Floks szydlasty (Phlox subulata) – wdzięczna roślina okrywowa

Floks szydlasty (Phlox subulata) to jedna z najpiękniejszych roślin późnowiosennego ogrodu. Kwiaty floksy od dawna znane są ze swojej urody i były wykorzystywane w wazonach. I słusznie – są zachwycające. Tworzą gęste baldachogrona z drobnych, pięciopłatkowych kwiatów. Te mają zaokrąglone płatki, które układają się promieniście. W jednym gronie znajduje się co najmniej kilkanaście kwiatów, dzięki czemu w okresie od kwietnia do początku czerwca cały ogród jest kolorowy. Odmiany floksów różnią się od siebie przede wszystkim kolorem – kwiaty mogą być intensywnie różowe, purpurowe, fioletowe lub czerwone. Bardzo rzadko zdarzają się białe floksy skalne i ogrodowe.

Floks płomyk szydlasty ładnie prezentuje się także poza okresem kwitnienia. Pozostają poduszkowate, rozłożyste kępy liści, które rzadko przekraczają 10-15 cm. Dzięki temu floksy są idealne do ogrodów skalnych. Ich cienkie, igiełkowate liście mają ogromny urok, a bardzo intensywny kolor zieleni sprawia, że są świetnym tłem dla gatunków kwitnących latem. Floks szydlasty jest zimozielony, bardzo odporny na mróz i dobrze radzi sobie z chorobami i szkodnikami. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, przeczytaj także ten artykuł o bylinach ogrodowych.

Odmiany floksa szydlastego

Floks szydlasty (Phlox subulata) doczekał się mnóstwa bardzo ciekawych kwiatów. Często stosuje się białe odmiany (‘ Amazing Grace’, ‘Bawaria’) ponieważ dobrze współgrają z innymi gatunkami i świetnie sprawdzają się na rabacie lub w ogrodzie skalnym. Dużym powodzeniem cieszą się różowe odmiany, jak ‘Temiskaming’, czy ‘Atropurpurea’. Mają ciepłe, delikatne kolory i wspaniale wyglądają na obwódkach.

Jednak najbardziej popularne odmiany floksów to te, które zachwycają intensywnością koloru kwiatów. Są to przede wszystkim ciemnofioletowe (‘Purple Beauty’) lub czerwone (‘Scarlet Flame’, ‘Red Wings’) odmiany, które zazwyczaj grają pierwsze skrzypce na rabatach – to one najbardziej rzucają się w oczy. Ostatnio na rynku pojawiły się nasiona floksów niebieskich. Najpiękniej prezentują się dwie błękitne odmiany – ‘Emerald Cushion Blue’ i ‘G.F. Wilson’. Bardzo ciekawie prezentują się także dwubarwne, z czerwonym lub koralowym prążkiem przez środek płatków – ‘Coral Eye’ i ‘Candy Stripes’. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu rośliny na skalniak?

Floks szydlasty nie wymaga zbyt zaawansowanej pielęgnacji. Rozmnażanie go poprzez podział kęp nie jest trudne, a uprawa nie zajmuje dużo czasu
Floks szydlasty - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady

Uprawa floksów szydlastych

Floksy szydlaste można uprawiać na dwa sposoby – z wysiewu lub poprzez sadzonki. Te drugie pozyskuje się poprzez rozdzielenie kęp wczesną wiosną i wsadzenie rośliny na stałe miejsce. Rozmnażanie jest łatwe i bardzo szybkie. Pobrane odnóżki wystarczy wstawić w glebę z torfem i pamiętać o regularnym podlewaniu. Po kilku tygodniach łodyżka się ukorzeni. Sadzonki są dostępne w sprzedaży, ich cena najczęściej oscyluje w okolicy od kilku do kilkunastu złotych. Należy jednak pamiętać, że roślina najlepiej wygląda w większym zagęszczeniu, więc trzeba kupić kilka sztuk floksów. Sadzonki wysadza się na stałe miejsce w rozstawie 20-30 cm.

W ogrodzie świetnie sprawdza się uprawa z nasion. Nasiona floksów wysiewa się do inspektów późną jesienią. W maju sadzonki są już na tyle duże, że można wysadzić je na stałe miejsce. Cena nasion jest bardzo niska – opakowanie, które pozwala na wyhodowanie kilkunastu roślin kosztuje 4-5 zł. Phlox subulata to gatunek mrozoodporny, jednak może przemarzać w mroźne zimy i bywa dość kapryśny. Dlatego należy wysadzić rośliny dopiero, kiedy są dobrze rozwinięte i kiedy minie ryzyko pojawienia się przymrozków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także artykuł o jałowcu płożącym w ogrodzie.

Nawozy - sprawdź cenę

Floks szydlasty w ogrodzie - wymagania

Zarówno floksy skalne, jak i sadzone na rabatach, nie mają dużo wymagań. Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie im mocno nasłonecznionego stanowiska. W półcieniu będą źle kwitły, staną się mocno przerzedzone. Kwiaty floksy potrzebują żyznego, przepuszczalnego podłoża. Dobrze radzą sobie w większości gleb ogrodowych i nie mają wygórowanych potrzeb w stosunku do wody. Bardzo dobrze znoszą przejściową suszę, chociaż najpiękniej wyglądają i są najbujniejsze, jeśli są regularnie podlewane.

Chociaż floksy szydlaste uchodzą za rośliny odporne na choroby i szkodniki, w niesprzyjających warunkach mogą zacząć chorować. Stają się słabe i bardziej wrażliwe. Zacienione miejsce najczęściej skutkuje rozwijaniem się patogenów grzybowych. Z tego względu w przypadku floksów warto zastosować prewencyjne opryski fungicydami przeznaczonymi do użytku amatorskiego. Sprawdzą się wszystkie środki do ogrodowych roślin kwitnących. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach letnich.

Warto także pamiętać o regularnym odchwaszczaniu. Po przekwitnięciu floksy należy nisko przyciąć. Roślina dość dobrze zimuje, jednak na wszelki wypadek należy ją okryć świerkowymi gałęziami lub agrowłókniną. W mroźne, bezśnieżne zimy kępy floksów mogą przemarzać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny