Lychnis coronaria – opis gatunku

Firletka kwiecista jest dwuletnią byliną, występującą w naturze w południowo-wschodniej Europie. Inne nazwy rośliny to firletka omszona i firletka wieńcowa. Bylina dorasta do 80 cm wysokości. Charakterystyczna, prawie biała łodyga, pokryta jest kutnerowatym owłosieniem. Również liście, obficie owłosione, przybierają srebrzysty kolor. W lipcu i w sierpniu firletka kwiecista tworzy pięciopłatkowy kwiat, o średnicy około 3 cm, wybarwiony na purpurowo. Po zakończeniu kwitnienia roślina zawiązuje podłużne owocostany, zawierające liczne nasiona.

Srebrzyście omszona firletka rośnie w pełnym nasłonecznieniu oraz w lekkim zacienieniu. Chociaż roślina jest krótkowieczna, może pozostać w ogrodzie przez kilka lat, bowiem łatwo sama się rozsiewa. Rozwija się zarówno na stanowisku umiarkowanie wilgotnym, jak i suchym. Dobrze znosi letnie upały. W naturze porasta miejsca o niewielkiej zawartości wapnia. Preferuje gleby bogate w składniki odżywcze, przepuszczalne, piaszczyste oraz piaszczysto-ilaste, o odczynie pH lekko kwaśnym, obojętnym i lekko zasadowym.

Firletka kwiecista jest mrozoodporna – wytrzymuje spadki temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. Latem nad miododajnymi kwiatami uwijają się motyle i pszczoły. Ogrodowa rabata, na której rozwija się urodziwa bylina, wywiera niezapomniane wrażenie.

Firletka omszona – uprawa i pielęgnacja, porady

Firletka kwiecista należy do grupy bylin o intensywnym wybarwieniu kwiatów, więc najefektowniej prezentuje się w większych grupach. Przy sadzeniu roślin zwróćmy uwagę na odpowiedni rozstaw, by nie okazało się, że byliny rozwijają się w zbytnim zagęszczeniu. Na 1 m kwadratowy powinno przypadać około 9 roślin. Pamiętajmy, że firletka omszona źle znosi zbyt mokre podłoże. W okresie letnim podlewamy rośliny w sposób umiarkowany, więcej wody dostarczając w czasie tworzenia kwiatostanów. Firletka najobficiej kwitnie na słonecznym stanowisku. Nie wymaga nawożenia.

Pielęgnacja rośliny:

  • systematyczne usuwamy przekwitłe kwiaty, co przedłuży kwitnienie byliny,
  • firletka kwiecista odporna jest na choroby grzybowe oraz atak szkodników. Problemem mogą okazać się ślimaki, żerujące na liściach,
  • bylina jest mrozoodporna, jednak sadzonki warto zabezpieczyć przed zimowym spadkiem temperatury, okrywając je, np. stroiszem.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Rozmnażanie firletek odbywa się poprzez nasiona, wysiewane na wiosnę do rozsadników. Sadzonki wysadzamy na rabatki na przełomie sierpnia i września. Kwiaty pojawią się w drugim roku uprawy. Firletka kwiecista łatwo rozsiewa się sama, po zakończonym kwitnieniu. Dobrze znosi przesadzanie. Możemy również rozmnożyć bylinę przez podział rozrośniętej kępy.

Firletka wieńcowa - najciekawsze odmiany

Dekoracyjna ogrodowa firletka kwiecista nadaje się do tworzenia roślinnych kompozycji na bylinowych rabatach oraz w ogrodach skalnych. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w towarzystwie złocistych krwawników i białych złocieni wielkich. Wykorzystywana jest również na kwiat cięty.

Firletka kwiecista ‘Alba’ to odmiana biała. Bylina tworzy białe okazałe kwiaty, na szczycie srebrzystych owłosionych łodyg, które wyrastają z szerokiej rozety białawych liści. Rośliny najpiękniej prezentują się w większych grupach. Odmianę cechuje łatwa uprawa i bezproblemowa pielęgnacja.

Firletka kwiecista ‘Angel’s Blush’ – jest jedną z piękniejszych odmian. Wyróżnia się delikatnymi kwiatami, o śnieżnobiałych płatkach, które u podstawy stają się różowe. Firletka kwitnie w lipcu i w sierpniu. Jest miododajna. Motyle i pszczoły pozyskujące z kwiatów nektar, dodają letnim rabatom uroku. Podobnie jak u typowego gatunku, odmiana ‘Angel’s Blush’ obficie kwitnie na słonecznym stanowisku. Łatwo się sama rozsiewa, więc możemy pozyskiwać nowe okazy przez wiele lat. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i gatunków firletki.

Firletka kwiecista ‘Atrosanguinea’ – tobylina o jaskrawoczerwonych kwiatach, pojawiających się w lipcu i w sierpniu, na omszonej wysokiej łodydze. Ozdobą rośliny są także srebrzyste omszone liście. Firletka rozwija się najlepiej na słonecznym stanowisku, osiągając wysokość około 90 cm. Na jeden metr kwadratowy powinno przypadać około 5 roślin, bowiem dekoracyjna bylina dość mocno się rozrasta, tworząc efektowną barwna grupę. Odmiana znajduje zastosowanie na bylinowych rabatach, w luźnych nasadzeniach w ogrodach naturalistycznych oraz na kwietnych łąkach.

Firletka kwiecista ‘Blych’ – jest piękną odmianą o ciemnoczerwonych kwiatach, tworzonych na prostych łodygach od czerwca do końca sierpnia. Liście i łodygi pokrywa miękki srebrzysty kutner, kontrastujący z mocno wybarwionymi kwiatostanami. Bylina osiąga wysokość około 70 cm. Preferuje stanowisko w pełni nasłonecznione oraz podłoże piaszczyste i piaszczysto-ilaste. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów, przedłuży kwitnienie. Odmiana nie jest zagrożona chorobami, jednak problemem mogą okazać się ślimaki. Rośliny zdobią przydomowe ogrody, nadają się również do uprawy w doniczkach – na słonecznych tarasach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny