Forsycja pośrednia - rodzaje, informacje, uprawa, zdjęcia
Forsycja pośrednia, tak jak i jarząb brekinia, oliwnik wąskolistny, czy też metasekwoja chińska, to roślina, która może znaleźć się w ogrodzie przydomowym. Jednak zanim ten gatunek lub jego odmiany pojawią się w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te gatunki i odmiany, czym się charakteryzują i co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji i zastosowaniu roślin.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o forsycjach.
Forsycja pośrednia (Forsythia xintermedia) - opis rośliny
Forsycja pośrednia - pochodzenie rośliny
Forsycja pośrednia - Forsythia xintermedia, to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny oliwkowatych - Oleaceae. Warto wiedzieć, że jest to rodzina pochodząca z rzędu jasnotowców - Lamiales. Do oliwkowatych zalicza się około 615 gatunków roślin, które są krzewami, drzewami i też lianami. Gatunki te rozdzielone są w 24 rodzajach.
Rośliny z tej rodziny występują naturalnie na wszystkich kontynentach, poza Ocenią oraz obszarami polarnymi, a także terenami, które znajdują się pod wpływem klimatu kontynentalnego w Ameryce Północnej i północnej części Azji. Do oliwkowatych zaliczane są zarówno rośliny ozdobne, jak i bardzo istotne rośliny użytkowe.
Jedną z tych roślin jest właśnie forsycja pośrednia - Forsythia xintermedia. Zacznijmy od tego, że forsycja pośrednia jest mieszańcem, który powstał w wyniku skrzyżowania forsycji zwisłej - Forsythia suspensa i Forsythia virdissima. Została ona wprowadzona do uprawy już w 1906 roku przez szkółkę Spath.
Forsythia xintermedia- charakterystyka rośliny
Jeśli chcemy, by w ogrodzie przydomowym znalazła się metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides, oliwnik wąskolistny - Elaeagnus angustifolia, jarząb brekinia - Sorbus torminalis, bez korlowy - Sambucus racemosa, czy też właśnie forsycja pośrednia - Forsythia xintermedia, czy też jej bardzo popularna odmiana 'Spectabilis', powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina, jak wyglądają jej liście, kwiaty, a także cały pokrój.
Zacznijmy więc od tego, że forsycja pośrednia jest krzewem, który osiąga do około 3 m wysokości i takiej samej szerokości. Początkowo oliwkowo-zielone pędy rośliny są wyprostowane, natomiast później łukowato przewisają. Co więcej, korona tej rośliny jest gęsta. Warto wiedzieć, że forsycja wypuszcza oddzielne pąki liściowe i pąki kwiatowe, które najczęściej występują na pędach dwuletnich i jednorocznych.
Kolejnym elementem rośliny są jej liście. Pojedynczy liść rośliny jest podłużnie-lancetowaty lub wąskojajowaty. Może dosięgać do około 8-12 cm długości, a górna część blaszki liściowej jest piłkowana. Sezonowe liście jesienią przebarwiają się na żółte i brązowe odcienie, choć czasami zdarzają się również liście bez jesiennych barw.
Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną częścią rośliny są jej kwiaty, które w ogrodach stanowią największą ozdobę kolorystyczną. Otóż kwiaty rośliny są duże i ciemnożółte. Pojawiają się one przed liśćmi, lecz najbardziej intensywne kwitnienie jest w okresie IV i V. Miododajne kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Owocem forsycji pośredniej są pękające dwoma klapami torebki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie forsycji.
Forsythia xintermedia- jak się uprawia i pielęgnuje te gatunki
Forsycja pośrednia - wymagania rośliny
Bez względu na to, czy w ogrodzie planujemy posadzić jarzęby brekinia - Sorbus torminalis, bzy koralowe - Sambucus racemosa, oliwniki wąskolistne - Elaeagnus angustifolia, metasekwoje chińskie - Metasequoia glyptostroboides, czy też właśnie forsycje pośrednie - Forsythia xintermedia, w pierwszej kolejności, najlepiej jeszcze przed zakupem, powinniśmy dowiedzieć się tego, jakie wymagania mają te rośliny.
Jeśli zapoznamy się z tym, jakie wymagania ma Forsythia xintermedia, czy Sambucus racemosa, zdecydowanie lepiej będziemy radzili sobie z uprawą tej rośliny. Co więcej, zapewniając odpowiednie nasłonecznienie i podłoże, nie będziemy musieli zmagać się z poważnymi chorobami, jakimi są choroby, szczególnie choroby grzybowe, wynikające najczęściej ze zbyt dużej wilgotności.
Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że forsycja pośrednia to roślina, która najlepiej radzi sobie na świeżych, przeciętnych i wilgotnych glebach, która jest zasobna, ale nie może być ona sucha. Co więcej, musimy zapewnić forsycji ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Mimo tego, że forsycja pośrednia jest odporna na mrozy, nie możemy zapominać o tym, że młode rośliny mogą przemarzać.
Forsycja pośrednia - pielęgnacja i cięcie forsycji
Poza tym, że zapewnimy naszej forsycji pośredniej odpowiednie miejsce w ogrodzie, musimy zadbać także o całą uprawę, w tym również o podlewanie i cięcie forsycji. Zacznijmy od tego, że forsycja pośrednia to roślina, która dobrze znosi konkurencję korzeniową, przez co nie ma problemu, że inne rośliny jej w jakikolwiek sposób będą zagrażały.
Przez wzgląd na to, że młode rośliny mogą przemarzać, musimy pamiętać, by na zimę osłaniać je przed mrozem. Dlatego poleca się ściółkowanie gleby lub stworzenie kopczyka, a całą koronę krzewu możemy owinąć agrowłókniną. Przejdźmy jednak do podlewania i cięcia forsycji.
Jeśli chodzi o podlewanie, powinniśmy wiedzieć, że roślina nie jest bardzo wymagająca. Jednak w pierwszych latach uprawy musimy zapewniać roślinie stałą wilgotność podłoża. Dodatkowo zaleca się też podlewanie w okresie suszy i większych upałów. Cięcie forsycji powinno się przeprowadzać regularnie, ponieważ ma ono bardzo duży wpływ na to, jak w przyszłym roku kwitnie roślina. Dlatego zaleca się coroczne cięcie forsycji po przekwitnięciu.
Forsycja pośrednia - najpopularniejsze odmiany i zastosowanie
Forsycja pośrednia - Forsythia xintermedia, to bardzo popularna roślina, która chętnie stosowana jest do obsadzania ogrodów przydomowych. Spotykana jest ona również w parkach, gdzie sadzona może być zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Dzięki temu, że bardzo dobrze znosi ona cięcie, jest również wykorzystywana na żywopłoty.
Warto wiedzieć, że forsycja będzie ciekawym akcentem kolorystycznym w naszym ogrodzie, ponieważ będzie kontrastowała z zielenią innych roślin. Warto wiedzieć, że popularny jest nie tylko gatunek, ale również różne odmiany tej rośliny, między innymi najpopularniejsza 'Spectabilis'.
Otóż odmiana 'Spectabilis' charakteryzuje się tym, że dorasta do około 2,5 m wysokości i wydaje bardzo duże i złocistożółte kwiaty, które pojawiają się na roślinie bardzo obficie. Roślina niestety zakwita dość późno, ale przez to nie jest aż tak narażona na wiosenne przymrozki.