Floksy płożące - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady
W języku łacińskim nazwa tej byliny z rodziny wiesiołkowatych – Phlox oznacza płomień. Floksy rzeczywiście mogą kojarzyć się z ognikami pokrywającymi rabatki kwiatami o intensywnych kolorach. W stanie naturalnym niewysokie rośliny spotykane są głównie na obszarach Ameryki Północnej. Upodobały sobie zwłaszcza tereny skaliste oraz łąki i lasy. W Polsce dekoracyjne gatunki i odmiany floksów cenione są za obfitość kwiatów i szerokie zastosowanie - na rabaty w ogrodzie, do zadarniania wolnych przestrzeni, do obsadzania skarp, oczek wodnych oraz do nasadzenia w pojemnikach.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o floksach.
Płomyk szydlasty – uprawa i pielęgnacja
Phlox subulata – floks szydlasty o nazwie synonimicznej płomyk szydlasty jest płożącym gatunkiem byliny dorastającej do 10 cm wysokości. Dekoracyjne kwiaty pojawiają się wiosną, w kwietniu i w maju, a wówczas rośliny zadarniają przestrzeń w ogrodzie, tworząc białe, różowe i fioletowe kobierce. Floks płożący posiada szeroko rozłożone płatki oraz wąskie, ostro zakończone zimozielone listki, przywodzące na myśl szydło – stąd nazwa gatunku. Floksy szydlaste (Phlox subulata) to gatunek wart rozważenia do uprawy w ogrodzie.
Uprawa floksów nie przysparza problemów. Płomyk szydlasty nie jest rośliną wymagającą. Preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowiska, sprzyjające obfitemu kwitnieniu. Dobrze rośnie w przepuszczalnej glebie. Byliny sadzimy w niedużych grupkach. Na 1 m2 powinno przypadać około 11 roślin. Pielęgnacja floksów oznacza ich podlewanie w czasie suszy, odchwaszczanie stanowiska oraz zasilanie nawozami wieloskładnikowymi porą letnią. Przycinanie przekwitłych kwiatów umożliwi rozwój nowych pędów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o floksie szydlastym (Phlox subulata).
Floks szydlasty można samodzielnie rozmnożyć. Najlepszą metodą jest dzielenie bryły korzeniowej. Możemy także wykorzystać sadzonki pędowe i korzeniowe. Wszystkie zabiegi wykonujemy na wiosnę lub jesienią. Na większą skalę można wysiać nasiona floksów, by otrzymać sadzonki wybranej odmiany. Kulisty owoc w kształcie torebki mieści nasiona.
Floks płożący – odmiany
Płomyk ‘Candy Stripes’ jest płożącą się odmianą, osiągającą 10 cm wysokości. Kłujące liście w kształcie szydła są zimozielone. Wiosną, w kwietniu i maju, roślina obficie kwitnie, wytwarzając mnóstwo białych pachnących kwiatów, z różowymi kreskami na płatkach. Floksy na skalniak w efektowny sposób uzupełniają i wzbogacają rosnącą roślinność. Piękny kobierzec białych floksów uzyskamy, sadząc je na niewielkiej przestrzeni, którą szybko zadarnią. Przycinanie przywiędłych kwiatów spowoduje rozwój młodych pędów i pojawienie się coraz liczniejszych kwiatów. A może zainteresuje cię także artykuł o floksie kanadyjskim?
Floks płożący odmiany ‘Scarlet Flame’ wyróżnia się jaskrawymi, intensywnie czerwonymi kwiatkami, pojawiającymi się w kwietniu i w maju. Ostre wąskie liście nie są w pełni zimozielone. Floksy na skalniak oraz do zadarniania przestrzeni ogrodowej zwrócą uwagę swoim ognistym zabarwieniem, bowiem tworzą roślinne przepiękne dywany. Atrakcyjnie prezentują się również sadzone między kamieniami, przy oczkach wodnych lub zastosowane na murki kwiatowe. Sprawdź także artykuł z inspiracjami na byliny ogrodowe.
Dekoracyjnymi odmianami floksów szydlastych są również:
- Floks szydlasty ‘Ronsdorfer Schone’ – dorastający do 15 cm. Odmiana wyróżnia się obfitością kwiatów o kolorze łososioworóżowym.
- Płomyk szydlasty ‘Purple Beauty’ – jest wspaniałą rośliną płożącą, o ciemnych purpurowofioletowych kwiatach.
- Czerwony floks ‘Mc Daniel’s Cushion’ – dwukrotnie kwitnie, zachwycając obfitością czerwonych kwiatów w kwietniu i w maju oraz w sierpniu i we wrześniu. A może zainteresują cię także te artykuły o piwoniach?