Firmy ogrodnicze i projektujące ogrody - porady, opinie, oferta

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu nie jest prostą sprawą. Wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Choć można wykonać to samodzielnie, czasem lepiej zdać się na specjalistów w tej dziedzinie. Chodzi oczywiście o firmy projektujące ogrody oraz przedsiębiorstwa zajmujące się kompleksowym wykonaniem prac. Przedstawiamy ich charakterystykę i ofertę.

Firmy projektujące ogrody

Na początek zajmiemy się projektantami i architektami krajobrazu. Zakładanie ogrodu rozpoczyna się od sporządzenia dokładnego projektu. Bez niego bardzo ciężko wszystko dokładnie rozplanować. Profesjonalne firmy projektujące ogrody tworzą taki schemat w oparciu o kilka czynników. Pod uwagę biorą przede wszystkim oczekiwania klienta. Następnie styl architektoniczny domu i całego otoczenia. Oferty architektów oferują też analizę terenu, na którym ma powstać ogród. Czy są na nim rośliny, których nie trzeba wycinać, jakie są naturalne elementy itp. Następne dostosowują wizję klienta do zastanych warunków. Warto też wiedzieć, że ogród może powstać w różnych stylach. Może być to wersja rustykalna, wiejska nowoczesna, możliwości jest wiele.

Co zawiera dobrze wykonany projekt ogrodu? Po pierwsze są na nim rozrysowane wszystkie ścieżki i sektory działki. Widoczne jest rozmieszczenie wszelkich stałych ozdób, altan czy oczek wodnych. Najważniejsze jest jednak ułożenie rabat i wytyczenie miejsc gdzie będą rosły drzewa i krzewy. Co ciekawe każda roślina przeznaczona do zasadzenia jest opisana po polsku i po łacinie. Pierwszy projekt jest koncepcją wstępną. Jeszcze może ulec zmianie, jeśli klient ma nieco inne oczekiwania. Dopiero druga wersja jest już ostateczna i zostanie wprowadzona w życie.

Powyższe elementy to nie wszystko, co jest zawarte w projekcie. Profesjonalne firmy projektujące ogrody oferują również różnego rodzaju rzuty w skali. Pokazują jak działka będzie wyglądała po zakończonych pracach. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy nawet zobaczyć wizualizację trójwymiarową. Dokładnie tak samo jest w przypadku projektowania wszelkich nawierzchni takich jak ścieżki, podjazdy czy tarasy. Oczywiście do projektu jest dołączony szczegółowy kosztorys. W jego skład wchodzą ceny roślin, materiałów na chodniki itp.

Firma ogrodnicza – realizacja projektu

Firma ogrodnicza skupia się na realizacji projektu architekta krajobrazu. Bardzo często się zdarza, że w skład oferty takiego przedsiębiorstwa wchodzą prace projektowe. To duże ułatwienie dla klienta, nie musi szukać osobnych wykonawców. Wszystkim zajmie się jedna, profesjonalna firma. Taka, dla, której ogrodnictwo nie ma żadnych tajemnic. Przechodząc już do właściwych prac, początkiem jest przygotowanie terenu. Chodzi tu o usuwanie niepotrzebnych roślin, karczowanie drzew i krzewów. Następnym krokiem jest wyrównanie terenu i wszelkie prace ziemne takie jak chociażby korytowanie. Dopiero po tym pracownicy przechodzą do wytyczenia ścieżek i montażu drenażu.

Oferty firm ogrodniczych zawierają też kolejne elementy. W zakresie prac wymienia się wykonanie oświetlenia i uruchomienie automatycznego systemu nawadniania. Zakładanie ogrodu to też oczywiście nasadzenia roślin na rabatach, drzew i krzewów. Poza tym możemy liczyć na zakładanie trawników z siewu lub rolki. Dobra firma ogrodnicza udzieli nam również cennych wskazówek. Dotyczących przede wszystkie tego, jakie wymagania mają wybrane przez nas rośliny. Dowiemy się jak o nie dbać by rosły prawidłowo. Jednakże ogrodnictwo nie sprowadza się jedynie do tworzenia ogrodu od podstaw. Toteż oferta dobrego przedsiębiorstwa nie skupia się wyłącznie na tym.

Firma ogrodnicza świadczy też usługi pielęgnacyjne. Jedną z nich jest rozpoznawanie i zwalczanie chorób roślin ozdobnych oraz owocujących. Profesjonaliści zajmują się również walką ze szkodnikami grasującymi w ogrodzie. Najczęściej są to owady, gryzonie, krety i ślimaki. Typowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w ofercie opisywanych firm jest dbanie o trawnik. Składa się z takich czynności jak areacja, wertykulacja, regeneracja i oczywiście koszenie. Równie ważne prace to cięcie żywopłotów, drzew i krzewów. Ogrodnictwo to również usuwanie chwastów, podlewanie i nawożenie. Wszystkim tym zajmuje się firma ogrodnicza.