Funkia - co warto wiedzieć, mając funkię w ogrodzie?

Funkia Hosta (łac.) to naprawdę niebywała roślina. Odporna na choroby i szkodniki, jej uprawa nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów, a na dodatek jest po prostu przepiękna. Wyróżnia się wspaniałymi liśćmi, a dostępne na rynku odmiany umożliwiają stworzenie wspaniałej, bogatej i wielobarwnej rabaty złożonej wyłącznie z tych pięknych roślin. Poznaj najciekawsze odmiany i dowiedz się, na czym polega uprawa funkii.

Funkia Hosta (łac.) pochodzenie i opis

Skąd pochodzi Funkia Hosta?

Funkia Hosta to jedna z najciekawszych roślin ozdobnych, które bardzo często pojawiają się w naszych ogrodach. Funkia ogrodowa przywędrowała do nas z dalekiego wschodu, gdzie ciągle można ją spotkać naturalnie rosnącą w Chinach, Japonii, Indiach i Korei. Ze względu na małe wymagania i duże zdolności adaptacyjne, potocznie zwane funkie hosty szybko rozprzestrzeniły się w zasadzie na całym świecie. Jednak podstawowy gatunek tej wyjątkowej rośliny – funkia ogrodowa - nie jest szczególnie zachwycający, za to jej odmiany na każdym robią wrażenie. Funkia to zdecydowanie jedna z roślin, która ma najwięcej odmian. Funkia Hosta (łac.) ma aż 40 różnych gatunków uprawnych, które występują w ponad 1000 różnych odmian.

Ciekawa historia wiąże się z samą nazwą. Roślina została odkryta i opisana na początku XIX wieku przez dwóch niezależnych botaników. Jeden z nich zaproponował nazwę funkia, która przyjęła się w Polsce, drugi nazwę Hosta, która została wybrana na łaciński oznacznik rodzaju. Obecnie często używa się obu nazw, a roślina funkcjonuje jako funkia Hosta.

Funkia i jej walory dekoracyjne

Funkia to roślina ozdobna głównie z liści. W zależności od odmiany, te kwiaty ogrodowe mogą być małe lub duże, gładkie lub karbowane, wyróżniają się różnym rodzajem rysunku i wzorów. Rośnie kępowo i jest bardzo wytrzymała – w niektórych parkach można spotkać olbrzymie kępy funkii, która ma kilkadziesiąt lat. Liczne odmiany są bardzo odporne na chłód, naprawdę więc nie musisz przejmować się, że roślina nie wytrzyma polskich zim. Jej kwiaty nie są szczególnie atrakcyjne, co nie oznacza jednak, że nie są ładne. Wyrastają spomiędzy liści na pojedynczych, wyprostowanych pędach, mają gronowe, dzwonkowate kwiaty o jasnofioletowym, białym lub różowym kolorze. Funkia Hosta uprawiana jest z karp i kłączy, dość łatwo się rozprzestrzenia. Najlepszym towarzystwem dla tej rośliny są krzewy ozdobne, najlepiej kwitnące. Jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe, dobrze odnajduje się w pobliżu glicynii, o uprawie której przeczytasz w tym artykule.

Funkia i jej najpopularniejsze odmiany w Polsce

Nie tylko funkia ogrodowa

Podstawowym gatunkiem uprawianym w Polsce jest funkia ogrodowa. Jednak obecnie liczne odmiany sprawiają, że znacznie częściej sięga się po inne gatunki. Na uwagę zasługuje funkia sina, która jest zdecydowaną królową ogrodów. Funkia sina przede wszystkim jest bardzo duża – wytwarza naprawdę ogromne liście, które są po prostu zachwycające. Średnica wytwarzanej rozety to więcej niż 50 cm, więc zwróć uwagę na to, że roślina zajmie dość dużo miejsca w ogrodzie. Jak sama nazwa na to wskazuje, funkia sina najczęściej miewa lekko niebieskawe liście, istnieją jednak odmiany o ozdobnych paskach i pstrokatych wstawkach. Ten gatunek ze względu na łacińską nazwę można znaleźć także pod terminem funkia Siebolda. Na uwagę zasługuje zgłasza funkia Siebolda ‘Elegans’, która wytwarza intensywnie niebieskie liście o sercowatym, wręcz kulistym kształcie, które mają mocno pofałdowaną powierzchnię. Funkia sina tej odmiany jest tak ozdobna i elegancka, że można znaleźć ją w bardzo licznych parkach i ogrodach.

Funkia Siebolda ma jednak konkurentkę jeśli chodzi o wielkość liści. Jest nią funkia olbrzymia. To roślina, której liście są naprawdę ogromne, pojawiają się pojedynczo na wzniesionych, dość długich pędach. Funkia olbrzymia może przyjąć niezwykłe rozmiary – najczęściej nieco więcej niż 75 cm wysokości, jednak niektóre odmiany, jak na przykład ciemnozielony T-Rex, mają nawet 120 cm wysokości. W tym wypadku roślina nie wygląda jak krzewinka, przypomina bardziej krzewy ozdobne.

Funkia biała, funkia japońska i falista

Kolejne gatunki, które zasługują na uwagę to funkia biała i funkia japońska. Ta druga rzadziej jest uprawiana w Polsce, ponieważ jest mniej dekoracyjna. Jednak funkia Hosta japonica jest bardzo mrozoodporna, więc wybierają ją wielbiciele klasyki lub osoby, które chcą mieć niewielką, zieloną krzewinkę w zacienionym zakątku ogrodu. W przeciwieństwie do niej funkia Siebolda wydaje się naprawdę ogromna. Jeśli szukasz więcej inspiracji na kwiaty ogrodowe, znajdziesz je w tym artykule.

Funkia biała natomiast to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych, jakie możesz zaprosić do swojego ogrodu. Jest jednak rzadkością. Jak sama nazwa na to wskazuje, funkia biała wyróżnia się białym lub kremowym kolorem liści. Niektóre odmiany są ozdobione jeszcze ciemnozieloną, wręcz czarną obwódką na brzegach, co także przepięknie się prezentuje. Funkia biała nie wytwarza jednak falistych liści, a tendencję do tego mają wszystkie pozostałe gatunki, między innymi funkia olbrzymia, funkia japońska, a przede wszystkim – funkia falista.

Funkia falista to już ostatni gatunek, który często uprawia się w Polsce. Jeśli chcesz stworzyć naprawdę kolorową, bajeczną rabatę z udziałem tych roślin, to koniecznie zainteresuj się tą rośliną. Jej liście są najbardziej fantazyjne i wzorzyste, a wrażenie dekoracyjności sprawiają nie tylko kontrastowe kolory, ale także niezwykła faktura powierzchni liści. W zasadzie funkia falista to prawdziwa kopalnia możliwości. Ciekawym aspektem kolorystycznym będzie funkia niebieska, która także może mieć faliste liście.

Uprawa funkii w pigułce

Od czego zacząć uprawę funkii?

Obojętnie, który gatunek wybierzesz, uprawa roślin w ogrodach przebiega w zasadzie tak samo. Rośliny te nie różnią się wymaganiami, chociaż niektóre z nich potrzebują bardziej żyznego podłoża i oczywiście więcej miejsca, jak na przykład funkia olbrzymia. Jednak pielęgnacja wszystkich gatunków nie jest wymagająca.

Jak uprawiać i jak przygotować podłożę pod sadzenie roślin? Uprawę warto zacząć od zakupienia sprawdzonych sadzonek. Najlepiej zrobić to w uznanej szkółce lub sklepie ogrodniczym, ponieważ będziesz mieć pewność, że będą to naprawdę sadzonki najlepszej jakości, a uprawa się uda. Funkia ogrodowa powinna być sprzedawana w pojemnikach, cena sadzonki nie jest wysoka, może się wahać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, głównie w zależności od odmiany. Sadzonki funkii olbrzymiej lub funkia niebieska mogą być nieco droższe. Cena nie wykracza ponad standardowe krzewy ozdobne, tym bardziej, że jest to naprawdę bardzo popularna roślina. Zakładanie ogrodu nie należy zatem do największych wydatków.

Uprawa funkii ma duże szanse na powodzenie nawet w ogrodzie początkującego amatora, który nie ma zbyt wiele wiedzy o roślinach, ponieważ jest to naprawdę żelazna roślina. By jednak dobrze się rozwijała i pokazała cały swój potencjał, warto zwrócić uwagę na jej stanowisko. Przede wszystkim wszystkie gatunki wymagają zapewnienia im odpowiednio wilgotnego podłoża. Dlatego właśnie funkie sadzone są często przy oczkach wodnych i sztucznych strumieniach. Funkia będzie się dobrze czuła także w cieniu, nie bez przyczyny funkia Hosta nazywana jest czasami królową miejsc zacienionych. Dlatego dobrym towarzystwem dla niej są krzewy ozdobne, które zapewniają jej osłonę od słońca. W okolicy może powstać także oczko wodne, a kwiaty w nim dodadzą uroku otoczeniu.

Wymagania uprawowe funkii

Funkia ogrodowa powinna mieć dość żyzne, lekko kwaśne podłoże. Dlatego przed posadzeniem roślin warto pomyśleć o tym, by nadać glebie odpowiedniej struktury. Można w tym celu użyć chemicznych środków zakwaszających lub kompostu. W gliniastych glebach warto użyć substratu torfowego. Do tak przygotowanego podłoża wsadza się młode sadzonki. Chociaż początkowo są małe, należy zwrócić uwagę na rozstawę. Między funkiami powinno zostać sporo miejsca, ponieważ te rośliny szybko się rozprzestrzeniają i same dla siebie tworzą dość dużą konkurencję. Lepiej zrobić większe rozstępy – nawet około kilkudziesięciu centymetrów do jednego metra – które wypełnisz jednorocznymi lub dwuletnimi kwiatami. Im funkia nie powinna zagrażać. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon sprawdzą się najlepiej.

Pielęgnacja funkii w ogrodzie

Najważniejsze rzeczy w pielęgnacji funkii

Funkia Hosta to dobra roślina dla początkujących, a to dlatego, że jej uprawa nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów. Roślina co prawda lubi wodę, ale posadzona w odpowiednim miejscu musi być podlewana wyłącznie w czasie większych upałów, kiedy parowanie jest większe. Jeżeli jednak do stanowiska, w którym została posadzona funkia mocno docierają promienie słoneczne, należy podlewać ją znacznie częściej i ciągle pilnować, czy podłoże nie jest przesuszone. Wokół jej korzeni warto także usypać warstwę kompostu, która pomoże utrzymać idealny poziom wilgoci w glebie.

Jeśli marzy ci się naprawdę duża, pięknie wybarwiona funkia, musisz także pomyśleć nad regularnym nawożeniem. Roślina powinna być zasilana wieloskładnikowym nawozem do roślin ogrodowych. Na rynku pojawiają się także specjalne nawozu do funkii, warto się nimi zainteresować. Funkia ogrodowa najczęściej potrzebuje zasilania w okresie wiosennym, kiedy przyrost zielonej masy jest bardzo duży. Jesienią warto stosować kompost lub obornik i zadbać o odpowiedni poziom pH podłoża.

Ponieważ funkia jest w pełni mrozoodporna, nie należy przejmować się jej osłanianiem na zimę. Nie powinna przemarznąć, a jej liście będą się ładnie prezentować pod kołderką ze śniegu. Jeśli roślina zbyt się rozprzestrzeni, można wykopać jej karpy wiosną i podzielić je. To najlepszy i najszybszy sposób rozmnażania funkii, który zapewnia, że sadzonka będzie miała wszystkie cechy rośliny matecznej.

Co z chorobami i szkodnikami w uprawie?

Funkia jest bardzo odporna także na choroby. W zasadzie nie musisz się nimi przejmować i jakiekolwiek działanie zapobiegawcze za pomocą chemicznych środków ochrony roślin nie jest konieczne. Warto jednak wiedzieć, że jak większość roślin o zielonych liściach, rosnących w zacienionym stanowisku, funkia bywa łupem ślimaków, zarówno tych bezskorupowych, jak i skorupkowych. W tym wypadku naprawdę warto przeciwdziałać, ponieważ zwalczanie jest dużo bardziej wymagające. Dlatego wokół rośliny warto wykopać niewielką zaporę, która zostanie posypana wapnem lub bezpiecznym dla innych zwierząt środkiem zwalczającym ślimaki. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że szkodniki zniszczą cały twój trud i sprawią, że roślina będzie wyglądała nieco gorzej.

Uprawa funkii w ogrodzie daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. To jedna z najmniej wymagających roślin, więc może cieszyć nawet oko zabieganych, którzy nie mają czasu na skomplikowaną pielęgnację. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, w tym miejscu znajdziesz cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.