Funkia ogrodowa - wymagania stanowiska, sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Kwiat funkia jest bardzo popularny. Ozdobne liście tej rośliny można zobaczyć w ogrodach i parkach. Niezaprzeczalny urok tych roślin, a także niewielkie wymagania sprawiają, że są coraz bardziej powszechne i cenione. Podpowiadamy, czego potrzebuje hosta ogrodowa, by dobrze się rozwijać i ładnie wyglądać.
Jeśli planujesz uprawę tych wyjątkowych roślin w ogrodzie, sprawdź więcej informacji na temat funkii.
Hosta ogrodowa – opis i odmiany
Funkia ogrodowa, nazywana od łacińskiej nazwy także hostą, to ciekawa roślina ozdobna z liści. Tworzy kępę łezkowatych lub lancetowatych liści o dość dużych rozmiarach. Wyrastają na odziomkowych ogonkach i są wzniesione w górę. Hosta ogrodowa ma bardzo wiele odmian kolorystycznych. Różnią się między sobą przede wszystkim kolorem i fakturą liści.
Bardzo popularna jest funkia biała, o kremowym lub nawet białym odcieniu liści. Ma bardzo oryginalne, lawendowe kwiaty. Dużą popularnością cieszy się także kwiat funkia o niebieskich liściach. Jedną z nich jest funkia siebolda, która ma wyjątkowy, niebiesko-zielony kolor. Bardzo ciekawie prezentują się także szare odmiany, które na powierzchni ozdobnie pofałdowanych liści mają szarawy, lekko siny nalot. Kwiat funkia o pstrokatych liściach także bardzo dobrze się prezentuje. Białe obwódki lub niewielkie kolorowe paski wzdłuż nerwów każdej rabacie nadadzą uroku. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.
Funkia w ogrodach – stanowisko
Jeśli chodzi o stanowisko, funkie nie mają szczególnie dużych wymaganiach. Najważniejsze to zapewnić im odpowiednio dużo cienia. Zasada jest prosta: im ciemniejsze liście tym większego zacienienia potrzebuje roślina. Jednak nawet funkia biała czy funkia siebolda nie powinny być sadzone w najbardziej nasłonecznionym punkcie w ogrodzie. Bezpośrednie światło może powodować naprawdę rozległe oparzenia na liściach.
Uprawa funkii nie powiedzie się w ciężkiej, gliniastej i bardzo mokrej glebie. Zdecydowanie lepiej będzie się czuła na żyznym, miękkim podłożu. Lubi wilgotną glebę, jednak nadmiar wody może być bardzo szkodliwy. Funkia bardzo dobrze znosi konkurencję innych roślin i można sadzić ją na rabatach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że z biegiem czasu bardzo się rozrasta i będzie potrzebować coraz więcej miejsca. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia.
Hosta ogrodowa – sadzenie
Przed sadzeniem należy wzbogacić glebę o torf lub nawóz wieloskładnikowy. Ziemia powinna być przekopana i odchwaszczona. Zwłaszcza chwasty wieloletnie są niebezpieczne dla funkii – mogą uszkodzić delikatne korzenie młodych egzemplarzy.
Hosty sadzi się mniej więcej na takiej głębokości, na której były w doniczce. Kłącza umieszcza się w dość dużym dołku, delikatnie by ich nie uszkodzić. Sadzi się je w pochmurny, raczej chłodny wiosenny dzień, aby nie przesuszyć korzeni. Można zasadzić kilka sztuk na raz, jednak warto pamiętać, że funkia z biegiem czasu bardzo się rozrasta. Jest to trwały gatunek, który zajmuje po kilku latach sporo miejsca, dlatego należy zachować optymalną rozstawę: 50x30 cm. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?
Po posadzeniu roślinę warto wyściółkować drobnymi kamykami lub korą drzewną. To nie tylko ładnie wygląda, lecz także zapobiega przesychaniu podłoża i przerastaniu chwastów.
Pielęgnacja i uprawa funkii
Funkie nie są szczególnie wymagające w uprawie. Ich pielęgnacja jest łatwa. Raz na jakiś czas wymagają nawożenia wieloskładnikowym preparatem dedykowanym do zielonych roślin ozdobnych. Podaje się go raz na początku wegetacji i latem, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Hosty bardzo dobrze reagują także na nawożenie kompostem.
W czasie długotrwałych susz roślina wymaga także podlewania, ponieważ ma tendencję do przesychania korzeni. Warto podlewać ją nawet wtedy, gdy temperatura jest umiarkowana, ale bezdeszczowa pogoda utrzymuje się przez dłuższy czas.
Hosty są dość odporne na choroby i szkodniki, o ile oczywiście ich pielęgnacja jest prawidłowa. Największym zagrożeniem są ślimaki, które gustują w dużych liściach. Nieestetyczne, wygryzione dziurki nie będą się zbyt dobrze prezentować, ponadto ślimaki mogą zacząć siać spustoszenie także wśród innych roślin na rabacie. Z tego względu należy prewencyjnie chronić roślinę. Najlepiej zastosować żel, którym otacza się roślinę, zamykając ją w kręgu. Będzie to niewidzialna bariera, przez którą ślimaki nie będą mogły się przedostać.