Tunel foliowy

Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni, trochę słońca i odpowiednie warunki. Aby takie stworzyć warto zaopatrzyć się w tunel foliowy, pełniący funkcję ogrodowej szklarni. Ale jak wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy?

Tunel ogrodowy – niski czy wysoki?

To, który spośród tuneli będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i oczekiwań. Tunel niski to niewielka konstrukcja, której wysokość nie przekracza 1,5 metra. Oznacza to, że nie ma możliwości wykonywania prac ogrodowych w jej wnętrzu. Pielęgnacja roślin jest więc możliwa jeszcze przed założeniem tunelu, a następnie dopiero po jego demontażu. Trzeba jednak przyznać, że zaletą tego rodzaju tuneli jest stosunkowo niska cena i duża dostępność –  takie akcesoria można kupić za kilkadziesiąt złotych w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Tunel wysoki jest podobną konstrukcją, jednak jego wysokość przekracza 180 cm. Oznacza to, że można w nim hodować wyższe rośliny, ale przede wszystkim można się w nim swobodnie poruszać i pielęgnować warzywa i owoce przez cały okres ich wzrostu.

Konstrukcja z metalu czy z tworzyw sztucznych?

Powierzchnia każdego tunelu ogrodowego jest wykonana z folii, jednak poszczególne modele różnią się od siebie materiałem, z jakiego wyprodukowano konstrukcję nośną tunelu. Tunele foliowe wykonane z tworzywa sztucznego i rurek PCV zyskują na popularności. Tego rodzaju konstrukcje są lekkie i trwałe. Równie ważne jest to, że nie korodują i są odporne na duże wahania temperatur. Należy jednak pamiętać, że to co jest zaletą, bywa również wadą – lekka konstrukcja jest łatwa w przenoszeniu i transportowaniu, ale równie łatwa do zniszczenia przez wiatr i gwałtowne opady. Z tego powodu wielu ogrodników wybiera tunele o metalowej konstrukcji, które choć cięższe i droższe, w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się bardzo dobrze.

Tunel foliowy

Poszycie tunelu – jaką folię wybrać?

Jeszcze przed zakupem tunelu, warto zwrócić uwagę na to, jakim rodzajem folii został on pokryty. Zapoznając się z ofertą sklepów ogrodniczych zauważysz, że do wyboru masz dwa warianty. Pierwszy z nich to folia perforowana. Jak sama nazwa wskazuje, folia ta posiada drobne otworki, które umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki temu rośliny są mniej narażone na ataki grzybów i wirusów, jednak tego typu konstrukcje nie utrzymują wysokich temperatur tak dobrze, jak tunele z folią bez perforacji. Tunele wykonane z folii o jednolitej powierzchni bez dziurek dobrze utrzymują wilgoć oraz wysoką temperaturę wewnątrz tunelu, jednak wymagają regularnego wietrzenia – oznacza to, że są odpowiednią propozycją dla osób, które odwiedzają swój ogród każdego dnia.

Sprawdź ofertę folii tunelowych w Rolmarkecie >>

Te kilka podstawowych informacji powinno Ci pomóc w szybkim wyborze najlepszego tunelu. Jeżeli jesteś początkującym entuzjastą hodowli roślin, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc doświadczony personel sklepu ogrodniczego – w końcu to właśnie sprzedawcy znają swoje produkty najlepiej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny