Forsycja - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie krok po kroku
Forsycja, znana również jako forsycja pospolita, to krzewy ozdobne, które cieszą się popularnością zarówno w uprawie w ogrodzie, jak i w parkach czy przestrzeniach zielonych. Do najbardziej znanych odmian należą forsycja pośrednia, forsycja maluch czy forsycja zwisła, ale obecnie na rynku jest ich o wiele więcej. Warto tu wspomnieć, że forsycja europejska jest obecnie pod ochroną. Zarówno sadzenie, rozmnażanie forsycji czy cięcie forsycji, jak i inne wymagania co do jej hodowli są niewielkie i stosunkowo łatwe.
Jeśli interesują cię krzewy polecane na żywopłot, inspiracje znajdziesz w tym artykule.
Forsycja – charakterystyka i najpopularniejsze odmiany
Opis forsycji
Forsycja (forsythia vahl), znana również pod nazwą forsycja pospolita, to dość popularne współcześnie krzewy ozdobne należące do rodziny oliwkowatych pochodzące głównie z Azji. Na świecie szacuje się, że istnieje 8 gatunków tej rośliny, w tym tylko jeden pochodzi z Europy. Jest to forsycja europejska, która jest pod ochroną. Najczęściej spotykana w naszym kraju jest forsycja zwisła (forsythia suspensa) oraz forsycja pośrednia, która powstała poprzez skrzyżowanie forsycji zwisłej oraz forsycji virdissima. Najbardziej charakterystyczne dla tej rośliny jest wczesne kwitnienie, które rozpoczyna się od pierwszych ciepłych dni wiosny. Te krzewy ozdobne obsypują się wtedy charakterystycznymi żółtymi kwiatami, które zdobią cały krzew, aż do maja. Po okresie kwitnienia zaś roślina obrasta w zielone liście, które stanowią ozdobę do późnej jesieni. Forsycja dorasta nawet do 3 metrów wysokości, a jej specyfika pozwala m.in. na zastosowanie jako rośliny na żywopłoty, wystarczy prawidłowe cięcie forsycji. Stąd bardzo częste jest sadzenie forsycji w ogrodzie, w parkach i przestrzeniach miejskich, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. A może zainteresuje cię inny krzew ozdobny, czyli berberys w ogrodzie?
Forsycja - charakterystyka
Forsycja to krzewy ozdobne zrzucające liście lub wiecznie zielone o charakterystycznych żółtych, czteropłatkowych kwiatach oraz zielonych, pojedynczych i wąskich liściach o stępionych ząbkach. Niezwykłe w tym rodzaju rośliny jest to, że zanim jeszcze pojawią się liście forsycja zaczyna kwitnąć i to już w okresie marca-kwietnia. Dlatego też te krzewy ozdobne doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach oraz parkach i zieleniach miejskich. Ponadto krzew ten jest stosunkowo łatwy w uprawie, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym charakteryzuje się szybkim wzrostem. Co ciekawe forsycja europejska, która jest przedstawicielem rodzaju oraz stanowi jedyny dziko rosnący gatunek w Europie jest obecnie pod ochroną. Sprawdź także nasz artykuł: Najlepsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu, przede wszystkim krzewy liściaste.
Forsycja - krzewy ozdobne - najpopularniejsze odmiany
Na świecie istniej 8 gatunków forsycji, w tym jedynie jeden występuje naturalnie w Europie (forsycja europejska, która jest pod ochroną). Odmian tego krzewu jest niewiele, ale warto znać te najbardziej popularne i najchętniej uprawiane w naszym kraju. Dzięki temu można łatwiej podjąć decyzję o posadzeniu tej rośliny w ogrodzie. Forsycja w Polsce uprawiana jest przede wszystkich w trzech podstawowych gatunkach:
❖ Forsycja pośrednia (forsythia intermedia) – gatunek ten to mieszane krzewy ozdobne, które dorastają do 2-3 m wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są wyprostowane, przewieszające się na szczytach pędy oraz oczywiście liczne, żółte kwiaty. Forsycja pośrednia (forsythia intermedia) ma przy tym podłużne, gładkie i mocno ząbkowane na brzegach liście o jajowatym kształcie. Ten gatunek należy do najpopularniejszych w uprawie w naszym kraju. Forsycja pośrednia jest bardzo często sadzona w parkach oraz przydomowych ogrodach, w których już bardzo wczesną wiosną stanowi ozdobę dzięki pojawiającym się kwiatom. Prawidłowe cięcie forsycji pozwala na jej uprawę zarówno jako pojedynczą roślinę, jak i w grupach, np. w postaci żywopłotu. Kwitnące gałązki tego gatunku zaś często wykorzystywane są jako kwiat cięty, który charakteryzuje się długa żywotnością. Forsycja pośrednia (forsythia intermedia) ma wiele niezwykłych odmian, do których należą m.in.:
- Forsycja Maluch – to jedna z niższych odmian, dorastająca do około 1 m wysokości, której kwitnienie jest niezwykle obfite. Forsycja maluch obsypuje się gęsto kwiatami o ciemnożółtej barwie.
- Forsycja Courtacour – to również niski krzew (rośnie do 0,5-1 m wysokości), który rośnie zwarto, a jego kwiaty są duże i żółte.
- Forsycja Scpectabilis – ta odmiana charakteryzuje się obfitym i późnym kwitnieniem. Te krzewy ozdobne obsypują się ciemnożółtymi kwiatami w kwietniu oraz osiągają do 3 m wysokości.
- Forsycja Golden Times – ta roślina dorasta do 2 m wysokości i kwitnie mniej obficie niż inne odmiany.
- Forsycha Spectabilic Variegated – te krzewy ozdobne dorastają do ok. 2-3 m wysokości, a ich kwiaty są liczne w kolorze ciemnożółtym, zaś zielone liście są obrzeżone.
- Forsycja Lynwood – na pędach tej odmiany, które są sztywne i wyprostowane kwitną jasnożółte kwiaty. Roślina ta zwykle osiąga ok. 1-2 m wysokości.
❖ Forsycja koreańska (forsythia opata) – ten gatunek wydaje krzewy ozdobne dorastające do około 1,5 - 2 m wysokości. Rośliny te są zwykle uprawiane w ogrodach, naturalnie występują głównie na Półwyspie Koreańskim, do Europy zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Charakterystyczne dla tego gatunku są odstające gałęzie oraz luźny i szeroki pokrój. Forsycja koreańska kwitnie najwcześniej ze wszystkich gatunków i odmian tej rośliny, jej niewielkimi, bursztynowymi kwiatami można się cieszyć już na przełomie marca i kwietnia, aż do początków maja. Po okresie kwitnienia forsycja ta ozdabia ogród okrągłymi, jasnozielonymi liśćmi. Ponadto forsycja koreańska stanowi krzew odporny na niskie temperatury oraz posiadający niewielkie wymagania uprawowe. Do najbardziej znanych odmian tego gatunku zalicza się forsycja Kumson oraz forsycja Tetragold, czy też forsycja Marie Louise albo piękna odmiana Reseum (forsycja różowa).
❖ Forsycja zwisła (forsytia suspensa) – ten gatunek uznawany jest za najbardziej ciekawą roślinę. Forsycja zwisła dorasta zwykle do ok. 3 m wysokości, ma długie gałęzie przewieszające się, aż do ziemi. Na pędach tej odmiany wyrastają żółte kwiaty o szerokich płatkach korony. Forsycja zwisła występuje w dwóch odmianach forsycja Fortunei, która na początku ma wyprostowane pędy i dopiero później zaczynają one stawać się zwisające oraz forsycja Sieboldii o charakterystycznych, długich pędach sięgających, aż do ziemi. Inspiracje na inne krzewy ogrodowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Uprawa forsycji – sadzenie, wymagania, pielęgnacja
Sadzenie forsycji nie jest trudne i skomplikowane. Aby uprawa przyniosła pożądane efekty należy przede wszystkim zadbać o dobrej jakości sadzonki. Jeśli decydujemy się na ich zakup (np. forsycja różowa, forsycja maluch) powinny pochodzi ze sprawdzonego źródła. Forsycję najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, kiedy w glebie jest dużo wilgoci, ponieważ w tym czasie roślina najłatwiej się przyjmuje. Sadzonki zakupione w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, pamiętając o prawidłowym podlewaniu latem. Niektóre odmiany np. forsycja maluch mogą być uprawiane w dużych pojemnikach na balkonie czy tarasie.
Wymagania, jakie stawia uprawa forsycji
Forsycja, jak każda roślina posiada pewne podstawowe wymagania, które należy spełnić, aby uprawa tej rośliny dała wymagane efekty. Przede wszystkim należy pamiętać, że te krzewy ozdobne preferują stanowiska słoneczne, ale można je również sadzić w półcieniu. Trzeba mieć przy tym świadomość, że w mniej słonecznym miejscu roślina ta wyda mniej kwiatów i będzie miała mniejszy pokrój. Gleba pod uprawę rośliny powinna być wilgotna, lekka i żyzna, ponieważ na piaszczystym, suchym lub gliniastym podłożu liście bardzo często więdną a roślina marnieje. Ponadto miejsce pod uprawę forsycji powinno być zaciszne i osłonięte przed silnym wiatrem. Należy również pamiętać, że te krzewy ozdobne mają płytki system korzeniowy, co oznacza, że w czasie suszy wymagają podlewania, zwłaszcza młode egzemplarze.
Jak prawidłowo pielęgnować krzewy ozdobne?
Forsycja należy do roślin o minimalnych wymaganiach pielęgnacyjnych, do których zalicza się cięcie forsycji, podlewanie oraz nawożenie. Przede wszystkim trzeba zadbać, aby nie była poddana przeciągającej się suszy. Zwłaszcza młode krzewy tej rośliny wymagają podlewania ze względu na płytki system korzeniowy. Ponadto warto zadbać o nawożenie. Forsycję powinno się zasilać na wiosnę oraz w czerwcu nawozem do krzewów kwitnących, bądź podsypując ją kompostem. A może zainteresują cię także inspiracje na drzewa ogrodowe?
Cięcie forsycji
Jak przycinać i kiedy przycinać forsycję? Po kwitnieniu tych krzewów ozdobnych? Przed zimą? Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych tego gatunku należy przycinanie forsycji. Te krzewy ozdobne w przeciwieństwie do innych roślin nie powinny być podcinane przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, ponieważ doprowadza to do wybujałego rozrostu oraz słabego kwitnienia rośliny. Prawidłowe cięcie forsycji odbywa się po jej kwitnieniu i przed wytworzeniem liści, zwykle jest to koniec kwietnia, początek maja. Jak prawidłowo dokonywać tej operacji? Podstawowe przycinanie forsycji polega na skracaniu krótszym pędów o 1/3 długości, a dłuższych o połowę. Należy przy tym usuwać pędy które zagęszczają koronę i skierowane są do wnętrza krzewu. Ponadto co kilka lat warto dokonywać odmładzania rośliny, poprzez usunięcie kilku najstarszych pędów u samej nasady. Każdorazowo przycinanie forsycji powinno również obejmować usunięcie uszkodzonych, uschniętych i chorych pędów.
Rozmnażanie forsycji
Rozmnażanie forsycji odbywa się przede wszystkim poprzez młode pędy. Najłatwiej młode, jednoroczne gałązki znajdujące się najniżej krzewu przygiąć i przysypać ziemią. Trzeba przy tym zadbać o regularne podlewanie tak powstałego kopczyka. Już w następnym roku ukorzenioną gałązkę należy odciąć, wykopać oraz posadzić na miejsce stałe. Odcięte młode pędy forsycji można również ukorzenić poprzez pozostawienie ich na około miesiąc w wodzie, jednak tak powstałe sadzonki nieco gorzej przyjmują się na miejscu stałym. Forsycję można również rozmnożyć przez sadzonki pędowe. W tym celu wykonując cięcie forsycji w kwietniu, dzieli się pędy na fragmenty 10 centymetrowe, a ich dolną część zanurza w ukorzeniaczu. Sadzenie tak powstałych sadzonek wykonuje się umieszczając je w lekkiej i wilgotnej ziemi. Do końca sezonu rośliny powinny się ukorzenić.
Wygląd forsycji pośredniej
Sadzenie i stanowisko dla forsycji pośredniej
Pielęgnacja forsycji pośredniej
Terminy
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kiedy można sadzić? | ||||||||||||
Kiedy można przesadzać? | ||||||||||||
Kiedy należy przycinać? | ||||||||||||
Dobrze znosi przycinanie. Cięcie wykonuje się po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed rozwojem liści. |
||||||||||||
Kiedy kwitnie? | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz
do roślin kwitnących.
Nawozić raz w miesiącu. |
||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni. Na dobrym stanowisku, przy normalnych opadach deszczu, krzew może sobie sam poradzić. Podlewanie potrzebne w okresach suszy. |