Floks gwiaździsty – uprawa w gruncie i w pojemnikach

Phlox drummondii należy do rodziny roślin wielosiłowatych, z rzędu wrzosowatych. Dorasta do około 40 cm wysokości. Na rozgałęzionej, lekko owłosionych pędach występują czerwone talerzykowate kwiaty, ujęte w wierzchotki. Charakteryzuje je pięciopłatkowa gwieździście postrzępiona korona, dzięki czemu niewielkie kwiatuszki zyskują oryginalny wygląd. Płożące się pędy otaczają lancetowate soczyście zielone liście. Nasiona floksów wysiewa się w marcu w inspektach i szklarniach, a siewki powinny trafić do ogrodu po wiosennych przymrozkach, w połowie maja. Sadzimy je w rozstawie około 20 cm. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o floksach.

Floksy jednoroczne Drummonda najlepiej prezentują się na słonecznych stanowiskach, sprzyjających kwitnieniu i pięknemu wybarwieniu się kwiatów. Preferują żyzną glebę, umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną, o lekko kwaśnym odczynie pH. W czasie letnich upałów musimy zadbać o regularne podlewanie roślin. Kwitnący floks Drummonda tworzy barwny kobierzec, zdobiący ogród od czerwca do września. Przycinanie roślin po zakończeniu kwitnienia, zapewni w niedługim czasie ponowne pojawienie się obfitości kwiatów.

Płomyk Drummonda nadaje się do uprawy w pojemnikach. Ważną kwestią jest zapewnienie roślinom stale wilgotnego podłoża. Chociaż floksy lubią stanowiska słoneczne, w wypadku nasadzeń w doniczkach i skrzynkach, w czasie upałów, warto przestawić kwiaty na drugą część dnia w miejsca zacienione. Uprawa nie sprawia większych problemów, bowiem floks gwiaździsty odporny jest na choroby i szkodniki. Zbyt mokre podłoże grozi pojawieniem się chorób grzybowych. A może zainteresuje cię także artykuł o floksie kanadyjskim?

Floks Drummonda to jeden z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Jest niewysoki i jednoroczny, wymaga regularnego podlewania.
Floks drummonda gwiaździsty - uprawa i pielęgnacja jednorocznego kwiatu ogrodowego

Floks Drummonda - odmiany

Uprawa odmian płomyka Drummonda umożliwia uzyskanie roślin o zróżnicowanej wysokości i wielu barwach płatków – białych, różowych, fioletowych, dwubarwnych i z oczkiem. Odmiany floksów dzielą się na kwiaty o płatkach szerokich i zaokrąglonych oraz na odmiany o płatkach wydłużonych i ząbkowato postrzępionych – gwiaździstych. Niskie odmiany stosuje się na obwódki rabatek, pięknie prezentują się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Wyższe floksy tworzą wspaniałe kompozycje samodzielnie i w towarzystwie innych roślin. Zastosowane na kwiaty cięte, utrzymują świeżość przez około 2 tygodnie. Sprawdź także artykuł z inspiracjami na byliny ogrodowe.

Nawozy - sprawdź cenę

Ze względu na siłę wzrostu floks Drummonda dzielony jest na trzy grupy:

  1. Floks wysoki, dorastający do 60 cm, odmiany ‘Gigantea’,
  2. Floks wielkokwiatowy, osiągający około 30 cm – odmiany ‘Grandiflora’
  3. Floks niski, dorastający do 15-20 cm, odmiany ‘Nana compacta’.

Atrakcyjną odmianą floksów gwiaździstych jest floks Drummonda ‘Twinkle’, który osiąga wysokość około 10 cm. Jest rośliną o krzaczastym pokroju. Gwiaździste kwiaty posiadają wąskie i postrzępione płatki. Natomiast floks wielkokwiatowy ‘Grammy Pink/White’ jest rośliną o dwubarwnych czerwono-białych płatkach. Kwitnie przez cały sezon ogrodniczy. A może zainteresują cię także te artykuły o piwoniach?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny