Funkia Siebolda w ogrodzie

Hosta sieboldiana to niezwykle bujnie rosnąca bylina. Jej wysokość zazwyczaj przekracza 50 cm a największe okazy mogą mieć nawet powyżej 90 cm. Do tego bardzo się rozprzestrzenia, więc stanowi poważną konkurencję dla innych roślin. Jednak hosta Siebolda jest tak atrakcyjna, że warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Można także zasadzić ją na kolorowej rabacie kwiatów – będzie dla nich wspaniałym tłem. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo istotna jest odpowiednia rozstawa.

Na uwagę zasługują jej długie, lancetowate i bardzo szerokie liście. Mają zielono-niebieski kolor i są pokryte szarawym, woskowym nalotem. Dlatego też roślina zasłużyła sobie na przydomek „funkia sina”. W lipcu pojawiają się kwiaty – drobne, czerwonawe lub białe wiechy dzwonkowatych kwiatów na końcach wyprostowanych pędów. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia.

Funkia Siebolda – sadzenie i stanowisko

Funkie uprawia się z kłączy lub sadzonek pobranych z roślin. Kłącza można kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Warto jednak wybrać sprawdzonego dostawcę, u którego kłącza są przechowywane w odpowiednich warunkach. Ich cena nie jest wysoka – rzadko przekracza 20 zł. Cena funkii Siebolda nie odbiega od cen zielonych lub kolorowych host o podobnie dużych rozmiarach.

Kłącza sadzi się w żyznej, przepuszczalnej glebie, optymalnie dość wilgotnej. Ze względu na duże rozmiary rośliny ogromne znaczenie ma rozstawa. Między kłączami należy zachować co najmniej 40 cm odległości. Tyle samo powinna wynosić odległość rośliny od innych krzewów i kwiatów. Wyjątkiem są drzewka – hosta bardzo dobrze rozwija się w ich pobliżu. Funkia Siebolda uwielbia cień. Im ciemniejsze liście, tym bardziej zacienione stanowisko należy jej zapewnić. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.

Funia Siebolda – pielęgnacja

Roślina jest tak wytrzymała i mało wymagająca, że na dobrą sprawę możesz o niej zapomnieć. Jest także bardzo trwała – wytrzymuje niesprzyjające warunki i mróz. Jedna kępa potrafi rozwijać się i ładnie wyglądać przez 30-40 lat. Jeśli jednak otoczysz ją opieką, będzie jeszcze piękniejsza i bujna. W uprawie hosty najważniejsze jest podlewanie. Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże. W czasie długich upałów warto ją nawadniać małymi porcjami wody nawet kilka razy dziennie. Warto także wyściółkować podłoże – to zahamuje rozwój chwastów i zapobiegnie parowaniu wody, więc gleba będzie dłużej wilgotna. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Nawożenie ma mniejsze znaczenie. Warto jednak chociaż raz w roku, wiosną, zasilić krzewy wieloskładnikowym nawozem do ogrodowych roślin ozdobnych. Świetnie sprawa się popularna Azofoska, można jednak wykorzystać inne posypowe preparaty mineralne o zwiększonej zawartości azotu. Jeśli rośliny zaczynają marnieć lub nie rozwijają się, należy zastosować dodatkowo preparat dolistny. A może zainteresuje cię także funkia olbrzymia w ogrodzie?

Funkia Siebolda jest przysmakiem ślimaków. Z tego względu należy prewencyjnie chronić krzewinki przed ich atakiem. Najlepiej zrobić to specjalnym żelem przeciw ślimakom – wystarczy „narysować” nim okrąg wokół roślin. Żel stworzy barierę, przez którą szkodniki nie będą mogły przejść.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny