Flebodium złociste (Phlebodium aureum) – kilka słów o gatunku

Flebodium złociste naturalnie można spotkać na Hawajach i Karaibach, pojawia się w gdzieniegdzie także w Ameryce Południowej. W naturze to naprawdę ogromne rośliny, które zachwycają kolorem i pokrojem liści. U nas nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej – są mniejsze, ale nadal wspaniale się prezentują. Paproć złocista wytwarza grube, pokryte łuskami kłącze, które przybiera złocisty kolor. Z tego względu roślina naprawdę przepięknie się prezentuje, jest wyjątkowo godna uwagi. Uroku dodają jej oczywiście także liście. Paprotka jest bardzo dekoracyjna, jej liście są błyszczące i bardzo silnie powcinane, dlatego ładnie się prezentują. Są osadzone na długich i cienkich ogonkach, dlatego przewieszają się silnie.

Liście są zielone lub błękitnozielone. Na ich spodzie pojawiają się złociste zarodnie, które mogą posłużyć się do rozmnażania rośliny. Paprotka w uprawie osiąga około 100 cm długości, może więc potrzebować naprawdę sporo miejsca. Nie kwitnie, jest jednak bardzo atrakcyjna z liści, ładnie prezentuje się przez cały rok. Świetnie sprawdza się na wysokich kwietnikach i w wiszących koszach.

Flebodium złociste – wymagania paproci


Jeśli chodzi o warunki uprawne, flebodium złociste nie różni się zasadniczo od innych paprotek. Oczywiście najważniejszym wymaganiem jest dostatecznie wilgotne podłoże i powietrze. Paproć złocista lubi mieć zawsze lekko mokrą glebę – ale tylko lekko, nadmiar wody może być szkodliwy dla delikatnych korzeni. Dobrze sprawdza się mieszanka podłoża do kwiatów doniczkowych z torfem i drobnym piaskiem. Takie podłoże odpowiednio długo będzie utrzymywało wilgoć.

Roślina lubi jasne stanowiska, chociaż preferuje raczej rozproszone światło. Ładne, duże liście mogą być podatne na oparzenia od bezpośredniego nasłonecznienia. Zresztą, w bardzo nasłonecznionym miejscu może zbyt szybko przesuszać się podłoże. Dlatego dla flebodium złocistego powinno się znaleźć miejsce na odległej ścianie lub wysokim kwietniku. Paprotka nie może stać w pobliżu kaloryferów i przeciągów, dlatego parapety okien nie są dla nich najlepszą opcją.

Podlewanie flebodium nie jest wymagające. Paproć flebodium (phlebodium) to świetna roslina, której pielęgnacja nie jest wymagająca
Flebodium - domowa paprotka o drobnych liściach - uprawa, pielęgnacja, ciekawostki

Optymalna temperatura do uprawy to 24 stopnie, zimą należy przestawić doniczkę do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 13-18 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura dla flebodium to 10 stopni. Poniżej tej wartości roślina marnieje.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Phlebodium aureum podlewanie krok po kroku

W uprawie flebodium złocistego nie można zaniedbać podlewania. W zasadzie roślinę należy nawadniać 3 razy w tygodniu, zwłaszcza, jeśli jest gorąco i woda szybko paruje. Podłoże ciągle powinno być lekko wilgotne i nie należy dopuścić do przesuszenia, ponieważ wtedy zasychają końcówki liści. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Wystarczy 1w tygodniu podać roślinie niewielką ilość wody.

Ponadto paproć złocista potrzebuje także nawilżania powietrza. Suche powietrze także przyczynia się do zasychania liści. W upalne dni należy zraszać roślinę codziennie, kiedy jest chłodniej można robić to co drugi dzień. Dzięki temu flebodium będzie się ładnie rozwijać.

Pielęgnacja flebodium złocistego – nawożenie i przesadzanie

Flebodium lubi mieć ciasno w doniczce, jednak co dwa lata należy przesadzać je do doniczki o rozmiar większej. Przesadzanie robi się wiosną, zanim jeszcze na dobre ruszy wegetacja. Warto od razu wymienić glebę i dołożyć nową porcję przefermentowanego torfu.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Poza tym roślina powinna być regularnie nawożona. Najlepiej reaguje na preparaty nawozowe płynne, które rozcieńcza się w wodzie w czasie podlewania. Nawozy podaje się raz na dwa tygodnie. Można zastosować uniwersalny nawóz mineralny lub sięgnąć po specjalistyczne środki do pielęgnacji paproci. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie nabłyszczać liści flebodium! To może zabić roślinę – nabłyszczacz hamuje fotosyntezę w komórkach liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny