Hosty olbrzymie – idealne stanowisko

Kupują sadzonki hosty dużej i wybierając dla niej stanowisko, musisz pamiętać, że roślina bardzo szybko się rozrośnie. Hosty olbrzymie tworzą wielkie kępy, które stają się poważną konkurencją dla innych roślin. Są bardzo trwałe – niektóre egzemplarze porastające stare parki mają kilkadziesiąt lat. Z biegiem czasu stają się coraz większe, a kępa rozprzestrzenia się na boki.

Dlatego funkia olbrzymia powinna być sadzona jako soliter. Aby uprawa się udała, należy zapewnić roślinie odpowiednią ilość słońca. Zasada jest jedna: im ciemniejsze liście, tym bardziej zacienione stanowisko będzie potrzebne. Funkia biała rzadko zdarza się wśród olbrzymów, jeśli jednak zdobędziesz jej sadzonki, możesz posadzić w nieco bardziej rozświetlonym miejscu. Pozostałe będą potrzebować cienia. Warto jednak pamiętać, że funkia biała z czasem się przebarwia, a silne nasłonecznienie może powodować rozległe oparzenia na liściach. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy stanowisko jest dostatecznie wilgotne. Kwiat funkia nie przepada za mokrą, ciężką glebą, jednak potrzebuje dość dużo wilgoci, by dobrze się rozwijać. Dlatego miejsce powinno zostać dobrze wyściółkowane.

Funkia olbrzymia to jeden z najciekawszych okazów w ogordzie. Jest naprawdę duża, wiec potrzebuje sporo wody, jednak jej pielęgnacja i uprawa nie jest trudna
Funkia olbrzymia - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Funkia olbrzymia – sadzenie w ogrodzie

Funkia olbrzymia jest zbyt duża, by uprawiać ją w pojemnikach. Sadzi się ją wyłącznie w ogrodzie – z sadzonki lub kłącza. Sadzonkę można pobrać od innego egzemplarza w czasie przesadzania. Kłącza powinny natomiast zostać kupione od producenta lub w sprawdzonym salonie ogrodniczym, gdzie były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Sadzenie funkii przeprowadza się w chłodne dni, umieszczając roślinę tak, by kłącze znajdowało się około 4 cm poniżej poziomu gruntu. Należy zachować odpowiedni odstęp między roślinami – zazwyczaj wynosi on około 40-50 cm, jest on jednak zależny od charakterystyki i wymagań odmiany. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.

Hosty olbrzymie w uprawie

Wbrew pozorom uprawa hosty olbrzymiej nie jest dużo bardziej skomplikowana niż jej mniejszych kuzynków. Kwiat funkia potrzebuje przede wszystkim wody, a ze względu na rozmiary, powinien być podlewany po prostu nieco obficiej. Zwłaszcza w czasie suszy – kłącza funkii mogą zacząć zamierać, a przepiękne liście tracić kolor. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia.

Te kwiaty ogrodowe mogą potrzebować także nawożenia. Zwłaszcza w lipcu, kiedy zaczynają wypuszczać kwiaty. Zarówno hosty duże, jak i olbrzymie, potrzebują dodatkowego nawożenia, by dobrze się rozwinąć. Kwiat funkia potrzebuje preparatu wieloskładnikowego, o dużej zawartości fosforu, odpowiedzialnego za wybarwienie liści. Powinien być przeznaczony wyłącznie do roślin ogrodowych, zielonych.

ikona podziel się Przekaż dalej