Fioletowe kwiaty: nazwy i top 10 fioletowych kwiatów ogrodowych
W ogrodzie musi być kolorowo! To właśnie w doborze barw i odcieni polega cały urok. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu kwiatów i kolorów, ogród żyje i przyciąga wzrok. W całej tęczy odmian nie może zabraknąć tych o fioletowym kolorze płatków. Poznaj najlepsze gatunki fioletowych kwiatów do ogrodu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Fioletowe kwiaty na wiosnę
Fioletowe kwiaty – zwiastuny wiosny
Najbardziej popularne fioletowe kwiaty nazywają się oczywiście krokusy. To one jako pierwsze informują nas o tym, że zima się kończy i czas na wiosnę! Pojawiają się bardzo wcześnie, bo jeszcze w marcu, zachwycając delikatnymi płatkami złożonymi w jeden większy pąk. Krokusy są białe i żółte, ale to fioletowe cieszą się największym powodzeniem. Kwiat można uprawiać w ogrodzie lub w doniczkach – często sprzedawany jest pod koniec zimy w sklepach. To najlepszy sposób, by zrobić sobie w mieszkaniu wiosnę.
Przylaszczki także pojawiają się bardzo wcześnie w ogrodzie. To kwitnące na fioletowo, drobne kwiatki, które pojawiają się już w marcu. Jednak utrzymują się w ogrodzie nieco dłużej niż wspomniane wcześniej krokusy, ponieważ pojedyncze kwiaty rozwijają się jeszcze w końcu kwietnia. To wspaniałe rośliny ogrodowe, które można uprawiać naprawdę wszędzie. Najlepiej będą czuły się w półcieniu, w lekko wilgotnym podłożu. Warto znaleźć dla nich miejsce pod drzewami – dzięki temu powstanie fioletowy, przylaszczkowy zakątek, który będzie cieszył oko.
Bylina kwitnąca na fioletowo – fiołki
Trudno stwierdzić, czy kwiaty nazywają się fiołki ze względu na kolor, czy barwa między niebieską a czerwoną zyskała nazwę fioletowej za sprawą tych kwiatów. Wszystkie z niemalże 600 gatunków tych kwiatów mają odmiany w kolorze fioletowym. Wiele z nich rośnie dziko w Polsce, jednakże najbardziej znane są te ozdobne, które często zdobią rabaty wiosną.
Najbardziej popularny jest oczywiście fiołek ogrodowy – ozdobna roślina, którą każdy znam pod nazwą bratka. Niektóre odmiany oczywiście mają zupełnie inne barwy, ale najbardziej popularne są po prostu fioletowe. Jednakże w uprawie pojawiają się także fiołki trójbarwne i ałtajskie. Kwiat fiołków utrzymuje się bardzo długo, czasami nawet do późnego lata lub jesieni. Rośliny mają minimalne wymagania, jeśli chodzi o podłoże czy nawadnianie, dobrze sprawdzą się nawet w rękach początkujących ogrodników.
Fioletowe kwiaty do ogrodu na lato
Fioletowe kwiaty ogrodowe na rabatę
Rabaty w ogrodzie bez fioletowych kwiatów? To niemożliwe! Wiosną pojawiają się na nich bratki i fiołki, latem niech będzie to lawenda i werbena. Ta pierwsza roślina jest bardzo popularna. I chociaż najczęściej jest kojarzona jako kwiat doniczkowy, dobrze czuje się w podłożu w ogrodzie. Jest to bylina, ale niektóre gatunki w Polsce mogą przemarzać w czasie chłodnych zim. Jest przepiękna – tworzy gęste kępy szarozielonych liści i łodyg, na szczycie których pojawiają się delikatne, drobne fioletowe kwiaty. Lawenda przyciąga do ogrodu owady, dlatego w okresie kwitnienia rabaty są pełne życia. To ciekawa roślina o wspaniałych właściwościach leczniczych i miłym zapachu. Można uprawiać ją w domu w doniczce, może nie tak, jak epipremnum czy dracenę, ale ładnie wygląda w małych, skromnych pojemnikach i skrzynkach.
Dość podobny pokrój ma werbena ogrodowa. To świetna roślina na rabatę, a także do doniczek na balkon. Wspaniale prezentują się zarówno odmiany o zwisających, jak i wzniesionych, wyprostowanych pędach. I wśród jednych, i drugich znajdzie się takie o intensywnie fioletowych kwiatach. Werbeny bardzo rzucają się w oczy, ponieważ są po prostu przepiękne. Kwiaty werbeny są ozdobione często białym „oczkiem” – plamką rozkładającą się równomiernie na płatkach. Dlatego naprawdę zwracają na siebie uwagę. Roślina kwitnie od czerwca do października, pod warunkiem, że zapewnisz jej odpowiednie warunki – żyzną i wilgotną ziemię oraz naprawdę dużo słońca. Sprawdź także ten artykuł o uprawie werbeny ogrodowej.
Powojniki kwitnące na fioletowo
W ogrodzie w okresie letnim swoimi pięknymi, fioletowymi kwiatami zachwycają także powojniki. Najczęściej są białe, ale bardzo dużo odmian ma piękne fioletowe lub fioletowo-niebieskie kwiaty. Duże, pachnące, o delikatnych, papierowych płatkach – powojniki zawsze będą dobrym wyborem do ogrodu.
Najbardziej popularne są powojniki wielkokwiatowe, głównie ze względu na ich duże, bardzo ozdobne kwiaty. Ich średnica może mieć nawet więcej niż 10 cm, dlatego bardzo ładnie się prezentują. Roślina kwitnie często dwukrotnie, więc przez cały sezon jest zachwycająca. Na dodatek są odporne na mróz i choroby. Ich liście (podobne do tych, jakie ma wawrzyn), ładnie wyglądają jako tło i są na tyle gęste, by zasłonić jakąś część ogrodzenia.
Fioletowe kwiaty jesienne – wrzosy i astry
Warto zadbać także o to, by w ogrodzie były kwiaty, które rozjaśnią jesienne dni pełne słoty. Wśród najbardziej znanych gatunków na pierwszy plan wysuwają się wrzosy. I chociaż te najpopularniejsze ostatnio mają białe kwiaty, podstawowy gatunek jest fioletowy i z taką barwą najczęściej się kojarzą. Wrzos to kwiat o niezwykłym wyglądzie. Ma kłosowate kwiatostany złożone z drobnych kwiatuszków, które pojawiają się wśród pięknych, ciekawie prezentujących się liści. To także roślina doniczkowa, która jednak w ogrodzie będzie prezentować się najpiękniej.
Eleganckie, smukłe astry nieodzownie kojarzą się z jesienią. I fioletowym kolorem, ponieważ podstawowy gatunek ma właśnie takie płatki. Intensywnie wybarwione, utrzymują się w zasadzie aż do pierwszych przymrozków. Mają typowy kształt – koszyczek kwiatostanowy złożony z „oczka” kwiatów rurkowatych i języczkowatych płatków. Astry potrzebują stosunkowo dużo wody, ale warto je posadzić – to najbardziej ozdobna jesienna roślina, w zasadzie jedna z niewielu, które urozmaicają ogród jeszcze w połowie października.
Krzewy kwitnące na fioletowo
Fioletowe kwiaty w ogrodzie – bez lilak
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć bylin, krzewów, które przez wiele lat mogą cieszyć nas swoimi fioletowymi kwiatami. Bez lilak jest najlepszym przykładem. Niektóre odmiany mają intensywnie fioletowy kolor, inne fioletowo-niebieski, delikatniejszy. Drobne kwiatki bzu zbierają się w obfite, ogromne grona. Przepięknie pachną, co czuć przy najlżejszym poruszeniu.
Bzy prowadzi się w postaci małych drzewek lub krzewów. Mają ładne liście, które utrzymują się przez cały sezon. Są bardzo zielone i błyszczące, jednak nie podobne do takich, jakie ma wawrzyn – mają bardziej sercowaty kształt jak epipremnum. Jest to roślina o niskich wymaganiach, która potrzebuje jednak dość dobrze dobranego stanowiska.
Budleja Dawida – fioletowa bylina ogrodowa
Budleja Dawida jest nazywana motylim krzewem. Wytwarza piękne, podłużne kwiatostany, które wspaniale pachną. Na dodatek wokół rośliny ciągle jest wielki ruch – przyciąga owady i motyle, co jeszcze dodaje jej uroku. Kwitnie od czerwca aż do września, czasami nawet w październiku. Niestety trzeba pamiętać o tym, że jest dość wymagająca.
Niestety budleja lubi przemarzać – wczesnowiosenne, nocne przymrozki są dla niej zgubne. Dlatego przed zimą należy ją okrywać i to bardzo starannie. Na dodatek nie przepada za przesuszeniem, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Warto jednak spróbować uprawiać ją w ogrodzie. Jest naprawdę niezwykła i każdego zauroczy swoimi nietypowymi kwiatami.