Fiołek trójbarwny - występowanie


Fiołek trójbarwny, potocznie bratek, występuje praktycznie na całym świecie. Rozpoznać go można po pięknych acz niewielkich kwiatach. Górne płatki zazwyczaj są fioletowe, dolne i boczne natomiast – żółte. Nie tylko apteka jest miejscem, w którym można spotkać jego pochodne. Stosuje się go zarówno w medycynie, jak i w kuchni czy kosmetyce. Do tego oczywiście jest cudowną ozdobą. Osiąga wysokość od 10 do 30 centymetrów.

Właściwości medyczne i działanie lecznicze fiołka trójbarwnego

Bratek ma szerokie zastosowanie dzięki swym unikalnym właściwościom. Jego działanie lecznicze znane jest na całym świecie od starożytności. Herbata i okłady na jego bazie sprawdzają się w wielu przypadkach. Każda apteka ma w swojej ofercie produkty z bratkiem. 

Świetnie sprawdza się przy problemach egzemą, łuszczycą i innymi wypryskami skórnymi, które pojawiają się na przykład przez uczulenia na leki i pokarmy. Rewelacyjnie działa również na trądzik. Stosuje się go zarówno w postaci okładów na skórę jak i naparów. Poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Ceny preparatów na trądzik bardzo często są wygórowane i niedopasowane do potrzeb klienta. Tymczasem zastosowanie produktów z tego ziela jest bardzo skuteczne, a koszty o wiele bardziej przystępne. Picie herbaty z bratka początkowo zwiększa liczbę wyprysków na twarzy, następnie doprowadza do ich usunięcia, co jest wielką ulgą dla wielu nastolatków i dorosłych. To wyśmienity i naturalny preparat na trądzik. Sprawdź także w tym artykule, jak uprawiać i pielęgnować fiołka alpejskiego.

W Azji fiołek trójbarwny jest stosowany do załagodzenia guzów w organizmie, które mogą prowadzić do raka płuc, żołądka czy piersi. Chińczycy od lat ufają jego działaniu, a herbata na jego bazie jest tam popularnym naparem. Opinie Azjatów od lat są takie same – leczenie ziołami jest bardzo istotnym elementem ich terapii.

Właściwości medyczne fiołka trójbarwnego sprawdzają się również przy problemach z astmą, zapaleniem oskrzeli czy kokluszem. Łagodzi on podrażnienia w błonie śluzowej gardła i stany zapalne. Herbata ułatwia również odksztuszane.

Fiołek trójbarwny idealnie sprawdzi się również przy zakażeniach dróg moczowych oraz pęcherza. Ma właściwości moczopędne, oczyszcza drogi moczowe z toksyn. Doskonale działa również przy zaburzeniach pracy nerek czy kamicy nerkowej.

Od lat stosuje się go również na zmniejszenie ciśnienia i zapobieganie niewydolności serca. Jego właściwości pomagają przy uszczelnianiu i wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych. Zmniejsza przepuszczalność naczynek, działa antyoksydacyjnie. Bratek jest często spotykany wśród składników preparatów kosmetycznych i leczniczych dla osób z pękającymi naczynkami.

Fiołek trójbarwny zdobywa również pozytywne opinie dietetyków, coraz częściej stosuje się go w produktach przeznaczonych do walki z nadwagą. Jak już wspomnieliśmy, pobudza przemianę materii. Bratek zwiększa również uczucie sytości, dzięki czemu można zmniejszyć chęć podjadania i jedzenia zbyt dużych porcji, co najbardziej spowalnia utratę zbędnych kilogramów.

Niegdyś był również naturalnym środkiem łagodzenia epilepsji i dolegliwości reumatycznych. W fiołku występują salicylany i flawonoidy, którym zawdzięcza to działanie lecznicze. Swego czasu było to na porządku dziennym w medycynie ludowej.

Sposób użycia fiołka trójbarwnego

Herbata, odwar i napar z bratka są najbardziej popularnymi metodami stosowania ziela fiołka. Napoje z niego zrobione powinno pić się dwa lub trzy razy dziennie po posiłkach. Działanie lecznicze zauważalne jest po kilku tygodniach. Opinie osób, które stosują tę kurację są zbliżone. Każda apteka musi mieć to ziele w ofercie.

Oczywiście nie należy zapominać o okładach, które również bardzo dobrze sprawdzają się w wymienionych przez nas przypadkach. Ceny suszu z bratka wahają się w granicach kilku złotych. W sprzedaży znaleźć można również gotowe herbatki fix, których ceny są niewiele większa od samego suszu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny