Funkia biała - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Funkia biała to w zasadzie standardowa funkia ogrodowa. Roślina ma wiele uroku, głównie ze względu na niespodziewany kolor liści, które bardzo się wyróżniają na rabacie. Jest łatwa w uprawie i dobrze komponuje się w każdym ogrodzie. Dowiedz się, na czym polega uprawa hosty o białych liściach.
Jeśli planujesz uprawę tych wyjątkowych roślin w ogrodzie, sprawdź więcej informacji na temat funkii.
Funkia biała – opis i charakterystyka odmian
Hosta to roślina o bardzo ozdobnych liściach. Mają różne rozmiary, kolory i fakturę. Odmiany o białych liściach są bardziej dekoracyjne, dlatego także bardzo często się je sadzi w ogrodach i parkach. Najbardziej znaną odmianą jest ‘White feather’. Wiosną nie mają prawie w ogóle chlorofilu, dlatego są bardzo jasne, wręcz białe. Z biegiem czasu stają się nieco bardziej kremowe, czasami przebarwiają się na zielono i są ozdobione białymi żyłkami na powierzchni.
Hosta biała ‘White feather’ ma bardzo ciekawą fakturę liści. Są ozdobnie żyłkowane i nierówne. Niewielkie i dość wąskie, wyrastają w górę na cienkich, wzniesionych łodyżkach. W lipcu pojawia się kwiat. Jest drobny i niepozorny, ma lawendowy kolor. Kwiat nie ma większego znaczenia ozdobnego, jednak urozmaica rabatę, zwłaszcza, gdy jest ich wiele na raz. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.
Hosta biała – wymagania glebowe
Funkia ogrodowa nie ma szczególnych wymagań, jednak ta o białych liściach jest nieco bardziej delikatna i trzeba poświęcić jej więcej uwagi. Najważniejsze to zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Gleba musi być żyzna i dobrze uprawiona, warto dodać do niej niewielką ilość nawozu. Podłoże powinno mieć lekko kwaśne pH. Gleba nie może być w żadnym wypadku ciężka i gliniasta, ani zbyt wilgotna, dlatego nie sadzi się roślin w pobliżu zbiorników wodnych.
Hosta biała dobrze rośnie w zacienieniu. Nie przepada za palącym słońcem, zwłaszcza, że w czasie, kiedy liście są najjaśniejsze, są bardziej podatne na oparzenia słoneczne. Funkia biała w dużym zacienieniu szybciej się przebarwia na ciemnozielony kolor. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia japońskiego.
Funkia biała – uprawa krok po kroku
Hosta o białych liściach ma nieco większe potrzeby niż te zielone lub pstrokate. Przede wszystkim należy bardzo pilnować podlewania. Nie powinny być zbyt przesuszane ani przelewane. Susza jest bardzo niebezpieczna, dlatego w czasie wysokich temperatur i długotrwałych upałów należy regularnie je nawadniać. Jednak nadmiar wody także nie jest zbyt dobry, ponieważ roślinie szybko gniją korzenie.
Bardzo istotne jest także nawożenie. Jeśli posadzisz go w podłożu uzupełnionym o torf, nie musisz nawozić ich zbyt często. Warto jednak chociaż raz wiosną i raz latem dokarmić rośliny wieloskładnikowym nawozem do roślin ozdobnych. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca?
Ogromne znaczenie ma ochrona funkii przed ślimakami. Żerują na liściach, wygryzając w nich nieestetyczne dziurki, w efekcie mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Dlatego właśnie warto działać prewencyjnie. Świetnym rozwiązaniem jest rozłożenie żelu przeciw ślimakom, przez który nie mogą przedostać się do roślin. Jeśli jednak już zaatakują hostę, konieczne będzie zastosowanie zoocytów o działaniu kontaktowym. Warto wybrać takie, które są zarejestrowane do ochrony roślin ozdobnych.