Jeśli masz już dość wysokich rachunków za prąd, dopiero się budujesz i zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach lub po prostu chcesz zadbać o niezależność, fotowoltaika (sprawdź na: revoltenergy.eu) będzie dla Ciebie strzałem w 10! Którą jednak wybrać spomiędzy fotowoltaiki dachowej i gruntowej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Fotowoltaika dachowa

Najpopularniejszym rozwiązaniem w większości domów prywatnych jest fotowoltaika dachowa, jednak nie zawsze może zostać ona zamontowana. Aby mogła cieszyć się dużą wydajnością:

  • nie mogą przysłaniać jej drzewa i inne, wyższe budynki
  • powinna być zlokalizowana w odpowiednim kierunku (najlepiej na południe) i o odpowiednim pochyleniu;
  • nie może być zamontowana na starym lub uszkodzonym dachu, a także na dachu wykonanym z onduliny lub eternitu.

Najlepsze dachy do instalacji fotowoltaicznej są skośne i jednospadowe. Domy z dachami wielospadowymi, wyposażonymi w liczne wieżyczki, świetliki i inne urozmaicenia, również nie zawsze będą się do tego nadawać. Najlepiej więc zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, na podstawie którego dowiesz się, jaki rodzaj fotowoltaiki będzie najlepszy w Twoim przypadku, jaki będzie szacowany koszt inwestycji oraz wydajność instalacji.

Uzyskasz również podpowiedzi w zakresie dofinansowań na Odnawialne Źródła Energii. Fotowoltaika dachowa będzie idealna również wtedy, gdy nie dysponujesz wolną przestrzenią w ogrodzie lub gdy rosną w nim drzewa i krzewy, które mogłyby przysłaniać panele.

Fotowoltaika gruntowa

W każdym przypadku, gdy fotowoltaika na dachu nie jest możliwa, a Ty dysponujesz przestrzenią w ogrodzie, możesz rozważyć instalację naziemną. Pamiętaj jednak, że:

  • odległość między granicą działki sąsiada a instalacją gruntową, powinna wynosić przynajmniej 4 metry;
  • powinieneś dysponować większą przestrzenią, niż ma to miejsce w przypadku paneli dachowych – prawdopodobnie będziesz potrzebował około 15 m2 ogrodu;
  • panele na gruncie są bardziej narażone na uszkodzenia zarówno ze strony zwierząt, jak i wandali.

Podsumowując, ostateczna decyzja powinna wynikać z możliwości Twojego domu i ogrodu.

Fotowoltaika dachowa vs. gruntowa – cena

Różnice wynikają również w ostatecznym koszcie obu rozwiązań. Fotowoltaika gruntowa zwykle jest droższa, ponieważ wiąże się z koniecznością zainstalowania dodatkowych mocowań, okuć i stelaży. Pamiętaj jednak, że możesz postarać się o zwrot kosztów inwestycji, korzystając z dofinansowania. Najpowszechniejszym jest program Mój Prąd, który co roku wspiera osoby korzystające z ekologicznych rozwiązań. Mój Prąd 5.0 zapewniał zwrot wydatków poniesionych na kupno i montaż fotowoltaiki do 50%.

Bez względu na to, jaki będzie Twój wybór, odnawialne źródła energii to przyszłość społeczeństwa. Z pewnością nie pożałujesz, że zdecydowałeś się na montaż fotowoltaiki.

ikona podziel się Przekaż dalej