
Perski fiołek kończy kwitnienie mniej więcej w lutym. Na wiosnę i lato najczęściej jest uśpiony i wtedy nie prezentuje się najlepiej, a wiele osób decyduje się na wyrzucenie rośliny. Jednak alpejski cyklamen błyskawicznie się odrodzi, by znów zakwitnąć na zimę i zauroczyć cię swoimi przepięknymi kwiatami.
Okres spoczynku rozpoczyna się w kwietniu. Wtedy wszystkie kwiaty rośliny są już przekwitłe, pojawiają się na niej owoce – podłużne nasienniki. W tym momencie należy przenieść cyklamen do innego pomieszczenia, jeszcze trochę chłodniejszego i ciemniejszego, w którym będzie miał zapewnioną niższą temperaturę niż na zewnątrz. Do mniej więcej połowy maja można wystawić doniczkę w ogrodzie, gdzie alpejski cyklamen może stać dopóki wiosenna temperatura nie wzrośnie.
Cyklamen perski w okresie spoczynku nie powinien być pozbawiony podlewania, ale można robić to znacznie rzadziej. Wystarczy raz na jakiś czas na podstawkę nalać niewielką ilość wody. W czasie spoczynku alpejski cyklamen jednak nie powinien być nawożony. Wznowienie nawożenia rozpoczyna się w kilka tygodni po pojawieniu się nowych liści i pędów.
Jesienią cyklamen przesadza się do świeżej ziemi. Całą bulwę wraz z liśćmi należy umieścić w nieco większej doniczce niż poprzednia. Przesadzenie sprawi, że roślina szybciej zacznie kwitnienie i będzie się znacznie lepiej prezentowała. Po przesadzeniu przez jakiś czas nawożenie należy ograniczyć do zabiegów raz na dwa tygodnie. Można także nieco zmniejszyć dawkę standardowego nawozu do roślin kwitnących.
Alpejski cyklamen: przedłużanie kwitnienia
Chociaż liście cyklamenu są bardzo ozdobne, to w ich kwiatach tkwi największy urok. Z tego właśnie względu warto przedłużać kwitnienie tej rośliny. Alpejski cyklamen może kwitnąć nawet kilka dobrych miesięcy, jednak zabieg należy przeprowadzić bardzo delikatnie i ostrożnie.
Cyklamen będzie dłużej kwitł, jeśli każdy przekwitnięty pęd zostanie usunięty z bulwy. Należy delikatnie ale stanowczo po prostu wykręcić z bulwy, uważając, by usuwać tylko te pędy, na których pojawia się nasiennik. Najważniejszym warunkiem jest jednak to, że pęd musi być koniecznie usunięty w całości. Każda, nawet drobna pozostałość pędu w pobliżu bulwy może sprawić, że roślina zacznie gnić, co szybko spowoduje, że cała roślina zmarnieje.
Jak pielęgnować cyklamen – możliwe choroby
Cyklamen alpejski najbardziej wrażliwy jest na choroby powstałe w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej dotykają go choroby grzybowe, których bezpośrednią przyczyną jest przelanie lub nadmiar wody w doniczce. Dzieje się tak, jeśli dostarczysz roślinie wodę bezpośrednio do doniczki. Najczęściej wtedy choroba zaczyna rozwijać się na bulwie, może więc być dość długo niewidoczna i powodować duże spustoszenia.
Cyklamen perski a mączniak, szara pleśń, zgnilizna
Choroby, które zazwyczaj dotykają cyklamen to mączniak prawdziwy i szara pleśń. Szczególnie niebezpieczna jest ta pierwsza, która objawia się pojawianiem się wyraźnych, brunatnych plam na całych liściach i bulwie. Szara pleśń rozwija się błyskawicznie, może także przenosić się na rośliny sąsiednie, dlatego należy od razu po zauważaniu pierwszych objawów zastosować odpowiedni fungicyd do roślin kwitnących uprawianych w domu.
Z powodu przelania cyklamen może także zachorować na zgniliznę bulwy i korzeni. Choroba także szybko się rozwija i może spowodować, że cała roślina ulegnie zniszczeniu i będzie gniła. Leczenie w tym przypadku jest trudniejsze, jednak jeśli będziesz odpowiednio podlewać roślinę na spodek, taki problem w ogóle nie powinien się pojawić. Jeśli interesują cię także kwiaty na balkon, w tym artykule znajdziesz inspiracje.
Fiołek alpejski a szkodniki
Cyklameny czasami padają także ofiarą szkodników, zwłaszcza wciornastków i ziemiórek. Ich pojawienie się nie ma nic wspólnego z pielęgnacją, czasami owady przechodzą na roślinę z innej. Tego rodzaju szkodniki znacznie zmniejszają wartość dekoracyjną rośliny, warto więc od razu zastosować odpowiedni środek. Na rynku dostępne są środki przeciwko szkodnikom w postaci wygodnego w użyciu sprayu, więc nie musisz przejmować się dawkowaniem.
Cyklameny to bardzo piękne rośliny. Mimo ich kapryśnego charakteru, warto je zaprosić do swojego mieszkania. Ich najnowsze odmiany zachwycą cię swoim urokiem i intensywnymi kolorami. To z pewnością najpiękniejsza roślina kwitnąca zimą, która rozjaśni nawet najbardziej ponury listopadowy czy styczniowy dzień. Jeśli będziesz przestrzegać tych kilku zasad uprawy, które przedstawiliśmy wcześniej, uprawa tej wyjątkowej roślinki nie powinna sprawić ci żadnego problemu.