Forsycja - charakterystyka, sadzenie, przycinanie, porady

Każdemu kojarzą się piękne, kwitnące wiosną na żółto krzewy ozdobne posadzone w parkach, zieleni miejskiej czy w ogrodach. Ten łatwy w uprawie, mrozoodporny krzew zdobi małe i duże ogrody. Dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na formowane i nieformowane żywopłoty. Kwitnące gałązki można postawić w domu w wazonie. Przedstawiamy opis tego pięknego krzewu. Podpowiemy kiedy należy sadzić i przycinać forsycję oraz na czym polega jej uprawa, nawożenie i kiedy przypada najlepszy termin sadzenia. Wyjaśnimy czy można uprawiać forsycję w doniczce.

Forsycja - popularny krzew ozdobny - zastosowanie, opis i zdjęcia

Opis forsycji można zacząć od tego, że jest to popularny krzew, który wiosną kwitnie w kolorze żółtym. Żółte kwiaty forsycji zdobią przydomowe ogrody i miejskie parki. Krzew ten sprawdza się również do tworzenia szpalerów i żywopłotów oraz do sadzenia pojedynczo. Dobrze reaguje na przycinanie, dlatego sprawdza się w żywopłotach formowanych. Świetnie wygląda w ogrodach naturalistycznych lub w stylu wiejskim.

Forsycja ogrodowa kwitnie w marcu i kwietniu jeszcze przed zawiązaniem się liści. Jej gałązki obsypują się małymi, żółtymi kwiatami. Jest to jeden z krzewów, które kwitnie najwcześniej i stanowi ozdobę wczesną wiosną. Forsycja jest rośliną wabiącą motyle.

Forsycja sprawdza się również jako kwiat cięty. Warto ścinać pąki, które w wazonie rozwiną się w ciągu 10 dni. Jako roślina ogrodowa nadaje się zarówno do małych jak i do dużych ogrodów. Forsycja tworzy piękne, ozdobne żywopłoty zarówno formowane jak i nieformowane.

Z uwagi na duży wzrost, forsycja nie nadaje się do uprawy w doniczce na przykład jako ozdoba tarasu. Pojemnik musi być bardzo duży, a i tak może dojść do przesuszenia korzeni. W ogrodach skalnych lub w pojemnikach można sadzić odmianę karłowatą MARÉE D'OR 'Courtasol'. Co ciekawe forsycję uprawia się w doniczce jako drzewko bonsai. Krzew należy przesadzać co 2 lata, ale uprawa bonsai nie sprawia większych trudności.

Forsycja ogrodowa - uprawa i przycinanie

Wymagania, stanowisko i gleba

Forsycja lubi żyzną, przepuszczalną i lekką glebę o umiarkowanej wilgotności. Najlepszy dla forsycji jest odczyn od 6,8 do 7,7 pH. Na glebie suchej, piaszczystej lub gliniastej jej liście będą szybko usychać. Nieodpowiednia jest również gleba zawierająca zbyt dużo wapnia i zatrzymująca wodę. Dla forsycji najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale da radę sobie także w półcieniu.

Forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością. Jednak warto wybrać dla niej stanowisko zaciszne i osłonięte od mroźnego wiatru. W czasie mroźnych zim forsycja może przemarzać, choć zdarza się to bardzo rzadko.

Nawożenie i podlewanie

Forsycja najlepiej sadzić na glebie lekko wilgotnej. Stanowisko suche lub gliniasta, czy też piaszczysta gleba sprawi, że liście rośliny mogą usychać, szczególnie że forsycja ma płytki system korzeniowy. Dlatego też ziemię wokół forsycji należy ściółkować, aby zatrzymać wilgoć w glebie. Posadzona na odpowiednio wilgotnej glebie dojrzała forsycja nie wymaga podlewania, z wyjątkiem okresów bardzo wysokich temperatur, kiedy to podlewamy krzew co 2 - 3 dni. Młode krzewy w fazie wzrostu podlewamy obficie i regularnie, częściej w czasie upałów.

Posadzona w odpowiednio zasobnej glebie forsycja nie wymaga nawożenia, choć umiarkowane nawożenie poprawia kondycję krzewu. Jeśli zauważymy, że krzew nie rozwija się prawidłowo, warto zmieszać z ziemią pod rośliną trochę nawozu, szczególnie zawierającego fosfor. Nawozimy wczesną wiosną. Jeśli zabieg ten nie poprawiła stanu rośliny, powtarzamy nawożenie w maju.

Kiedy sadzić forsycję

Rozmnażanie forsycji jest bardzo łatwe. Można do tego wykorzystać sadzonki pędowe. Przycięte pędy zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w wilgotnej ziemi. Do końca sezonu sadzonki powinny się ukorzenić.

Możemy również zakupić sadzonki w doniczce. Najlepszy termin sadzenia przypada wczesną wiosną lub niezbyt późną jesienią. Warto wybrać taki termin sadzenia, kiedy ziemia jest nasycona wilgocią, gdyż wtedy roślina łatwiej się ukorzeni i szybciej rośnie. Niektórzy ogrodnicy sadzą forsycję również w środku lata i często się to udaje, gdyż forsycja nie jest rośliną wymagającą. Warto jednak pamiętać, aby nie wybierać terminu sadzenia, gdy jest sucho i panuje upał. Jeśli tworzymy żywopłot z forsycji, sadzonki powinny być zasadzone w odległości 50 cm od siebie.

Jak i kiedy należy przycinać forsycję

Przycinanie forsycji jest konieczne, gdyż długo nie przycinana przybiera nieregularny pokrój. Ponadto kwitnie tylko na wierzchołkowych gałązkach, zaś dół krzewu ogołaca się. Tylko prawidłowe cięcie forsycji zapewnia piękne kwitnienie latami.

Warto wiedzieć, że forsycja kwitnie na starych gałęziach zeszłorocznych. Dlatego też pierwsze, wiosenne cięcie forsycji należy przeprowadzać dopiero po przekwitnięciu. Należy wtedy śmiało przycinać gałązki na długości kilkanaście a nawet kilkadziesiąt cm, aż do uzyskania pożądanego kształtu krzewu. Roślina wypuści nowe odgałęzienia i na nich w kolejnym roku pojawią się kwiaty. U starszych krzewów, można ścinać całe stare gałęzie.

Jeśli cięcie forsycji zostało zaniedbane przez kilka sezonów, krzew może przestać kwitnąć. W takim przypadku można uratować roślinę przycinając ją do wysokości około 20 cm zostawiając najzdrowsze pędy.

Zdarza się, że wiosenne przymrozki mogą pojawić się w okresie kwitnienia forsycji. Sposobem ratowania przemarzniętego krzewu jest przycinanie zmarzniętych gałązek. Należy jednak poczekać z cięciem do późnej wiosny lub wczesnego lata, aby roślina się zregenerowała.